Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

O narzekaniu bez narzekania. By nie biadolić, tylko żyć.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "O narzekaniu bez narzekania. By nie biadolić, tylko żyć."— Zapis prezentacji:

1 O narzekaniu bez narzekania. By nie biadolić, tylko żyć.
o. Marek Krysztopik OP Wioletta Lekszycka

2 Ludzie współcześni stworzeni są do narzekania.
Z całego Achillesa widzą tylko piętę. Marie von Ebner-Eschenbach

3 „Lubię nieszczęśliwych, którzy się wstydzą: którzy nie wylewają na ulicę swych nocników pełnych nędzy; którym pozostało tyle dobrego smaku w sercu i w języku, żeby rzec sobie: 'należy we czci zachować swoje nieszczęście, należy je ukryć'...”. Fryderyk Nietzsche

4 Definicja narzekania - jest to wyrażanie niezadowolenia, bez względu na to czy jest ono odczuwalne czy nie. Cecha negatywna – postrzeganie świata jako złego, zagrażającego, ludzi złych, niedobrych, a sami postrzegamy siebie jako ofiary.

5 Funkcje narzekania 1. funkcja katartyczna -(katharsis) - oczyszczenie poprzez uzewnętrznienie negatywnych myśli 2. funkcja autoprezentacji - poinformowanie otoczenia o tym jakbyśmy chcieli by nas postrzegało.

6 Funkcje narzekania 3. funkcja egotystyczna - narzekanie pomaga utrzymać dobre zdanie o sobie 4. funkcja tożsamościowa - narzekanie jest przejawem kolektywnej oceny otaczającego świata społecznego. Podczas narzekania podejmowana jest próba uzgodnienia czy świat jest podobnie postrzegany. Może to sprzyjać tworzeniu bliskich więzi społecznych i sieci wsparcia.

7 Funkcje narzekania 5. funkcja magiczna - chodzi o narzekanie profilaktyczne, by „nie zapeszyć” i przekonanie, że nie należy chwalić dnia przez zachodem słońca, a przedwczesne cieszenie się może w jakiś magiczny sposób doprowadzić do pogorszenia sytuacji.

8 Koszty i straty związane z narzekaniem
- błędne koło narzekania - unegatywnienie przeżyć - wzrost niezadowolenia wskutek koncentrowania się na nim

9 Negatywne konsekwencje narzekania związane z otoczeniem
- pogarszanie nastroju osób, które wysłuchują narzekania - narzekanie jest zagrożeniem dla rozwoju cywilizacyjnego i gospodarczego, bo zmniejsza produktywność

10 Negatywne konsekwencje narzekania związane z otoczeniem
- radzenie sobie z negatywnymi czynnikami pochłania czas i energię poznawczą, która mogłaby być spożytkowana na zajęcia produktywne - negatywny nastrój działa demotywująco - uruchamia się mechanizm samospełniającej się przepowiedni

11 Gdy język potrafi już tylko narzekać i krytykować, to znaczy, że chore jest serce.
A. M. Weiss

12 Dwa sposoby radzenia sobie z trudnymi uczuciami
- "nieobronne" kontaktowanie się z przykrymi emocjami - dopuszczenie do siebie żalu, złości, przygnębienia i lęku – co oznacza trud radzenia sobie z nimi. "Nieobronne" oznacza świadome przeżywanie tych emocji .

13 Dwa sposoby radzenia sobie z trudnymi uczuciami
- stłumienie ich - to taki rodzaj radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, podczas którego przyjmujemy następującą postawę: nie widzę, nie słyszę, nie rozumiem, a więc - nie martwię się, nie boję i nie mam powodu ani prawa do narzekań.

14 UWAGA! Narzekanie może być przejawem depresji bądź chorób somatycznych, ale znacznie bardziej niż nastrój czy objawy somatyczne wpływa na zdolność zapamiętywania i uczenia się, funkcjonowanie uwagi, i sprawność psychomotoryczną.

15 UWAGA! Narzekanie można traktować jako coś autodestruktywnego, ale również jako wstęp do zmiany niezadowalającego stanu rzeczy.

16 UWAGA! Narzekanie i niezadowolenie są zaraźliwe. Świat chce nas zarazić przygnębieniem i bezsilnością. Dając się wciągnąć w nieustanne narzekania, stajemy się ofiarami przygniecionymi trudami życia.

17 Stale narzekamy, na dziurę w moście, na piąte koło u wozu na dwa grzyby w barszczu, na kropkę bez i, na piłkę co łamie kwiaty, na szczęście bez dalszego ciągu, na to że nas nie widać, na to że wszyscy umierają a nie tylko niektórzy, na to jak bardzo wystarczy kochać żeby siebie zniszczyć, ale stale potrzeba tego co niepotrzebne ks. JAN TWARDOWSKI


Pobierz ppt "O narzekaniu bez narzekania. By nie biadolić, tylko żyć."

Podobne prezentacje


Reklamy Google