Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SKUTKI BLISKICH SPOTKAŃ Z FAUNĄ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SKUTKI BLISKICH SPOTKAŃ Z FAUNĄ"— Zapis prezentacji:

1 SKUTKI BLISKICH SPOTKAŃ Z FAUNĄ
Czyli pogryzienia, ukąszenia i użądlenia

2 Ukąszenie przez żmiję Najczęstsze lokalizacje: kostka stopa Objawy:
obrzęk, bolesność, pocenie się, uczucie śmiertelnego lęku, drgawki, przyspieszenie tętna i oddechu, majaczenie osłabienie.

3 Ukąszenie przez żmiję założyć opaskę uciskową powyżej miejsca ukąszenia, unieruchomić kończynę poniżej poziomu serca, zapewnić komfort termiczny i wsparcie psychiczne, kontrolować okresowo czynności życiowe, poszkodowany nie powinien wykonywać zbędnych ruchów, wezwać pogotowie.

4 Pogryzienie Przemyj miejsce po ugryzieniu solą fizjologiczną lub czysta wodą Załóż opatrunek (odpowiedni do głębokości rany) Zgłoś się do lekarza Profilaktyka! Unikajmy „przyjaznych” zwierząt!

5 Użądlenie przez pszczołę/osę
W miejscu użądlenia: Obrzęk Zaczerwienienie Ból Świąd Ewentualnie reakcja anafilaktyczna Postępowanie: Wyciągnij żądło (pszczoła) W miejscu użądlenia stosuj zimne okłady Zażyj wapno W przypadku wstrząsu anafilaktycznego udrożnij drogi oddechowe, kontroluj czynności życiowe i wezwij pogotowie

6 Użądlenie przez kleszcza
Usuń kleszcza za pomocą pęsety Miejsce po kleszczu przemyj wodą utlenioną Obserwuj to miejsce przez następnych kilka tygodni W przypadku zaczerwienia zgłoś się do lekarza


Pobierz ppt "SKUTKI BLISKICH SPOTKAŃ Z FAUNĄ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google