Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wycieczka po Zjednoczonej Europie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wycieczka po Zjednoczonej Europie"— Zapis prezentacji:

1 Wycieczka po Zjednoczonej Europie
Autorzy: Klub Europejski przy Szkole Podstawowej nr 36

2 Austria Schonbrunn – to dawna rezydencja cesarzy austriackich. Wzniesiony został w parku Shonbeunn na zachód od Wiednia. W jednej z jego sal koncertował jako dziecko Mozart.

3 Belgia Symbolem UE jest futurystyczny budynek Atomium, którego wygląd inspirowany jest budową atomu. Każdy odwiedzający Brukselę turysta powinien zobaczyć fontannę Manneken Pis – siusiający chłopiec.

4 Bułgaria Bułgarzy odwrotnie niż Europejczycy kiwają głową. Nasze „tak” dla Bułgara znaczy „nie” i vice versa. Kraj ten słynie z piaszczystych plaż i produkcji olejku różanego.

5 Cypr Nazwa wyspy pochodzi od łacińskiego słowa cuprum – oznaczającego miedź, której wyspa była w starożytności jednym z głównych dostawców. Na Cyprze obowiązuje - podobnie jak w Anglii- ruch lewostronny.

6 Czechy Czechy to jeden z najbardziej cywilizowanych krajów Europy. Świadczyć o tym może fakt, że jeden z prezydentów tego kraju - Vaclav Havel - był intelektualistą i pisarzem.

7 Dania Symbolem stolicy Danii - Kopenhagi - jest Syrenka (postać z baśni duńskiego pisarza - Andersena), która niestety, wskutek działalności wandali okresowo traci głowę (dosłownie).

8 Estonia Estonia to jeden z najbardziej zlaicyzowanych krajów Europy – bezwyznaniowcy stanowią tutaj aż trzy czwarte ludności Na obrazku zdjęcie z zimy 2008, kiedy to Estonię nawiedziły nadzwyczajne mrozy.

9 Finlandia Finlandia to kraj położony w Skandynawii, w którym zaobserwować można zjawisko zórz polarnych.

10 Francja Francja to kraj który w czasie Wielkiej Rewolucji wyznawał idee wolności, równości i braterstwa, które w późniejszym czasie stały się podwalinami UE.

11 Grecja Grecja to kraj gór, wysp i półwyspów. Jego terytorium oblewają aż cztery morza: Egejskie, Jońskie, Kreteńskie i Śródziemne.

12 Hiszpania Malownicza Hiszpania to miejsce gdzie przez stulecia odbywała się krwawa i nieludzka corrida, istnieje jednak nadzieja że niedługo odejdzie ona w przeszłość – parlament Katalonii zabronił jej od roku 2012.

13 Holandia Holandia to nowoczesny kraj wielkiej obyczajowej swobody, posiadający jedno z najbardziej liberalnych społeczeństw Europy. Znakiem tego kraju są pola tulipanów.

14 Irlandia Znakiem Irlandii jest koniczyna, kolorem zielony, a największym świętem dzień św. Patryka, jej patrona.

15 Litwa Na Litwie istnieje tylko pięć parków narodowych, zajmują one jednak aż 11% terytorium tego kraju.

16 Luksemburg Luksemburg to jeden z najmniejszych krajów UE. Jego powierzchnia to jedyne 2500km kwadratowych. (Dla porównania: Polska km kwadratowych.)

17 Łotwa Na Łotwie nie istnieją województwa, a zamiast nich jest około stu powiatów. Najwyższe wniesienie Łotwy – Gaizinkalns – ma jedynie 312m.n.p.m.

18 Malta Na Malcie istnieje 365 kościołów – to tyle ile dni ma rok.
Mieszkańcy Malty umieszczają nad drzwiami bycze rogi, które mają za zadanie odstraszyć zło.

19 Polska Polska to kraj którego język jest uważany przez wielu językoznawców za najtrudniejszy na świecie – głównie ze względu na skomplikowaną odmianę i wymowę.

20 Portugalia W Portugalii istnieją ciekawe rozwiązania edukacyjne jak np. nauczanie przez telewizję lub w szkołach wieczorowych, co jednak nie zmienia faktu że kraj ten ma przytłaczający wskaźnik analfabetyzmu wśród dzieci poniżej 15 roku życia – aż 10% z nich nie potrafi czytać ani pisać.

21 Rumunia Transylwania - jedna z krain geograficznych Rumunii - to miejsce gdzie według tradycji straszył słynny wampir, Hrabia Dracula.

22 Słowacja Według wielu naukowców, to właśnie na Słowacji znajduje się geograficzny środek Europy- położony koło kościoła w miejscowości Kremnické Bane.

23 Słowenia Słowenia to jeden z najbardziej zalesionych krajów na świecie – lasy stanowią tu prawie jedną drugą powierzchni kraju.

24 Szwecja Szwecja to kraj w którym obraduje komitet noblowski – organizacja przyznająca co roku nagrody za wybitne osiągnięcia w nauce, literaturze czy szerzeniu pokoju na świecie.

25 Wielka Brytania Wielka Brytania to kraj z wielkimi zasługami dla muzyki, który pozwolił powstać takim zespołom jak The Beatles, The Rolling Stones, Pink Floyd czy Alan Parsons Project.

26 Węgry Na Węgrzech położone jest jezioro Balaton - cel podróży dziesiątków turystów, które swoją popularność zawdzięcza mi. płytkim wodom czy dobrze działającemu na zdrowie składowi chemicznemu.

27 Włochy Włochy to ojczyzna wielu renesansowych artystów i naukowców - mi. Leonarda da Vinci, Michała Anioła czy Galileusza.


Pobierz ppt "Wycieczka po Zjednoczonej Europie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google