Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Higiena jamy ustnej w trakcie leczenia wyjmowanym aparatem ortodontycznym Autor prezentacji: Anna Trochimiuk.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Higiena jamy ustnej w trakcie leczenia wyjmowanym aparatem ortodontycznym Autor prezentacji: Anna Trochimiuk."— Zapis prezentacji:

1 Higiena jamy ustnej w trakcie leczenia wyjmowanym aparatem ortodontycznym
Autor prezentacji: Anna Trochimiuk

2 Higiena uzębienia + higiena policzków + higiena języka + higiena aparatu ortodontycznego
= Prawidłowa higiena jamy ustnej w trakcie leczenia wyjmowanym aparatem ortodontycznym

3 Higiena uzębienia Podstawową metodą eliminacji płytki nazębnej jest szczotkowanie zębów szczoteczką wraz z użyciem pasty. Szczoteczkę oraz pastę dobieramy do wieku dziecka (zazwyczaj zalecana jest miękka szczoteczka). Szczotkujemy zęby metodą ruchów okrężnych (widoczna na ilustracji).

4 Higiena policzków i języka
Delikatne oczyszczanie policzków szczoteczką do zębów (masaż) jest bardzo wskazane dla zachowania dobrej higieny jamy ustnej. Nierówna powierzchnia języka staje się często siedliskiem bakterii, dlatego higiena języka jest taka ważna. Do jego oczyszczania zaleca się stosowanie specjalnych przyrządów:

5 Tonque Swepers Tonque Mate Curaprox

6 Oczyszczanie języka zmniejsza ilość bakterii w jamie ustnej, a tym samym zmniejsza ryzyko próchnicy, chorób przyzębia. Eliminuje przykry zapach z ust.

7 Higiena aparatu ortodontycznego
Na aparacie jak i na zębach odkłada się płytka nazębna dlatego należy dbać o higienę aparatu. Przede wszystkim należy czyścić aparat w sposób mechaniczny pastą oraz specjalną szczoteczką do aparatów i protez (widoczną na ilustracji) albo zwyczajna szczoteczką przeznaczoną wyłącznie do tego celu.

8 Do oczyszczania aparatu powinniśmy stosować mydło w płynie lub żelowe pasty do zębów. Po umyciu aparatu zaleca się jego dokładne opłukanie. Doskonałym rozwiązaniem dla zachowania czystości aparatu jest myjka ultradźwiękowa i specjalne tabletki rozpuszczalne w wodzie do aparatów ortodontycznych (zestaw widoczny na ilustracji).

9 +

10 Jeśli aparat nie jest noszony np
Jeśli aparat nie jest noszony np. podczas jedzenia, powinien on znajdować się w specjalnym pudełeczku z otworkami, które umożliwiają przepływ powietrza.

11 Pamiętajmy! Aparat należy myć po każdym wyjęciu z ust
Zawsze czyścimy zęby i aparat przed jego założeniem Podczas noszenia aparatu nie spożywamy żadnych pokarmów Pudełeczko do przechowywania aparatu zawsze powinno być w środku suche, nigdy wilgotne

12 Źródła: „Asystentka i higienistka stomatologiczna” Rok V Nr 3 (19) 2010


Pobierz ppt "Higiena jamy ustnej w trakcie leczenia wyjmowanym aparatem ortodontycznym Autor prezentacji: Anna Trochimiuk."

Podobne prezentacje


Reklamy Google