Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sposób jedzenia ostryg

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sposób jedzenia ostryg"— Zapis prezentacji:

1 Sposób jedzenia ostryg

2 Sposób podania Ostrygi mają delikatny, nieco słony smak i morski zapach. Mięso, znajdujące się wewnątrz skorupy, jest kremowo szare i soczyste. Najwięksi smakosze jedzą je świeże - na surowo, prosto ze skorupki, skrapiając je wcześniej sokiem z cytryny. Ostrygi podawane są na półmisku w skruszonym lodzie. Można je podawać samodzielnie lub w towarzystwie innych owoców morza. Na stole powinny się także znaleźć chleb oraz masło. Nie powinno zabraknąć schłodzonego szampana lub białego wytrawnego wina. Mniej odważni mogą je ugotować, zrobić z nich zupę, usmażyć w głębokim tłuszczu, piec w piekarniku lub nawet marynować. Przed przygotowaniem ostryg - sprawdź koniecznie ich świeżość. Świeża ostryga ma mocno zamkniętą muszlę. Te, których muszka jest rozchylona, nie nadają się do jedzenia. Płyn znajdujący się wewnątrz muszli powinien być przezroczysty.

3 Jak jeść ostrygi? Ostrygi, przypominające nasze małże, zjada się na dwa sposoby. Pierwszy to połknięcie żywego mięczaka. Brzmi niezbyt elegancko, ale savoir – vivre dopuszcza taką metodę. Drugi to przyrządzenie martwej ostrygi, zazwyczaj wcześniej wyjętej z lodówki i odmrożonej. Ostrygi można też upiec, ugotować, dołożyć je do sałatki. Ostrygi zjada się specjalnym widelcem z trzema ząbkami. Na widelec nabiera się małe kęsy. Jeśli potrawa stoi na tzw. szwedzkim stole, na swój talerz kładzie się niewielkie porcje. Jeść należy powoli, Świeże ostrygi podaje się zazwyczaj jako główne danie, chociaż mogą stanowić przystawkę do bardziej treściwego posiłku. Każdą porcję należy zakąsić chlebkiem z masłem lub tylko popić winem lub szampanem. Na jedną osobę przygotowuje się minimum 10 do 12 sztuk ostryg.

4 Jak otworzyć muszlę? Dobrze opłukane w zimnej wodzie muszle przerzucamy na sito. Wyjmujemy pojedynczo ostrygi. Każdą z nich trzymamy mocno w ręku. Końcówką ostrego nożna od góry do dołu, przesuwamy po brzegu muszli. Czynność tę wykonujemy bardzo ostrożnie, aby nie ponacinać wnętrzności małża.

5 Delikatnie otwieramy ostrygę
Delikatnie otwieramy ostrygę. Należy uważać, aby nie wylać cieczy znajdującej się w środku. Świeże ostrygi, od środka, mocno trzymają się muszli, należy więc delikatnie naciąć błonę, u nasady i rozchylić muszlę.

6 Przygotowały: Paulina Nowicka Dorota Pacek


Pobierz ppt "Sposób jedzenia ostryg"

Podobne prezentacje


Reklamy Google