Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dokarmianie ptaków i zwierząt leśnych zimą

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dokarmianie ptaków i zwierząt leśnych zimą"— Zapis prezentacji:

1 Dokarmianie ptaków i zwierząt leśnych zimą
Autorki Dorota Olejnik Sylwia Łaguniak Fotografie wykorzystane w prezentacji są własnością autorek

2 ZIMA TO TRUDNY CZAS DLA PTAKÓW, Z NASZĄ POMOCĄ PRZETRWAJĄ GO ŁATWIEJ
Tegoroczna zima jest wyjątkowo mroźna i śnieżna, dla dzieci to powód do zadowolenia, bo można wreszcie pojeździć na sankach , łyżwach i nartach, ale taka aura wcale nie sprzyja zwierzętom i ptakom. Zimą one szczególnie potrzebują naszej pomocy.

3 Ptaki, które pozostają u nas na zimę, mają teraz kłopot ze znalezieniem pokarmu pod tak grubą warstwą śniegu, dlatego ludzie przychodzą im z pomocą, bez nich mogą nie przeżyć długiego okresu chłodu i głodu. Jednym z powodów, dla których niektóre gatunki ptaków chętnie zasiedlają miasta i wsie, jest występująca tam obfitość pokarmu. W pobliżu siedzib ludzkich zawsze znajduje się dużo odpadków, które są chętnie wykorzystywane przez ptaki. Wiele osób, zwłaszcza w okresie zimowym, mniej lub bardziej regularnie dokarmia ptaki.

4 Należy pamiętać jednak nie tylko o dokarmianiu ptaków, ale o tym, aby robić to właściwie. Lepiej w ogóle nie karmić ptaków niż robić to źle! Pamiętajmy więc podczas dokarmianiu naszych skrzydlatych przyjaciół o następujących zasadach: Gdy rozpoczniesz dokarmianie, musisz to robić regularnie przez całą zimę (nie dotyczy to ptaków wodnych - patrz następny punkt). Ptaki szybko przyzwyczajają się do takiego źródła pokarmu i dłuższe przerwy w dokarmianiu mogą być dla nich niebezpieczne. Nie karm ptaków wodnych - kaczek, łysek, łabędzi i mew poza zimą. Można je karmić w czasie silnych mrozów, kiedy zamarza większość zbiorników wodnych. Wieszając karmnik dla drobnych ptaków np. sikor czy kowalików, pamiętaj by nie umieszczać go zbyt blisko gęstych krzewów. Są one dobrą kryjówką dla kotów, które w miastach często polują na ptaki. Utrzymuj czystość w karmniku. Regularnie usuwaj z niego niezjedzone resztki pokarmu i odchody ptaków. Pokarm musi być zawsze świeży, nie może być zepsuty, spleśniały ani też solony (sól jest bardzo szkodliwa dla ptaków). Ptakom wodnym podawaj karmę rozdrobnioną i w takiej ilości, aby została całkowicie zjedzona w czasie jednego karmienia.

5 Ptakom wodnym podawaj gotowane (bez soli) lub surowe warzywa, ziarno, kasze i płatki owsiane. Pieczywo, zwłaszcza rozmoczone i spleśniałe, nie jest dla nich właściwym pokarmem. Powoduje ono schorzenia przewodu pokarmowego ptaków, prowadzące czasami nawet do śmierci. Drobne ptaki wróblowate (np. sikory, kowaliki, dzwońce, trznadle, wróble) najlepiej karmić mieszanką nasion, np. - słonecznika, prosa, pszenicy, owsa. Dobrym sposobem jest zatopienie ziaren w niesolonym łoju lub smalcu. Dla sikor i dzięciołów można także wieszać kawałki niesolonej słoniny. Najbardziej jednak gustują sikory w nasionach roślin oleistych. Bezkonkurencyjny jest słonecznik nie łuskany, znakomitym urozmaiceniem ziarna konopi, rzepiku a także ziarna maku, rzepaku, rzodkwi i dyni oleistej. Wskazane jest dodawanie do mieszanek nasion prosa zwyczajnego i siemienia lnianego, które mają właściwości ułatwiające przyswajanie ciężkostrawnych tłuszczów. Na pewno w “świątecznym” menu nie może zabraknąć pokruszonych orzechów włoskich czy laskowych. Wraz ze słonecznikiem są prawdziwym przysmakiem sikor ściągając ptaki z całej niemal okolicy! Wieszając sikorce słoninę pamiętajmy, by słonina nie wisiała dłużej niż dwa tygodnie. Nawet jeśli ptaki jej nie zjedzą trzeba ją wyrzucić, gdyż po tym czasie jest już zjełczała i szkodzi ptakom.

6

7

8 KARMNIKI Najlepiej naszym ptakom będzie w karmnikach, dlatego powinniśmy zadbać o ich przygotowanie jeszcze przed nadejściem śniegów i mrozów. Jeśli nie mamy żyłki majsterkowicza, a chcemy koniecznie mieć karmnik w ogrodzie czy na parapecie, to możemy skorzystać z usług zakładów stolarskich, których nie brak nawet w najmniejszych miejscowościach. Ma to ten plus, że możemy zamówić karmnik z takich materiałów jakie nam się podobają i takiego typu jaki będzie najbardziej nam odpowiadał, czy to ze względów estetycznych czy technicznych. Jeśli dysponujemy własnym materiałem, koszt wykonania może okazać się całkiem niski. Jeśli nie jesteśmy zbyt wybredni pozostają nam sklepy ogrodnicze. Tam można nabyć karmnik nie czekając, ale i tu powinniśmy wiedzieć jaki typ wybrać. Wyboru dokonujemy biorąc pod uwagę: solidność wykonania, jakość użytych materiałów, łatwość obsługi i konserwacji, techniczna możliwość zamontowania w naszych warunkach, konstrukcje pod kątem tego jakie ptaki chcemy dokarmiać/przywabić, jaką karmę i w jakiej ilości będziemy stosować. Przekonaliśmy się przy wielu okazjach, np.: przy okazji tegorocznej budowy karmników dla sikorek zawieszonych na kasztanowcach na boisku szkolnym, że uczniowie naszej szkoły również potrafią budować solidne, ładne i praktyczne karmniki.

9 DOKARMIAJMY PTAKI, POMÓŻMY IM PRZETRWAĆ WYJĄTKOWO ŚNIEŻNĄ I MROŹNĄ ZIMĘ, BEZ NAS MOGĄ ZGINĄĆ!!!!
Ptaki wodne, jak kaczki, łyski i łabędzie, zimujące w większych miastach, na rzekach, stawach, można dokarmiać wyłącznie pokarmem pochodzenia roślinnego, jak najbardziej naturalnym: poślad, otręby, płatki zbożowe, warzywa gotowane (w nie osolonej wodzie!) – to jest to, co ptaki te przyswajają bez trudu, nie narażając się na schorzenia przewodu pokarmowego. Chleb może występować w tej diecie, tylko jako niewielki dodatek. Pamiętajmy o tym! Pokarm dla nich wykładamy na niewysokim brzegu zbiornika, na przybrzeżnej łasze, w miejscu bezpiecznym dla ptaków i stale suchym. (Obecnie dla wielu ornitologów, sozologów, dokarmianie tych ptaków zimujących w miastach, jest jednak sprawą kontrowersyjną). Nasze rodzime „pabianickie” kaczki żerujące na Dobrzynce w parku Słowackiego, są dokarmiane przede wszystkim chlebem. Mieszkańcy naszego miasta nie są przecież ornitologami i nie mają wiedzy na ten temat, ale za to mają dobre serca i chęci, aby im pomóc. Ptaki korzystają z tej pomocy i są im wdzięczne.

10

11 Zwierzęta leśne Zwierzęta leśne są dokarmiane przez leśniczych i członków kół łowieckich. Za pokarm służą jesienne owoce min.: kasztany, żołędzie, orzechy itp. Uczniowie naszej szkoły bardzo ochoczo w tym roku przystąpili do zbiórki owoców leśnych przeznaczonych na karmę dla zwierzyny leśnej zimą i to dzięki nim sarny, jelenie, dziki i zające teraz nie głodują.

12

13 KONIEC Własność SP 5 Pabianice


Pobierz ppt "Dokarmianie ptaków i zwierząt leśnych zimą"

Podobne prezentacje


Reklamy Google