Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SZWECJA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SZWECJA."— Zapis prezentacji:

1 SZWECJA

2 Herby Duży Herb Mały Herb

3

4 Królestwo Szwecji jest największym krajem skandynawskim, dwa razy większym niż Polska; jego powierzchnia wynosi km 2, a liczba ludności 9 415, 265. Stolicą Szwecji jest Sztokholm- jej największe miasto, siedziba parlamentu, rządu oraz rodziny królewskiej. Państwo to ma dostęp do dwóch mórz: Bałtyckiego i Północnego, Gór Skandynawskich, które oddzielają Szwecję od Norwegii oraz dwóch cieśnin: Skagerrak i Kattegat. Największymi jeziorami są Jez. Wetter i Jez. Wener. Sąsiedzi Szwecji: 1. Od zachodu z Norwegią Od wschodu z Finlandią Od południa z Danią.

5 Kraj reniferów, łosi i lasów

6 Miasta Uppsala Goteborg Sztokholm Malmo Vasteras

7 Słynne potrawy Kottbullar Pyttipanna Surstromming

8 Święta i tradycje Szwedzi obchodzą tradycyjne święta chrześcijańskie: Boże Narodzenie, Wielkanoc, Zielone Świątki, Wniebowstąpienie. Świeckie dni świąteczne to 1 maja z tradycyjnymi pochodami ruchu robotniczego i 6 czerwca, od 2005 r. Święto Narodowe Szwecji. Szwedzi obchodzą też święta o tradycji pogańskiej: Wieczór Walpurgii 30 kwietnia i Noc Świętojańską. 13 grudnia tradycyjnie świętuje się przynoszącą światło Świętą Łucję .

9 Edukacja Przez wiele lat w Szwecji istniały tylko szkoły państwowe. Na początku lat dziewięćdziesiątych prawicowy rząd, pozwolił na istnienie szkół prywatnych przy jednoczesnym finansowaniu tych szkół przez państwo. Szkół takich jest jednak niewiele i założenie ich wymaga spełnienia wielu kryteriów. Uniwersytety w Szwecji są wyłącznie państwowe i studia na nich są bezpłatne. Dodatkowo, wszyscy studenci niezależnie od dochodów rodziców od pierwszego roku dostają stypendium.

10 Gospodarka Istotną część gospodarki szwedzkiej stanowią bogactwa naturalne, m.in. wysokiej jakości rudy żelaza oraz duża, zwłaszcza w stosunku do zaludnienia, powierzchnia lasów. Inne główne gałęzie gospodarki to hutnictwo metali nieżelaznych, przemysł maszynowy, metalowy, środków transportu (samochodowy, lotniczy), elektrotechniczny, drzewny i chemiczny.

11 Szwedzi są jednym z narodów, który czyta najwięcej gazet
Szwedzi są jednym z narodów, który czyta najwięcej gazet. Prawie każde miasteczko ma swoją lokalną gazetę. Najważniejsze ogólnokrajowe gazety to Dagens Nyheter, Göteborgs-Posten, Svenska Dagbladet i Sydsvenska Dagbladet. Dwa największe tabloidy to Aftonbladet i Expressen. Szwedzka gazeta Metro została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako gazeta o największym nakładzie na świecie, chociaż jest to gazeta bezpłatna, rozdawana na ulicy, wydawana w wielu językach. Szwedzki radiowóz – Volvo V70. Do 1991 roku publiczna telewizja (SVT1 i SVT2) miała monopol na nadawania naziemne. Toteż do lat osiemdziesiątych Szwedzi nie mogli oglądać żadnych innych kanałów, aż pojawiły się anteny satelitarne. W 1992 rozpoczął nadawanie pierwszy kanał komercyjny TV4, na co pozwolił prawicowy rząd. Nieco wcześniej nadawanie rozpoczęło TV3 przez satelitę. Obecnie jest już kilkanaście szwedzkich kanałów dostępnych przez satelitę. Szwedzi są jednym z narodów, który czyta najwięcej gazet. Prawie każde miasteczko ma swoją lokalną gazetę. Najważniejsze ogólnokrajowe gazety to Dagens Nyheter, Göteborgs-Posten, Svenska Dagbladet i Sydsvenska Dagbladet. Dwa największe tabloidy to Aftonbladet i Expressen. Szwedzka gazeta Metro została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako gazeta o największym nakładzie na świecie, chociaż jest to gazeta bezpłatna, rozdawana na ulicy, wydawana w wielu językach. Szwedzki radiowóz – Volvo V70. Do 1991 roku publiczna telewizja (SVT1 i SVT2) miała monopol na nadawania naziemne. Toteż do lat osiemdziesiątych Szwedzi nie mogli oglądać żadnych innych kanałów, aż pojawiły się anteny satelitarne. W 1992 rozpoczął nadawanie pierwszy kanał komercyjny TV4, na co pozwolił prawicowy rząd. Nieco wcześniej nadawanie rozpoczęło TV3 przez satelitę. Obecnie jest już kilkanaście szwedzkich kanałów dostępnych przez satelitę. Ciekawostka Szwedzi są jednym z narodów, który czyta najwięcej gazet. Prawie każde miasteczko ma swoją lokalną gazetę. Dwa największe tabloidy to Aftonbladet i Expressen. Szwedzka gazeta Metro została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako gazeta o największym nakładzie na świecie, chociaż jest to gazeta bezpłatna, rozdawana na ulicy, wydawana w wielu językach.

12 Kamienista plaża nad morzem w cieśninie Kattegat
Zdjęcia Drewniany kościółek katolicki w Oskarstrom Kamienista plaża nad morzem w cieśninie Kattegat Helsinborg widoki na miasto- przystań dla małych statków

13 Stare mury miasta Helsinborg
Ratusz w Helsinborgu Widok na dzielnicę portu Helsinborga -cieśnina Kattegat Stare mury miasta Helsinborg

14 Prezentację przygotowała:
Daria Brożko z klasy V a 2011/2012


Pobierz ppt "SZWECJA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google