Prezentacja na temat: "MATEMATYKA SPORT."— Zapis prezentacji:

2 Matematyka jest obecna wszędzie
Matematyka jest obecna wszędzie. W tej prezentacji pokażemy wam ile matematyki jest w sporcie. ZAPRASZAMY DO POKAZU

3 PIŁKA NOŻNA

4 WYMIARY BOISKA Boisko - 106,5 m długości i 71,5 m szerokości.
Promień okręgu - 9,14 m Pole karne – 16,46 m szer. 40,23 m dł. Pole bramkowe – 18,29 m dł. 5,49 m szer. Bramka – 2,44 m wys. i 7,32 m szer.

5 ZASADA BRAMEK NA WYJEŹDZIE
Zasada stosowana w niektórych rozgrywkach pucharowych. Gdy każda z drużyn zdobyła taką samą liczbę goli, o zwycięstwie jednej z nich decyduje liczba bramek strzelonych podczas meczu na wyjeździe (np. do kolejnej rundy awansuje drużyna, która przegrała pierwszy mecz na wyjeździe 1:2, a u siebie wygrała 1:0, pomimo identycznej liczby strzelonych goli).

6 CZAS MECZU Mecz składa się z 2 połów po 45 minut, które dzieli 15 minutowa przerwa. W razie remisu rozgrywana jest dogrywka, czyli 2 połowy po 15 minut. Gdy zwycięzca nadal nie zostaje wyłoniony o wyniku decyduje konkurs rzutów karnych. Obie drużyny wykonują po 5 ,,jedenastek” na zmianę, a jeśli wciąż nie ma zwycięzcy drużyny strzelają po 1 karnym aż któraś z drużyn nie zdobędzie gola przy trafionym karnym przeciwnika. Ta drużyna automatycznie przegrywa.

7 DWUDZIESTOŚCIAN ŚCIĘTY
Dwudziestościan ścięty to wielościan półforemny o 32 ścianach w kształcie 20 sześciokątów foremnych i 12 pięciokątów foremnych. Posiada 90 krawędzi i 60 wierzchołków. Dwudziestościan ścięty można uzyskać przez ścięcie wierzchołków zwykłego dwudziestościanu foremnego. Kształt ten jest używany przy produkcji piłki nożnej, choć oczywiście zamiast płaskich ścian ma ona boki zaokrąglone.

8 SIATKÓWKA

9 Wymiary boiska Boisko do gry jest prostokątem o wymiarach 18 × 9 m, otoczonym strefą wolną o szerokości co najmniej 3 m z każdej strony (na zawodach organizowanych przez FIVB wolna strefa musi mieć co najmniej: 8 m za liniami końcowymi i 5 m za bocznym boiska). Oś linii środkowej dzieli boisko na dwa równe pola o wymiarach 9 × 9 m każde. Na każdej stronie wyznaczone jest pole ataku, ograniczone linią środkową, liniami bocznymi i linią ataku znajdującą się 3 m od osi linii środkowej i wpisaną w pole ataku. Ponadto istnieje pole zagrywki o szerokości 9 m i głębokości równej szerokości wolnej strefy, znajdujące się poza każdą linią końcową.

10 Wysokość siatki

11 Charakterystyka piłki
Piłka musi mieć kształt kulisty. Obwód piłki wynosi cm a jej ciężar g. Ciśnienie wewnątrz piłki powinno wynosić 0,30 - 0,325 kg/cm2

12 Skoki narciarskie

13

14 SKOKI NARCIARSKIE Ocena skoku
punkty za odległość - za osiągnięcie punktu konstrukcyjnego (kalkulacyjnego) zawodnik otrzymuje 60 pkt (120 pkt na skoczniach mamucich), za każdy metr więcej dodaje się, a za każdy metr mniej odejmuje punkty, zależnie od rozmiaru skoczni (na K-90 po 2 pkt za metr, na K-120 po 1,8 pkt za metr, a na "mamutach" po 1,2 pkt za każdy metr). Długość skoku mierzona jest od progu skoczni do pięty tylnego buta skoczka w chwili zetknięcia się narty na całej długości z zeskokiem z dokładnością do 0,5 metra. noty za styl - przyznawane są przez pięciu sędziów, przy czym najwyższej i najniższej z pięciu not nie bierze się pod uwagę, pozostałe są sumowane. Nota od jednego sędziego wynosi od 0 do 20 punktów.

15 Punktacja za konkurs skoków
miejsce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 punkty 100 80 60 50 45 40 36 32 29 26 24 22 20 18 16 miejsce 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Punkty 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

16 Tenis Ziemny

17 Rozmiary Boiska Długość kortu wynosi 23,77 metra, szerokość natomiast 8,23 metra w przypadku gry pojedynczej lub 10,97 metra w przypadku rozgrywania gier podwójnych. Przez środek kortu przechodzi siatka, której wysokości wynosi 91,5 centymetra. Wewnątrz pola gry wyznaczone są dodatkowe linie, które wyznaczają specjalne pole – tzw. karo serwisowe.

18 Punktacja Aby wygrać gema, należy zdobyć w nim cztery punkty. Pierwszy punkt zapisuje się jako 15, drugi jako 30, trzeci jako 40, a czwarty jako wygrany gem. Wyjątkiem jest sytuacja przy stanie Stan ten nazywany jest równowagą. Od tego momentu gra się na tzw. „przewagi”. Oznacza to, że gra się tak długo aż jeden z graczy nie osiągnie przewagi dwóch punktów. Zasada ta nie dotyczy gry podwójnych, gdzie 4 punkt kończy bezwzględnie gem. Sześć wygranych gemów daje wygranie seta. Obowiązuje tu jednak zasada prowadzenia przynajmniej dwoma gemami.

19 Sprint mężczyzn na 100m

20 Rekordy Rekord świata Usain Bolt Berlin Pekin Nazwa Zawodnik Czas
Miejsce Data Rekord świata Usain Bolt 9,58 s Berlin Rekord olimpijski 9,69 s Pekin

21 Usain Bolt w swoim najszybszym biegu na 100m biegł z prędkością 44,72 km/h postawił 41 kroków to oznacza że jego jeden krok wynosił 2,9 metra.

22 Pchnięcie kulą

23 Konkurencja lekkoatletyczna, polegająca na wypchnięciu kuli jednorącz z koła o średnicy 2,135 m. Kobiety pchają kulą o masie 4 kg (juniorki młodsze 3 kg, młodzicy 5 kg, juniorzy młodsi (16-17 lat) – 5 kg, juniorzy starsi (18-19 lat) – 6 kg, seniorzy – 7,26 kg. Ponadto kula musi paść w obszar wycinka koła o kącie stopni.

24 Tak więc sądzimy, że matematyka jest wyraźnie widoczna w sporcie - sport jest wręcz przesiąknięty matematyką. Dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji.

25 Autorzy: Hubert Szepelak Bartłomiej Trojnar Hubert Kurpiel