Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wymiana polsko-niemiecka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wymiana polsko-niemiecka"— Zapis prezentacji:

1 Wymiana polsko-niemiecka
KRZYŻOWA Wymiana polsko-niemiecka

2 Polsko-niemiecka wymiana młodzieży w LO im. K. I
Polsko-niemiecka wymiana młodzieży w LO im. K. I. Gałczyńskiego w Otwocku. Od roku szkolnego 1995/96 w naszej szkole realizowana jest innowacja pedagogiczna, której celem jest poszerzenie wiedzy uczniów na temat historii państw sąsiadujących z Polską, mniejszości narodowych zamieszkujących Polskę oraz procesów integracji europejskiej. Dlaczego taki program powstał? Od początku lat 90-ych zaczęto mówić o wejściu Polski do Unii Europejskiej, a podstawą tworzenia UE była wieloletnia praca nad przełamywaniem uprzedzeń i nieufności narodowych .Przez dokładniejsze poznanie historii naszych sąsiadów oraz wzajemnych uprzedzeń w stosunkach Polaków z sąsiadami, a więc poprzez przełamywanie funkcjonujących stereotypów nasza młodzież będzie lepiej przygotowana do funkcjonowania w Nowej Europie. Jednym z elementów realizacji tych celów stały się spotkania z młodzieżą niemiecką w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej. Po raz pierwszy byliśmy tam w 1998 roku na miesiąc przed oficjalnym otwarciem MDM.

3 Od tej pory jeździmy tam co roku…

4 Przykładowy program zajęć w Krzyżowej
dzień przedpołudnie popołudnie wieczór 21.05 niedziela Przyjazd uczestników Zakwaterowanie Kolacja 19.30 powitanie, przedstawienie programu, gry zapoznawcze 22.05 poniedziałek Śniadanie 9.15- „Co wiemy o swoich sąsiadach zza Odry?”- praca w grupach Obiad Kreisauralley- historyczna gra terenowa 20.00 Przedstawienie Wyników gry terenowej, „Helmuth James von Moltke a Krąg z Krzyżowej” 23.05 wtorek 9.15- „Młodzież końca XX wieku w Polsce i Niemczech”- prezentacja Zajęcia sportowe Dyskoteka

5 24.05 środa Śniadanie Całodniowa wycieczka do Wrocławia Sondaż uliczny na temat: „Jaka jest dzisiejsza młodzież?” Kolacja Czas wolny 25.05 czwartek Podsumowanie sondy Przygotowanie plakatu Obiad Prezentacja plakatów „Młodzież końca XX w.” 26.05 piątek „Wspólnie w Europie jutra i przyszłości-realność czy iluzja?- praca w grupach i prezentacja Podsumowanie spotkania, przygotowanie wieczoru polsko-niemieckiego Wieczór polsko-niemiecki 27.05 Sobota Wyjazd uczestników

6 Umowa Tam też w 2000 roku nawiązaliśmy bliższy
kontakt ze szkołą niemiecką Friedrich- List- Berufskolleg z Herford/ Nadrenia Północna-Westfalia/. Kontakt ten zaowocował podpisaniem stałego partnerstwa między naszymi szkołami.

7 Od 2001 roku stale jest organizowana wymiana młodzieży między naszymi szkołami. Stałym i ważnym elementem programu jest 2-3 dniowy pobyt w Berlinie. Mamy tam okazję poznać współczesną historię Niemiec.

8 Nowa Kopuła Reichstagu

9 …przed pałacem

10 Widok na majątek w Krzyżowej

11 W trakcie wymiany realizowane są różne projekty edukacyjne
W trakcie wymiany realizowane są różne projekty edukacyjne . Najczęściej dotyczą one naszej wspólnej historii i stereotypów. Omawiamy trudne zagadnienia dotyczące polsko-niemieckich relacji.

12 Zajęcia w pałacu w grupie polsko-niemieckiej

13 Praca nad plakatami

14 Integracja

15 Wspólna rozrywka

16 Druga strona medalu… Podczas pobytu młodzieży niemieckiej w Polsce z reguły na życzenie strony niemieckiej udajemy się wspólnie do obozów zagłady. Byliśmy w Oświęcimiu, Majdanku, Rogoźnicy. Środki na wymianę pozyskujemy od Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży. Sponsoruje nas też Komitet Rodzicielski i starostwo powiatowe. Część kosztów ponosi młodzież.

17 DNI EUROPY Poza tym w szkole organizowane są w ramach realizacji tego programu Dni Europy. Młodzież przedstawia wtedy kulturę krajów europejskich. Połączone są te uroczystości z degustacją potraw narodowych, przygotowanych przez uczniów.

18 Dzień Europy- Rosja

19 Dzień Europy-Niemcy

20 Dzień Europy-Słowacja

21 RELIGIA Poznajemy też kulturę i religię różnych narodów. Młodzież odwiedza synagogi, cerkwie i zbory protestanckie. Rozmawia z duchownymi tych religii. Z przedstawicielami mniejszości narodowych rozmawia o ich problemach.

22 Pamiątkowe zdjęcie

23 LO Gałczyńskiego Realizacja tego projektu w liceum ogólnokształcącym zakończyła się w dniu 30 kwietnia 2004 roku, następnego dnia Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Obecnie realizowany jest zmodyfikowany program nauczania wielokulturowego, dostosowany do warunków nowego liceum.

24 AUTORKI PROGRAMU: Maria Bołtryk nauczycielka historii,
Katarzyna Kałuszko nauczycielka języka polskiego, Elżbieta Piotrowska nauczycielka języka niemieckiego. Prezentacja: Adrian Rychlewski Paulina Konstantyn Monika Narkiewicz


Pobierz ppt "Wymiana polsko-niemiecka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google