Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Irlandia- atrakcje turystyczne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Irlandia- atrakcje turystyczne"— Zapis prezentacji:

1 Irlandia- atrakcje turystyczne

2 Informacje Irlandia to "mała" (powierzchnia: 70282km2) wyspa. Jej ludność to około 3,6 mln. a gęstość zaludnienia to 51 osób na km2. Językami urzędowymi są: irlandzki i angielski. Lecz jak się okazuje niewiele osób posługuje się językiem irlandzkim, osoby które na codzień się nim posługują to zaledwie 4% ludności! Wielu Irlandzyków w ogóle nie umiało posługiwać się swoim ojczystym językiem! Dlatego jest on obowiązkowym językiem w szkołach oraz podstawą do dostania się na wyższe uczelnie.Stolicą kraju jest Dublin.

3 Fota Wildlife Park Najdzikszą Atrakcja Irlandii jest "Fota Wildlife Park". Park ten został otwarty w 1983 przez Prezydenta Irlandii, dr Patrick'a Hillery i był projektem "Zoological Society of Ireland" i "University College Cork". Jest jedną z 10-ciu największych atrakcji turystycznych w Irlandii.

4 Muckross Abbey Muckross Abbey - opactwo w hrabstwie Kerry w południowo-zachodniej Irlandii, na terenie Parku Narodowego Killarney. Opactwo zostało wzniesione w 1448 roku jako klasztor Franciszkanów. Na przestrzeni wieków było wielokrotnie niszczone i odbudowywane - tutejsi mnisi często padali ofiarą prześladowań i napaści maruderów z armii. Obecnie opuszczony budynek opactwa jest w znaczniej części pozbawiony dachu, poza tym jednak dość dobrze zachowany. Wewnątrz murów znajduje się dziedziniec z rosnącym tam olbrzymim drzewem cisowym. Na pobliskim cmentarzu zachowały się XVII i XVIII-wieczne nagrobki kilku poetów irlandzkich z mieszkających tu niegdyś klanów O'Donoghue, O'Rathaille i O'Suilleabhain.

5 Park Phoenix Park, jest największym parkiem miejskim w Europie, pięciokrotnie większym od londyńskiego Hyde Parku. Znajduje się on na zachód od centrum Dublina. Zachęca do spacerów tym bardziej że mieści się w nim Ogród Zoologiczny. Można tu zobaczyć przeróżne gatunki zwierząt, począwszy od afrykańskich żyraf i lwów po zwierzęta z okręgu arktycznego.

6 Zamek dubliński Zamek dubliński wybudowany został z polecenia króla Jana w 1204 roki i pełnić miał on wówczas funkcję stricte obronną. Decyzja o budowie twierdzy zapadła w niedługo po najeździe Normanów w 1169 roku, po której to inwazji Irlandia utraciła panowanie nad wyspą. Grube mury zamku miały zatem chronić miasta, jego władze oraz prawo, ale przede wszystkim – osobę samego króla. Budowa została zakończona w 1230 roku, a budowla opierała się na typowych standardach normandzkich: centralny plac czworokątny otoczony grubymi murami oraz okrągłe wieże na rogach. Twierdzę usytuowano południowo-wschodniej części normańskiego Dublina za naturalną obronę wykorzystując koryto rzeki Poddle. Mury miejskie bezpośrednio stykały się z kolei z północno-wschodnią wieżą zamkową (Powder Tower), obiegały one północną i zachodnią część miasta aż do południowo zachodniej wieży zamkowej (Birmingham Tower). Rzeka została sztucznie rozgałęziona przez system kanałów, który przeprowadzony przez i wokół miasta utworzył w końcu rodzaj fosy obronnej. Jeden z tych kanałów oraz część muru zachowały się pod nadbudowami XVIII wiecznymi i dostępne są dziś dla zwiedzających.

7 Park Narodowy Killarney
Park Narodowy Killarney (Killarney National Park) - bardzo widowiskowa kraina gór, lasów jezior i mokradeł. Znajduje się tutaj najwyższe w Irlandii pasmo górskie z wierzchołkami sięgającymi ponad 1000 m. Zbocza gór porośnięte są lasami, a u podnóży leżą urokliwe jeziora - prezentują się szczególnie okazale z licznych punków widokowych przy drodze prowadzącej wokół parku, na znacznej wysokości. Obecne lasy Killarney są pozostałością pradawnej puszczy, porastającej niegdyś większą część Irlandii. Występujący tutaj las cisowy jest jednym z tylko trzech takich w Europie. Jest to miejsce, do którego można wiele razy wracać na jednodniowe wycieczki, a na zwiedzenie całości trzeba poświęcić kilka dni. Do ciekawszych celów można zaliczyć wodospad Torc, malowniczy wąwóz górski Dunloe, średniowieczną wieżę obronno-mieszkalną - Ross Castle, czy też ruiny klasztoru z VII wieku na wsypie Inisfallen. Jednak najpopularniejszym miejscem jest Muckross House - wiktoriański pałacyk z XIX wieku, wraz z jego imponującymi ogrodami. Po części parku Killarney można poruszać się bryczką, a po jeziorach turystycznymi łodziami.

8

9 Bibliografia http://www.polskilimerick.com.pl/turystyka/fota_park.php


Pobierz ppt "Irlandia- atrakcje turystyczne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google