Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Cudowne Ssaki - Delfiny

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Cudowne Ssaki - Delfiny"— Zapis prezentacji:

1 Cudowne Ssaki - Delfiny

2 Historia Pierwsze wzmianki o istnieniu delfinów sięgają 2 tysięcy lat przed naszą erą. Są to rysunki skalne w północnej Norwegii. Delfiny, były kiedyś ssakami lądowymi. Zwierzęta  te z wyglądu przypominały dzisiejsze wilki,  jednak  spokrewnione  były  bardziej z krowami i zwierzyną płową. Około 50mln lat temu protoplaści delfinów zaczęli poszukiwać pożywienia na bagnach i przy ujściach rzek, chęć zajęcia głębszych wód wymusiła na nich kolejne zmiany ewolucyjne, tak więc zwierzęta te stały się na powrót zwierzętami wodnymi.

3 Delfiny oceaniczne: Delfiny butlonose
Delfin zwyczajny, pospolity (Delphinus delphis) Delfin białoboki (Lagenorhynchus acutus) Delfin białonosy (Lagenorhynchus albirostris)

4 Delfiny przybrzeżne Delfin zachodnioafrykański
Humbak z Atlantyku (Sousa teuszi) Humbak z Pacyfiku (Sousa chinensis) Delfin długopyski, długonosy (Steno bredanensis) Delfin amazoński (Sotalia fluviatilis)

5 Delfiny rzeczne Delfin gangesowy Delfin indyjski
Delfin chiński (Lipotes vexillifer) Delfin mały, La Platy (Pontoporia blainvillei)

6 Występowanie Delfiny można spotkać zarówno w wodach słodkich jak i słonych. Zębowce te zamieszkują różnorodne środowiska takie jak wody przybrzeżne, baseny portowe, rzeki a przede wszystkim otwarte morza. Niektóre gatunki delfinów żyją tylko na określonym obszarze. Na przykład delfin okrągłogłowy i amazoński delfin tucuxi zamieszkują przybrzeżne zarośla mangrowcowe oraz rzeki tropikalne. Inne jak na przykład delfin Frasera można spotkać na obszarach gorących zaś delfin północny, nie posiadający płetwy grzbietowej zamieszkuje zimne wody. Delfina Hektora można spotkać tylko w pobliżu Nowej Zelandii. Reprezentanci tej grupy to gatunki pełnomorskie.

7 Zdobywanie pokarmu Delfiny są zwierzętami mięsożernymi. Żywią się rybami (sardynami, makrelami, dorszami, śledziami i innymi), głowonogami (kałamarnicami, mątwami, ośmiornicami) a nawet robakami i skorupiakami. Dla pochwycenia ślizgiej zdobyczy np. ryby, używają stożkowatych zębów, następnie zdobycz połykają w całości. Swoją inteligencję delfiny wykorzystują, aby przetrwać w swoim środowisku. W tym celu dostosowują strategię działania do terenu, w którym przebywają i muszą zdobywać pokarm.

8 Delfin śpi, unosząc się w wodzie na głębokości około 50 cm, z jednym okiem otwartym. Oddycha wynurzając się co 30 sek. na powierzchnię nie budząc się. Sen Delfina

9 Delfinoterapia Delfinoterapia są to badania nad wykorzystywaniem delfinów do terapii dzieci cierpiących na choroby psychiczne i fizyczne, rozpoczęli w latach 70-tych amerykańscy naukowcy i neuropsychiatrzy z Uniwersytetu w Miami. Metoda ta polega na zabawach dzieci z delfinami, w czasie, których mali pacjenci wykonują określone ćwiczenia ruchowe. W czasie tych zabaw wiązki ultradźwięków emitowane przez delfiny przenikają przez ludzkie tkanki powodując drobne korzystne zmiany w zniszczonych komórkach. Delfiny ciekawi u człowieka wszystko, co odbiega od normy np. protezy czy też nowotwory i tam właśnie wysyłają swoje ultradźwięki regenerując zniszczone komórki. Podczas zabawy z delfinami zwiększa się też u człowieka wydzielanie endorfin, czyli naturalnych substancji produkowanych przez przysadkę mózgową. Endorfiny zmniejszają odczucie bólu, głodu, ułatwiając oddychanie, wpływają na termoregulację oraz wydzielanie się różnych hormonów. Efekt terapii okazał się rewelacyjny, udało się pomóc ponad 15 tys. dzieci, zwłaszcza cierpiącym na autyzm. Maluchy, które nie potrafiły wypowiedzieć ani jednego słowa teraz, rozmawiają czytają i reagują na otoczenie. Aby terapia odniosła sukces mały pacjent musi trafić do ośrodka w wieku 7 miesięcy-6 lat. Na świecie działają tylko trzy takie centra m.in. na Ukrainie i USA. Czas oczekiwania na przyjęcie do tych placówek wynosi ponad rok.

10 Delfinoterapia obecnie jest zalecana przez lekarzy jako doskonałe leczenie wspomagające. W delfinariach rehabilitowane są osoby cierpiące na 80 różnych chorób zwłaszcza psychicznych, neurologicznych oraz onkologicznych. Aby terapia przyniosła rezultat pacjent musi odbyć co najmniej 10 seansów z delfinem. Najbliższy taki ośrodek znajduje się w Kozaczej Buchcie na Ukrainie. W naszym kraju delfinoterapia jest uznaną prawnie metodą rehabilitowania ludzi.

11 KONIEC


Pobierz ppt "Cudowne Ssaki - Delfiny"

Podobne prezentacje


Reklamy Google