Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Międzynarodowy Dzień Ziemi

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Międzynarodowy Dzień Ziemi"— Zapis prezentacji:

1 Międzynarodowy Dzień Ziemi
Wykonawcy: Małgorzata Frącala Anna Matryba

2 Jak powstała Ziemia? Naukowcy obliczyli, że Ziemia ma prawie 4,6 mld lat. Niektóre skały księżycowe i meteoryty (kawałki skał spadające na Ziemie z kosmosu) mają taki sam wiek, co sugeruje, że cały układ Słoneczny powstał w tym samym czasie. Ziemia i inne planety powstały z wielkiej chmury gazów i pyłu kosmicznego .

3 Historia Dnia Ziemi Po raz pierwszy idee obchodów "Dnia Ziemi" zaproponował, na konferencji UNESCO poświęconej ochronie środowiska, amerykański ekolog, miłośnik przyrody i natury John McConnell. Miało to być święto "życia i piękna ziemi" połączone z propagowaniem ekologicznego trybu życia i zwracające uwagę na ekologiczne problemy Ziemi. Pomysł McConnell'a spotkał się szybko z silnym poparciem

4 Co to jest Dzień Ziemi? Dzień Ziemi -znany też jako Światowy Dzień Ziemi - to nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. Korzenie Dnia Ziemi wiążą się z obserwacją przesilenia letniego, co wiąże się z okazją do wykorzystania sprzyjającej aury, która ma ułatwić zorganizowanie udanych imprez masowych.

5 Zwierzęta Świata Ziemia jest jedyną planetą w przestrzeni kosmicznej na której rozwinęło się życie. Póki co jesteśmy o tym przekonani. Cienka powłoka ziemi, wody i powietrza, nie grubsza niż 20 km - oto przestrzeń życiowa dla ogromnej ilości gatunków roślin i zwierząt - od najmniejszych bakterii do olbrzymich wielorybów i gigantycznych drzew. Powszechnie wiadomo, że pierwsze organizmy na naszej planecie liczącej cztery i pół miliarda lat, pojawiły się dwa - trzy miliardy lat temu. Prymitywne formy roślin i zwierząt, które występowały 600 mln. lat temu, dziś są dla nas nieznane. Prawdopodobnie człowiek jest jedną z najmłodszych istot żywych. Rodzaj, do którego należy nasz gatunek, pojawił się zaledwie dwa miliony lat temu.

6 Roślinność Ziemi Zróżnicowanie szaty roślinnej na Ziemi zależy od wielu czynników: ukształtowania powierzchni, rodzaju podłoża, przeszłości geologicznej, specyfiki flory danego obszaru, przede wszystkim jednak od klimatu. Ta ostatnia zależność jest na tyle silna, że wyróżniane strefy klimatyczno-roślinne, w których występują te same bądź pokrewne formacje, mimo iż w ich skład mogą wchodzić inne gatunki roślin. Podobne są na przykład śródziemnomorska makia i południowoafrykańskie fynbos, chociaż trudno tam znaleźć nawet rośliny zaliczane do tej samej rodziny.

7 Oceany Ziemi Oceany na naszej planecie zajmują o wiele większe przestrzenie niż lądy. Kryją w sobie fascynujący świat, który zamieszkują rozmaite istoty żywe od mikroskopijnych bakterii do olbrzymich wielorybów. Niektóre zwierzęta można zaobserwować z brzegu pełnego ostryg , raków, pierścieni, stawonogów i ryb. Niektóre istoty żywe potrafią zamieszkiwać duże głębokości gdzie panuje wieczna ciemność. Ten cudowny, podwodny ogród tworzą rafy koralowe, wokół których uwija się całe mnóstwo gatunków ryb i bezkręgowców.

8 Aktulna liczba osób na świecie wynosi 6 525 170 264
Ludność Świata Aktulna liczba osób na świecie wynosi

9 Sprzątanie Świata W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz. Akcja odbywa się co roku, począwszy od Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. W akcji uczestniczy młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych oraz ochotnicy.

10 Dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji
Koniec Dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji


Pobierz ppt "Międzynarodowy Dzień Ziemi"

Podobne prezentacje


Reklamy Google