Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WYBORY PATRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W TUROŚLI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WYBORY PATRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W TUROŚLI"— Zapis prezentacji:

1 WYBORY PATRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W TUROŚLI
mgr Alicja Pieloszczyk ROK SZKOLNY 2009/2010

2 PREZENTACJA SYLWETKI KS
PREZENTACJA SYLWETKI KS. JANA TWARDOWSKIEGO KANDYDATA NA PATRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W TUROŚLI

3 KS. JAN TWARDOWSKI Urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie zmarł 18 stycznia 2006 roku

4 KRÓTKI ŻYCIORYS w czasie II wojny światowej był żołnierzem AK, brał udział m.in. w kampanii wrześniowej, powstaniu warszawskim, ukończył studia polonistyczne, a następnie seminarium duchowne (święcenia kapłańskie przyjął w 1948 r.), pracował m.in. jako duszpasterz w kilku parafiach, był katechetą dzieci specjalnej troski. Prawie 50 lat był rektorem w warszawskim kościele sióstr wizytek.

5 KSIĄDZ – POETA urodzony 1 czerwca - w Dniu Dziecka 
Ks. Twardowski nazywał siebie „Księdzem, który pisze wiersze” – najbardziej lubił pisać dla dzieci, wiele razy podkreślał, że dużo zawdzięczał dzieciom, prostym obrazowym językiem mówił o zwyczajnym świecie: o kwiatach, drzewach, świętach, wakacjach, dzieciom zadedykował m.in. swoje zbiory "Zeszyt w kratkę" oraz "Patyki i patyczki"; napisał dla dzieci również mnóstwo wierszy.

6 KSIĄDZ – POETA urodzony 1 czerwca - w Dniu Dziecka 
To poeta, który po prostu kochał ludzi, który codziennie zadziwiał się całym stworzeniem jak dziecko. "Ja, Ksiądz, wierzę Panu Bogu jak dziecko" - mówił. Dziecko jest ufne. Ma pewność, że jest Ktoś najważniejszy, kto przygotował dla niego rzeczy niewyobrażalnie piękne i dobre. I widzi je wokół siebie. Ks. Twardowski patrzył na świat oczami dziecka.

7 „JAN OD BIEDRONKI” Ksiądz - poeta nazywany był „Janem od Biedronki”, bo w jego poezji są biedronki, żuczki, wiejskie kapliczki, dziurawiec, mrówki, ważki…; Ksiądz Twardowski mawiał: "W kościele trzeba się od czasu do czasu uśmiechać". On uśmiechał się w swoich wierszach, dając nam nadzieję, ucząc miłości i pokory.

8 PROSTOTA, POKORA I HUMOR …
Poezja ks. Twardowskiego to zachwyt nad przyrodą, zwierzętami, nad całym światem stworzonym przez Boga. W jego utworach obecna jest miłość do Boga i ludzi, współczucie dla chorych i cierpiących, humor i pogoda ducha, prostota i pokora. Wiara nie jest wyuczoną wiedzą, ale opiera się na zadziwieniu Bogiem oraz Jego dobrocią i obecnością w wydarzeniach codziennego życia. Poeta ze zrozumieniem patrzył na ludzkie słabości, nikogo nie oceniał ani nie potępiał. Ukazywał źródło nadziei, które wciąż warto odkrywać.

9 SŁYNNE AFORYZMY, CYTATY:
„Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…”; "Kochamy wciąż za mało i zawsze za późno”; „Nie ma sytuacji na ziemi bez wyjścia kiedy Bóg drzwi zamyka - to otwiera okno”; „Bóg nie jest Bogiem umarłych, ale żywych. Wszyscy dla Niego żyją”; „... jeśli nie wiesz dokąd iść sama cię droga prowadzi”; „Mądrością dziecka jest ufność...” „Jeśli jest noc, musi być dzień, jeśli łza – uśmiech”; „Siostra Konsolata, bo kąsa i lata”…

10 ODZNACZENIA, NAGRODY, TŁUMACZENIA…
Twardowski był laureatem wielu nagród i odznaczeń (m.in. Nagroda im. Brata Alberta , nagroda PEN Clubu im. Roberta Gravesa, Order Uśmiechu, nagroda IKAR, nagroda TOTUS, która zwana jest również "katolickim Noblem"); Jego prace są tłumaczone na wiele języków obcych, m.in. na albański, angielski, białoruski, czeski, fiński, flamandzki, francuski, hebrajski, niemiecki, rosyjski, słowacki, szwedzki, ukraiński, węgierski, włoski.

11 „NA WSI” „Tu Pan Bóg jest na serio pewny i prawdziwy bo tutaj wiedzą kiedy kury karmić jak krowę doić żeby nie kopnęła jak starannie ustawić drabinkę do siana jak odróżnić liść klonu od liścia jaworu (…) Tu Pan Bóg jest jak Pan Bóg pewny i prawdziwy (…)” Jan Twardowski


Pobierz ppt "WYBORY PATRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W TUROŚLI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google