Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Norton Commander Opracowanie mgr Aneta Kaczyńska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Norton Commander Opracowanie mgr Aneta Kaczyńska"— Zapis prezentacji:

1 Norton Commander Opracowanie mgr Aneta Kaczyńska
mgr Krzysztof Zieliński mgr Dariusz Zieliński

2 Informacje o programie
Norton Commander – menedżer plików, program do zarządzania plikami i katalogami w systemie DOS i Windows. Napisany przez Johna Sochę i firmowany przez Peter Norton Computing, stąd jego nazwa. Koncepcja działania programu oparta była na schemacie poleceń systemu DOS: polecenie katalog_źródłowy\plik  katalog_docelowy\plik i stąd pomysł podziału okna programu na dwa panele prezentujące listy plików w obu katalogach, źródłowym i docelowym - model ten zakorzenił się do tego stopnia, że nie wyrugowała go z użycia zupełnie odmienna technika zarządzania folderami i plikami stosowana w Eksploratorze Windows, będącym raczej jedną z konsol administracyjnych Windows niż menedżerem plików. Wszystkie polecenia wydawane są za pomocą klawiszy funkcyjnych (klawisze F1 do F10), a w późniejszych wersjach programu również za pomocą myszy i techniki przeciągnij i upuść.

3 Okno norton comandera

4 Informacje o programie c.d.
Program miał wbudowany prosty edytor plików tekstowych i oferował podgląd takich plików. Można było wykorzystywać go również do uruchamiania innych programów, większość kodu Nortona Commandera usuwana była wówczas z pamięci operacyjnej, zwalniając miejsce dla procesu potomnego, pozostawał w niej jedynie niewielki, rezydentny program ładujący, odpowiedzialny za ponowne wczytanie kodu głównego programu po zakończeniu pracy procesu potomnego. W krótkim czasie Norton Commander stał się jednym z najpopularniejszych programów w swojej klasie i wzorem do naśladowania dla konkurencji. Jednym z klonów Nortona Commandera był polski Foltyn Commander, innym z nich jest do dziś rozwijany ukraiński Volkov Commander. Na Nortonie Commanderze wzorowany jest również linuksowy Midnight Commander i przeznaczony dla Windows Total Commander (dawniej Windows Commander), oraz bardzo podobny do oryginału i pracujący w trybie wiersza poleceń Windows - Far (rosyjskiego autorstwa), a także CNW Commander przeznaczony dla systemu Novell NetWare.

5 Informacje o programie c.d.
Sam Norton Commander rozwijał się dalej i wraz z rozwojem systemów rodziny Windows wydano jego wersje 5.51 dla DOS i 2.01 dla Windows w pełni wykorzystującą możliwości tych systemów. Program obsługuje długie nazwy plików i umożliwia między innymi podgląd zawartości plików w najpopularniejszych formatach (Microsoft Office i inne), archiwizowanie dokumentów do formatu zip i inne. Do roku 1999 program był rozwijany przez firmę Symantec Corporation. Od tego czasu zaprzestano dalszego rozwijania programu.

6 Dziękuje za uwagę 


Pobierz ppt "Norton Commander Opracowanie mgr Aneta Kaczyńska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google