Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sieci Komputerowe Marek Pudełko

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sieci Komputerowe Marek Pudełko"— Zapis prezentacji:

1 Sieci Komputerowe Marek Pudełko
Wyszukiwarka Google Sieci Komputerowe Marek Pudełko

2 Wyszukiwarka Internetowa
Wyszukiwarka internetowa (ang. search engine) to program lub strona internetowa, której zadaniem jest ułatwienie znalezienia informacji w Internecie. Określenie Wyszukiwarka stosujemy do: stron internetowych serwisów wyszukujących - czyli oprogramowania działającego z interfejsem WWW dostępnym dla internautów oprogramowania przeznaczonego do indeksowania i wyszukiwania informacji w Internecie, Intranecie i komputerze lokalnym.

3 Wyszukiwarki Ponieważ Internet rozrasta się w tempie wykładniczym nie jest możliwe zapamiętanie wszystkich informacji wraz z tym, gdzie się one znajdują. Powstały więc systemy do automatycznego zbierania, analizy i udostępniania informacji obecnej w sieci.

4 Historia wyszukiwarek
1990 Archie 1991 Veronica JugHead 1992 WWW Wanderer 1994 WebCrawler 1995 AltaVista, MetaCrawler 1996 HotBot, Google na Uniwersytecie Stanforda (pod adresem: 1998 Google 2000 Vivisimo 2005 MSN Search 2007 Windows Live Search

5 Google Google Inc. została założona w 1998 roku przez dwóch doktorantów Uniwersytetu Stanforda, Larry'ego Page'a i Sergeya Brina. Opracowali oni metodę analizy powiązań hipertekstowych - algorytm PageRank - którą wykorzystali w swoim prototypie wyszukiwarki internetowej. Obecnie Google zatrudnia ponad 15,000 pracowników w kilkunastu krajach, wykazuje przychody na poziomie 10 miliardów i zyski rzędu 3 miliardów dolarów rocznie. Główna siedziba firmy mieści się w Mountain View, hrabstwo Santa Clara, w Kalifornii, w USA, na terenie wcześniej należącym do firmy SGI. W Polsce tworzone jest centrum badawczo-rozwojowe w Krakowie oraz centrum innowacji we Wrocławiu; funkcjonuje także niewielkie biuro w Warszawie.

6 Siedziba firmy

7 Nazwa firmy Nazwa firmy pochodzi od terminu matematycznego googol.
Oznacza on liczbę 10100, czyli 1 i sto zer. Symbolizuje ona ogromną liczbę danych dostępnych w Internecie, które trzeba zindeksować.

8 Algorytm PageRank PageRank to system segregowania wyników na stronach wynikowych. Polega on tam, że każdej stronie nadaje się określoną wartość liczbową, będącą jej oceną. Zależy ona od tego ile stron się do niej odwołuje – jest to tzw. wskaźnik cytowań.

9 .Googlebot Googlebot to robot internetowy indeksujący strony internetowe. Codziennie przeszukuje on Internet w poszukiwaniu nowych linków i sprawdzaniu aktualizacji obecnych stron. Wysyła on także zawartości HTML stron do głównego serwera, gdzie są one gromadzone. W zależności od częstotliwości aktualizacji danej strony, Googlebot indeksuje ją ponownie po pewnym czasie.

10 Pierwsza strona z 1998

11 Wygląd obecny

12 W Google można znaleźć różne ciekawe rzeczy
W Google można znaleźć różne ciekawe rzeczy. Trzeba tylko zadać odpowiednie pytanie

13

14 Google odpowiada na pytania z różnych dziedzin życia

15

16 Lista stron związanych z Google

17 Usługi Google Google stopniowo poszerza swoja ofertę usług.
Możliwość wyszukiwania grafiki, multimediów, grup dyskusyjnych, map itp. Bezpłatne programy do obróbki grafiki (Picassa), indeksowania zawartości twardego dysku (Google Desktop) Oprogramowanie dostępne online np. Pakiet biurowy Google’a

18 Różne usługi Google

19 Różne wyszukiwarki Google

20 Google Accessible Search
Wersja wyszukiwarki dla niedowidzących. Google Base Możliwość umieszczania w globalnej bazie danych dowolnych obiektów i treści Google Blog Search Wyszukiwarka blogów Google Book Search Wyszukiwarka książek Google Catalogs Wyszukiwarka komercyjnych folderów reklamowych. Google Code Search Wyszukiwarka kodów programistycznych. Google Finance Wykresy akcji firm amerykańskich i wiadomości z różnych źródeł. Google Groups Wyszukiwarka grup dyskusyjnych

21 Katalog WWW Google Katalog stron internetowych Google News Wyszukiwarka najnowszych informacji z serwisów informacyjnych Google Patent Search Wyszukiwarka amerykańskich patentów Google Product Search Przeszukiwanie sklepów znajdujących się w Internecie Google Scholar Wyszukiwarka książek, opracowań, publikacji naukowych. Google SMS Wysłanie wiadomości z zapytaniem z telefonu komórkowego Google Special Searches Wyszukiwanie tematyczne o Rządzie Stanów Zjednoczonych, systemach operacyjnych: Linux, BSD, Mac i Microsoft Windows

22 Google University Search
Przeszukiwanie stron internetowych szkół w Stanach Zjednoczonych Google Video Wyszukiwarka filmów Google Voice Local Search Wyszukiwanie głosem Wyszukiwarka Google Wyszukiwarka Grafiki Google Wyszukiwaie zdjęć i grafik Zakładki Google (Google Bookmarks) Przechowywanie i tagowanie zakładek do stron internetowych, grafik, filmów Google Maps Wyszukiwarka adresów i lokalnych firm. Zawiera mapy i zdjęcia satelitarne całego świata.

23 Google Map Google Map to serwis umożliwiający wyszukiwanie miejscowości i ulic a mapach całego świata. Z założenia ma to być baza map i zdjęć lotniczych i satelitarnych z całego świata. Zdjęcia oglądać można w kilkunastu skalach, jednak poziom największego zbliżenia jest różny w różnych miejscach. Najwyższy poziom zbliżenia jest dostępny głównie dla Stanów Zjednoczonych i niektórych większych miast w innych krajach. Można nawet zobaczyć pojedynczych ludzi na ulicach. Większość świata można oglądać z dalszej perspektywy. Do serwisu regularnie dodawane są nowe zdjęcia. Adres to

24

25 Google grupy dyskusyjne
Google Groups to serwis umożliwiający przeglądanie grup dyskusyjnych i przeszukiwanie ich archiwum oraz tworzenie własnych list dyskusyjnych, zwanych tu grupami, które są na serwerze Google. Serwis jest przydatny ponieważ grupy dyskusyjne zawierają wiele informacji o różnych zagadnieniach i sposobach rozwiązywania problemów.

26

27 Google grafika Wyszukiwarka Grafiki Google umożliwia przeszukiwanie plików graficznych znajdujących się na stronach internetowych. Rozpoznawane są one na podstawie podpisów i słów zawartych w tekście, który je zawiera. Na serwerze są trzymane tylko miniaturki obrazków z likami do oryginału.

28

29 Google Wideo Wyszukiwarka filmów Video Google wyszukuje w internecie filmy dodane przez użytkowników YouTube'a, Google Video oraz innych dużych serwisów. Google Video umożliwia użytkownikom publikowanie klipów video, które potem można oglądać ze stron Google Video. Filmy są dostępne w formacie Flash Video.

30

31 Różne usługi Internetowe

32 Google Gadgets Mini-aplikacje działające na stronie domowej Google Google Reader Czytnik kanałów RSS na stronie WWW. iGoogle Strona domowa Google Dokumenty i Arkusze Google Dostępny przez WWW edytor tekstu, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji. Gmail Skrzynka pocztowa (5,2 GB) Kalendarz Google Internetowy kalendarz Notatnik Google Narzędzie do zarządzania notatkami. Google Page Creator Kreator stron WWW

33 Blogger Serwis blogowy wykupiony i rozwijany przez Google. Knol Platforma pozwalająca użytkownikom umieszczanie artykułów (w szczególności naukowych) poświęconych różnym tematom. Picasa Web Albums Serwis służący do publikacji zdjęć w internecie. Zsynchronizowany z programem Picasa. YouTube Strona internetowa służąca do publikacji własnych filmów. Google Alerts Otrzymywanie informacji o wydarzeniach na świecie i nowych stronach w indeksie wyszukiwarki. Google Checkout System płatności on-line.

34 Google Translate Automatyczne tłumaczenie wyrażeń lub całych stron internetowych pomiędzy językiem angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, koreańskim, portugalskim, arabskim, japońskim, chińskim. Google Analytics Gromadzenie statystyk oglądalności strony WWW. Gapminder World Statystyki dotyczące całego świata w mapkach, animacjach i wykresach. Google Trends Śledzenie ilości zapytań i zainteresowania internautów danym tematem w czasie. Serwisy społecznościowe Dodgeball dodgeball.com Serwis do użytku poprzez komórkę. Joga Bonito joga.com Serwis dla fanów piłki nożnej. Orkut Serwis społecznościowy zsynchronizowany z innymi serwisami Google'a.

35 Proceratium google Proceratium google to gatunek mrówek, odkryty w 2005 roku na Madagaskarze przez dr Briana L. Fishera z California Academy of Sciences. Gatunek odkryto na północno-wschodniej części wyspy. Dr B. L. Fisher nazwał gatunek na cześć mechanizmu wyszukiwarki Google, zafascynowany projektem Google Earth.


Pobierz ppt "Sieci Komputerowe Marek Pudełko"

Podobne prezentacje


Reklamy Google