Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BOHATEROWIE LEMA opracował A. Walesiak

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BOHATEROWIE LEMA opracował A. Walesiak"— Zapis prezentacji:

1 BOHATEROWIE LEMA opracował A. Walesiak

2 Stanisław Lem (1921-2006) Przetłumaczono je na ponad 40 języków.
Napisał ponad 40 książek. Przetłumaczono je na ponad 40 języków. Ich łączny nakład przekracza egzemplarzy, czytanych na wszystkich kontynentach.

3 Solaris

4 Solaris jest najsłynniejszą spośród powieści Lema, doczekała się niezliczonej ilości omówień w wielu krajach i językach, należy — jak może żadne inne dzieło literatury polskiej — do ścisłego kanonu swego gatunku: powieści o kontakcie z kosmitami, co oznacza, że żadne kompendium omawiające dzieje światowej fantastyki nie może jej pominąć i zlekceważyć. Dlaczego ona właśnie? Może dlatego, iż udało się tutaj nie tylko stworzyć najoryginalniejszą wizję Innego, jaką zna światowa science fiction, ale też najciekawiej, w sposób najbardziej emocjonujący, przedstawić jego dramat poznania.

5 Psycholog Kris Kelvin zostaje wezwany do stacji badawczej na planecie Solaris, by wyjaśnić tajemnicze i niepokojące zachowanie jej załogi. Zastani przez niego naukowcy sprawiają wrażenie, jakby utracili kontakt z rzeczywistością, jednak prawdziwy niepokój ogarnia go dopiero wówczas, gdy sam ulega - jak się okazuje - działaniu dziwnej planety i zaczyna widzieć zmarłą przed laty ukochaną.

6 Kris Kelvin i inni mieszkańcy stacji Solaris nie są w stanie znieść "daru" Oceanu który jest w stanie "stworzyć" kopię jego zmarłej żony z "lepszej materii", Solaris jest mądrym traktatem o obelżywym Milczeniu Wszechświata. Lem kpi: Kontakt? A o czym niby, i jak, mieliby ze sobą debatować trawa i filozof? 

7 Bajki robotów Cyberiada

8 KONSTRUKTOR TRURL (rys. Daniel Mróz)
Bohater Orderu Wielkiej Sprężyny i Gwiazdy Helikońskiej, najgenialniejszy konstruktor w całym Wszechświecie Mieszając protony i okraszając je elektronami potrafi zamienić wodór w złoto... Z przypadkowego ruchu cząstek gazu Potrafi Zrobić demona przewidującego przyszłość… Z rachunku nieprawdopodobieństwa potrafi zrobić nieistniejącego smoka…!

9 KONSTRUKTOR KLAPAUCJUSZ (rys. Daniel Mróz)
Odwieczny przeciwnik Trurla. Największy krytyk jego osiągnięć Trurl to entuzjasta, Klapaucjusz jest głosem rozsądku - Sceptyk, przesadny racjonalista.

10 Dwaj genialni, nieustannie rywalizujący ze sobą wielcy Konstruktorzy, którzy materię są w stanie zmusić do wszystkiego, a oswojone kwarki trzymają w klatkach z fotonów. Dla sławy i potwierdzenia swoich możliwości Trurl z Klapaucjuszem gotowi są przyjąć każde wyzwanie, przestrzegają jednak przy tym niepisanych zasad etyki konstruktorskiej – pilnują, aby ich wynalazki nie służyły dla niegodziwych celów.

11 Dzienniki gwiazdowe Głównym bohaterem i narratorem tych Dzienników jest Ijon Tichy, Słynny gwiazdokrążca, kapitan dalekiej żeglugi galaktycznej, łowca meteorów i komet, niestrudzony badacz i odkrywca osiemdziesięciu tysięcy trzech globów, doktor h.c. uniwersytetów Obojga Niedźwiedzic, członek Towarzystwa Opieki nad Małymi Planetami i wielu innych towarzystw, kawaler orderów mlecznych i mgławicowych, samotny podróżnik do niesamowitych miejsc, gwiezdny Lemuel Gulliwer.

12

13 Opowieści o pilocie Pirxie
Pirx to zawodowy kosmonauta. Sympatyczny profesjonalista. Autor często stawia go w sytuacji, w której zmysły nie pozwalają mu odróżnić istoty ludzkiej od jej doskonałej kopii. Pirx próbuje rozwiązywać te zagadki stosując myślenie „zdroworozsądkowe”

14 Jego najważniejszym osiągnięciem było założenie ludzkiej cywilizacji.
Profesor Tarantoga Genialny konstruktor i wynalazca, człowiek, przyjaciel Ijona Tichego. Genialny naukowiec i konstruktor. Wynalazł m.in. peregrynator – aparat do podróży międzygwiezdnych bez ruszania się z miejsca, zaginający przestrzeń w czwartym wymiarze oraz urządzenie do spowalniania i przyśpieszania czasu, płyn do wywabiania przykrych wspomnień, banknoty z poziomą ósemką – wyobrażającą nieskończenie wielką sumę pieniędzy, oraz aparaturę do wyzyskiwania trwoniącej się energii dzieci w postaci systemu wystających w różnych miejscach mieszkania korb, bloków i dźwigni, które dzieci popychają, ciągną i przesuwają w czasie zabaw, nieświadomie pompując w ten sposób wodę i wytwarzając elektryczność Jego najważniejszym osiągnięciem było założenie ludzkiej cywilizacji.

15 „Planeta Lem” Teatr Biuro w Podróży


Pobierz ppt "BOHATEROWIE LEMA opracował A. Walesiak"

Podobne prezentacje


Reklamy Google