Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WIELKI WYBUCH Standardowy Model Kosmologiczny Big Bang

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WIELKI WYBUCH Standardowy Model Kosmologiczny Big Bang"— Zapis prezentacji:

1 WIELKI WYBUCH Standardowy Model Kosmologiczny Big Bang

2 WYBUCH? Utożsamianie Wielkiego Wybuchu z eksplozją jest o tyle niefortunne, że proces ten, tak jak rozumie i ujmuje go współczesna kosmologia nie polegał na ekspansji w pustej przestrzeni lecz dotyczył rozszerzenia się przestrzeni.

3 CO TO JEST ? Model ewolucji Wszechświata uznawany za najbardziej prawdopodobny. Według tego modelu ok. 14 mld lat temu dokonał się Wielki Wybuch – z bardzo gęstej i gorącej osobliwości początkowej wyłonił się Wszechświat (przestrzeń, czas, materia, energia i oddziaływania).

4 ERA PLANCKA Od 0 do 10 -43 sekundy
Temperatura i gęstość Wszechświata malały. Zdecydowana dominacja energii nad materią. Na zakończenie ery Plancka temperatura wynosiła 1032 kelwinów.

5 ERA PLAZMY KWARKOWO- GLUONOWEJ (HADRONOWA)
Od do 10-4 sekundy Wielka unifikacja –> symetria między oddziaływaniami (elektromag-netycznymi, silnymi i słabymi) Złamanie symetrii -> 10-35s (temperatura spadła do 1028 K). Konsekwencją złamania symetrii było wydzielenie się wielkiej ilości energii - Wyzwolona energia spowodowała gwałtowne przyspieszenie ekspansji (rozszerzania się – Inflacji) Wszechświata, które trwa do dziś.

6 KOLEJNE ETAPY Era leptonowa od 10-4 sekundy do 10 sekund
Era promieniowania od 10 sekund do lat - dominacja fotonów Era gwiazdowa (galaktyczna) od lat do dzisiaj - powstawanie galaktyk, gwiazd, zalążków planet

7 CO BYŁO WCZEŚNIEJ? Z punktu widzenia modelu standardowego Wielkiego Wybuchu nie można mówić o okresie „przed” Wielkim Wybuchem - Wszechświat powstał w momencie Wielkiego Wybuchu. Przed Big Bangiem nie istniał ani czas, ani przestrzeń, ani materia. Chyba że …

8 BOSKA CZĄSTKA … mógł to być:
Bozon Higgsa – hipotetyczna cząstka elementarna miała istnieć jedynie przez około dziesięć milisekund po Wielkim Wybuchu i dać początek wszelkiej materii. W niektórych teoriach początku Wszechświata rozpad pola Higgsa jest utożsamiony z Wielkim Wybuchem. A może ..

9 Nic nie może powstać z nicości –
BÓG Nic nie może powstać z nicości – Niezależnie, czy świat powstał dzięki rozpadowi pola Higgsa, czy w jakiś inny sposób – musiał mieć swojego Stwórcę.

10 BIBLIOGRAFIA Jan Kirejczyk 2A


Pobierz ppt "WIELKI WYBUCH Standardowy Model Kosmologiczny Big Bang"

Podobne prezentacje


Reklamy Google