Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BUDOWA I DZIAŁANIE PISTOLETU MASZYNOWEGO ,,GLAUBERYT”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BUDOWA I DZIAŁANIE PISTOLETU MASZYNOWEGO ,,GLAUBERYT”"— Zapis prezentacji:

1 BUDOWA I DZIAŁANIE PISTOLETU MASZYNOWEGO ,,GLAUBERYT”
Warszawa 2008

2 Literatura Ustawa o Policji z dnia r. (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz.277 z późn. zmianami), Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 listopada 2000r. w sprawie uzbrojenia Policji (Dz.U ) Zarządzenie nr 6 KGP z dnia r. w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i użytkowania broni palnej przez policjantów późn. zmianami

3

4 OPIS I PRZEZNACZENIE „GLAUBERYT” - 9 mm pistolet maszynowy wz.1984, 1998 ( PM-84,PM-98 ) konstrukcji polskiej. PM-84,98 jest bronią samoczynną, samopowtarzalną ( przystosowaną do strzelania ogniem pojedynczym i ciągłym ), działającą na zasadzie odrzutu zamka swobodnego. Do zasilania wykorzystuje się dwa rodzaje dwurzędowych magazynków pudełkowych: krótkie 15- nabojowe, lub długie o pojemności 25 nabojów. Magazynek mieści się w gnieździe chwytu pistoletowego, w którym jest utrzymywany zatrzaskiem, usytuowanym w dolnej, tylnej części chwytu( PM-84P ) lub z lewej strony chwytu przy kabłąku ( PM-98 ). Nakładki chwytu i chwyt przedni wykonano z tworzywa sztucznego. Glauberyt ma stosunkowo prostą budowę, składa się z czterech podstawowych części: zespołu komory zamkowej z kolbą, zespołu chwytu, pokrywy komory zamkowej oraz magazynka.

5 W skład wyposażenia broni wchodzą: cztery magazynki (trzy długie i jeden krótki), futerał, pas nośny, torba na magazynki, wycior i olejarka. W konstrukcji pistoletu szeroko wykorzystano elementy tłoczone i tworzywa sztuczne. PM posiada bezpiecznik skrzydełkowy, który spełnia jednocześnie funkcję przełącznika rodzaju ognia. Znajduje się on na lewej ściance komory zamkowej, za chwytem pistoletowym z możliwością trzech położeń: górne „Z" - broń zabezpieczona, środkowe „P" - ogień pojedynczy, dolne „C" - ogień ciągły. Zabezpieczenie broni powoduje zablokowanie zamka w położeniu przednim, kurka w pozycjach napiętej lub zwolnionej oraz unieruchomienie języka spustowego z szyną spustową.

6 Podstawowe dane taktyczno-techniczne pistoletów maszynowych PM-84 i PM-98
770 640 600 Szybkostrzelność teoretyczna (strz./min) 518 327 Energia początkowa pocisku (J) 360 330 Prędkość początkowa pocisku (m/s) 280 Długość linii celowniczej (mm) 252 Skok bruzd (mm) 6 4 Liczba bruzd prawoskrętnych (szt.) 185 165 Długość lufy (mm) 58 54 51 Szerokość broni (mm) 172 160 Wysokość broni z magazynkiem krótkim (mm) 405 375 354 Długość broni z kolbą złożoną (mm) 605 575 560 Długość broni z kolbą rozłożoną (mm) 2,86 2,46 2,32 Masa broni z długim magazynkiem, załadowanym (kg) 2,59 2,45 2,2 0 Masa broni z krótkim magazynkiem, załadowanym w (kg) 2,42 2,17 1,84 Masa broni bez magazynka (kg) 9x19 9x18 Nabój (mm) PM-98S PM-98 PM-84P PM-84 Wyszczególnienie

7 elementy broni 1 – zespół komory zamkowej z chwytem, 2 - magazynki, 3 – pokrywa komory zamkowej, 4 – urządzenie powrotne, 5 – zamek, 6 – nakrętka lufy, 7 - lufa

8

9 CZĘŚCIOWE ROZKŁADANIE UWAGA
CZĘŚCIOWE ROZKŁADANIE UWAGA !!! Przed przystąpieniem do rozkładania sprawdź broń

10 POKRYWY KOMORY ZAMKOWEJ
ZWALNIANIE ZATRZASKU POKRYWY KOMORY ZAMKOWEJ Należy pchnąć do przodu występy zatrzasku pokrywy komory zamkowej, aż znajdą się one na przeciw pionowych kanałów wyciętych w przedniej części występów pokrywy.

11 ODŁĄCZANIE POKRYWY KOMORY ZAMKOWEJ
Przytrzymując zaczep można teraz unieść pokrywę, zsuwając ją z zatrzasku. Pokrywę należy unosić dalej, aż jej przedni występ wyjdzie spod podstawy muszki, a następnie odłączyć, pociągając do tyłu.

12 ODŁĄCZANIE URZĄDZENIA POWROTNEGO
Należy ponownie odepchnąć do przodu zatrzask pokrywy, stanowiący występy stopy urządzenia powrotnego, po czym zrównać je z pionowymi kanałami prowadnicy zatrzasku i unieść, wyciągając stopę wraz z dwiema żerdziami sprężyn powrotnych i samymi sprężynami. Po zwolnieniu napiętych sprężyn, można je wywlec z kanałów zamka i odłączyć urządzenie powrotne od broni.

13 WYJĘCIE ZESPOŁU ZAMKA Zamek należy ująć za rękojeść napinania, odciągnąć w tylne położenie i unieść, wyjmując z komory zamkowej.

14 ODKRĘCANIE NAKRĘTKI MOCUJĄCEJ LUFĘ
Należy wcisnąć zatrzask nakrętki mocującej lufę i ją odkręcić.

15 ODŁĄCZANIE LUFY Po zdjęciu nakrętki należy ująć lufę i wyjąć do przodu z komory zamkowej.

16 W celu odłączenia chwytu z zespołem spustowo-uderzeniowym w PM-84P, należy rozłożyć przedni chwyt.
W celu rozłożenia przedniego chwytu, należy wcisnąć umieszczony z lewej strony jego zawiasu zatrzask i obrócić w dół do przodu, aż się zatrzaśnie w położeniu otwartym.

17 ODŁĄCZANIE CHWYTU Z ZESPOŁEM SPUSTOWO-UDERZENIOWYM OD SZKIELETU
Należy ująć za chwyt i odłączyć od szkieletu.

18 Składanie przeprowadzamy w odwrotnej kolejności
Składanie przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Kolbę można zatrzasnąć w przednie położenie bez naciskania na zatrzask – wystarczy ją pchnąć do przodu. Po zakończeniu składania należy sprawdzić poprawność działania mechanizmów broni !


Pobierz ppt "BUDOWA I DZIAŁANIE PISTOLETU MASZYNOWEGO ,,GLAUBERYT”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google