Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Produkcja zależy od ilości dostarczanego światła oraz zasobności w biogeny i jest zróżnicowana w zależności od sezonu (pory roku).

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Produkcja zależy od ilości dostarczanego światła oraz zasobności w biogeny i jest zróżnicowana w zależności od sezonu (pory roku)."— Zapis prezentacji:

1 Produkcja zależy od ilości dostarczanego światła oraz zasobności w biogeny i jest zróżnicowana w zależności od sezonu (pory roku).

2 Te dwa procesy tworzą życie w oceanach.
FOTOSYNTEZA energia słoneczna 6CO2 + 6H2O C6H12O6 + 6O2 chlorofil RESPIRACJA C6H12O6 + 6O2 6CO2 + 6H2O Te dwa procesy tworzą życie w oceanach.

3 Światło jest niezbędne dla produkcji, a jego dostępność zależy od głębokości. W dostatecznej ilości jest w warstwach powierzchniowych: w wodach przybrzeżnych do 20 m w otwartym oceanie do 150 m w Zatoce Puckiej jeszcze parę lat temu światło docierało do głębokości 1 m Schemat przechodzenia promieniowania słonecznego przez atmosferę oraz powierzchnię morza i ilość promieniowania fotosyntetycznie czynnego (PAR) dostępnego poniżej powierzchni morza.

4 Zmiany w natężeniu promieniowania odbieranego przez powierzchnię morza na półkuli północnej w zależności od szerokości geograficznej i pory roku.

5 Produkcja biologiczna zależna jest od:
wielkości organizmów; tempa reprodukcji; tempa śmiertelności; tempa wyżerania.

6 Produktywność, a właściwości chemiczne wody

7

8

9

10 Schemat cyklu mineralnego i przepływu energii w ekosystemach morskich

11 Główne drogi transferu i regeneracji materii organicznej w morzu

12

13


Pobierz ppt "Produkcja zależy od ilości dostarczanego światła oraz zasobności w biogeny i jest zróżnicowana w zależności od sezonu (pory roku)."

Podobne prezentacje


Reklamy Google