Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lichtenstein.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lichtenstein."— Zapis prezentacji:

1 Lichtenstein

2 Księstwo Liechtenstein (Fürstentum Liechtenstein) – państwo w Europie zachodniej, leżące pomiędzy Austrią i Szwajcarią. Jest to bardzo małe państwo górskie. Główną rzeką jest Ren, a stolicą Vaduz. Kraj nie ma dostępu do morza i nie należy do Unii Europejskiej.

3 Symbole Godło Flaga

4 Liechtenstein składa się z 11 gmin
Liechtenstein składa się z 11 gmin. 6 z nich (w tym stolica kraju Vaduz) przyporządkowana jest regionowi Oberland, pozostałe przynależą Unterlandowi. Jednostki administracyjne są bardzo rozdrobnione (np. gmina Vaduz składa się z 6 części), co wynika z dawnego podziału feudalnego księstwa.

5 Ludność Mniej niż dwie trzecie ludności podaje się za rodowitych Lichtensteinczyków, ludność obca to z kolei w większości Szwajcarzy (11%), Austriacy (6%) i Niemcy (4%) oraz Włosi(3%), Jugosłowianie (3%), Turcy(3%) i inni.

6 Język W księstwie językiem urzędowym jest niemiecki, jakkolwiek większość mieszkańców posługuje się na co dzień dialektem alemańskim języka niemieckiego (tzw.Schwyzer Dytsch). Liechtenstein jest jedynym państwem niemieckojęzycznym, w którym mowa ta pełni funkcję jedynego dopuszczonego do obiegu języka (brak dopuszczonych języków mniejszościowych tak jak w Austrii i w Niemczech).

7 Gospodarka Liechtenstein jest jednym z najbogatszych państw świata. Produkt krajowy brutto na 1 mieszkańca wynosi 130,3 tys. Dolarów Amerykańskich (2004). W Liechtensteinie mają swoją siedzibę liczne firmyzagraniczne i towarzystwa finansowe (korzystne przepisy podatkowe).

8 Hymn Oben am jungen Rhein (Nad młodym Renem) jest hymnem narodowym Lichtensteinu.Melodia hymnu została zaczerpnięta z hymnu wielkiej Brytanii, god Save the Queen, i jest z nią identyczna. Słowa zostały napisane w 1850 przez Jakoba Jusefa Jaucha. Do roku 1963, pierwsza linijka brzmiała: "Oben am deutschen Rhein" ("Nad tym niemieckim Renem").

9 Nad młodym Renem Nad młodym Renem Leży Liechtenstein, Alpejskie to jest brzemię. Tę naszą drogą ziemię, Tę ukochaną ojczyznę Wybrał nam Pan swą reką, A myśmy przyjęli z podzięką. Niech nam żyje Liechtenstein nad Renem niech kwitnie, Pięknie i zaszczytnie. Niechaj żyje nasz Książę, Niech nam ojczyznę wiąże Swoją bratczyną miłością, Zjednoczeniem i Wolnością! Oben am jungen Rhein Oben am jungen Rhein Lehnet sich Liechtenstein An Alpenhöh'n. Dies liebe Heimatland, Das teure Vaterland, Hat Gottes weise Hand Für uns erseh'n. Hoch lebe Liechtenstein Blühend am jungen Rhein, Glücklich und treu. Hoch leb' der Fürst vom Land, Hoch unser Vaterland, Durch Bruderliebe Band Vereint und frei.

10 Ustrój Polityczny Liechtenstein pod względem ustrojowym stanowi monarchię konstytucyjną. Od 1989 panuje tu książę Jan II Adam. Bieżące sprawy polityczne podlegają księciu następcy tronu (kronprinz) Aloisowi.Władza prawodawcza należy do księcia i landtagu, liczącego 25 deputowanych i wybieranego co cztery lata w wyborach proporcjonalnych. Książę ma prawo absolutnego veta w stosunku do ustaw uchwalanych przez parlament.

11 Książe Jan Adam II Liechtenstein niem.: Hans-Adam II von und zu Liechtenstein (ur. 14 lutego 1945 w Zurychu, Szwajcaria) – książę Lichtensteinu, syn księcia Franciszka Józefa II ( ) i księżnej Giny von Wilczeck ( ).

12 Następca Tronu Alois Philipp Maria von und zu Liechtenstein, (ur. 11 Czerwca 1968 w Zurychu) - współrządca Lichtensteinu (Stellvertreter des Fürsten) od 15 sierpnia 2004.Alois jest najstarszym synem Hansa Adama II, księcia Lichtensteinu oraz jego żony,Marie Kinsky .

13 Położenie Liechtenstein położony jest nad górnym Renem, w Alpach. Cała granica zachodnia państwa przebiega wzdłuż biegu Renu, wschodnia zaś wyznaczana jest przez łańcuchy alpejskie. Najwyższym szczytem Liechtensteinu jest Grauspitz o wysokości 2599 m n.p.m.

14 Vaduz Stolica państwa (i księstwa) Lichtenstein. Miasto liczy 5,1 tys. mieszkańców. Jego początki sięgają XII wieku. Znajduje się w dolinie górnego Rennu, na prawym brzegu rzeki, u podnóża Alp Retyckich. Ośrodek turystyczny i finansowy, nominalna siedziba wielu zagranicznych przedsiębiorstw i spółek. Drobny przemysł maszynowy, precyzyjny i spożywczy (m.in. winiarski). Galeria malarstwa, muzeum poczty, zamek z gotycką kaplicą z (XV w.). Vaduz stanowi centrum kraju w sensie geograficznym, jak i politycznym.

15 Media W Liechtensteinie działają dwa dzienniki: Liechtensteiner Vaterland i Lichtensteiner Volksblatt. Nie podlegają one kontroli władz, ale są administrowane przez partie polityczne. Vaterland przez VU, a Volksblatt przez FBP. W kraju działa również stacja radiowa. Liechtenstein pozostaje jedynym krajem w Europie nie posiadającym własnej stacji telewizyjnej.

16 Wyznania W czerwcu 2003 większość mieszkańców Liechtensteinu uważała się za katolików (75% ogółu), 7% przynależało do kościoła ewangelickiego, 4% podało się za muzułmanów, z kolei 11% mieszkańców określiło się jako ateiści lub bezwyznaniowcy. W Liechtensteinie katolicyzm jest religią państwową. 2 grudnia 1997 zostało powołane przez Jana Pawła II oddzielne arcybiskupstwo w Vaduz.

17 Obronność Liechtenstein nie posiada własnej armii. Bezpieczeństwo zewnętrzne państwu zapewnia Szwajcaria. Jednak gdyby zaszła taka potrzeba, wcielony do wojska może zostać każdy mężczyzna do 60 roku życia. Jak na razie nie było to potrzebne.


Pobierz ppt "Lichtenstein."

Podobne prezentacje


Reklamy Google