Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o blogowaniu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wszystko, co powinieneś wiedzieć o blogowaniu"— Zapis prezentacji:

1 Wszystko, co powinieneś wiedzieć o blogowaniu

2 Plan prezentacji: Skąd się wzięły blogi? Czemu powstały?
Co je wyróżnia? Blogowanie to… Polska blogosfera O czym piszą blogerzy? Zastosowanie blogów Przydatne porady Niniejsza prezentacja ma na celu przybliżenie zjawiska blogów. Skąd się wzięły, czym są i w jaki sposób warto je wykorzystywać.

3 Skąd się wzięły blogi NAZWA: web - sieć oraz log - dziennik
czyli  (we)blog to nic innego jak dziennik prowadzony w Internecie Pierwsze blogi powstały ponad 15 lat temu – w tamtych czasach strony internetowe były statyczne – treść zawartą na nich trzeba było edytować ręcznie – wymagało to znajomości odpowiednich języków i umiejętności technicznych. Wkrótce jednak zaczęły powstawać mechanizmy, które to zmieniły. Blogi zastąpił prywatne strony internautów – od tego czasu mogli oni w prosty sposób na bieżaco pisać o rzeczach które ich dotyczył czy też interesowały. Blog – to skrót od weblog – czyli dziennik internetowy. Nazwa BLOG po raz pierwszy została użyta 15 lat temu!

4 Czemu powstały? dzielenie się życiem i obserwacjami
otwarcie na interakcję z odbiorcą chęć wymiany doświadczeniami pokazania swojej twórczości doskonałe narzędzie public relations Dla blogów znaleziono różnorodne zastosowania. Każdy kto ma ochotę podzielić się swoimi obserwacjami, może to zrobić w prosty sposób. Prowadzenie pamiętnika – dostępnego dla znajomych i nieznajomych – jest chyba najczęstszą formą wykorzystani blogów. Często jednak wykorzystują go również firmy, jako sposób komunikacji z klientami. Mniej formalny, częstszy – zapewniający możliwość nawiązania dialogu. Blogi gromadzą również pasjonatów i hobbystów – nierzadko znajdziemy blogi poświęcone bardzo wąskim, a wręcz niszowym zagadnieniom – np. hodowli jeży. Przede wszystkim jednak – blogi to możliwość prostego przedstawienia w internecie tekstów, obrazów , filmów – jednym słowem – twórczości. Jakostrony internetowe – blogi pozwalają też na utrzymanie wolności słowa wyrażanie swoich poglądów w niezależny sposób. Jeszcze nigdy nie było to tak łatwe.

5 Co wyróżnia blog? treść podzielona jest na wpisy
wpisy ułożone są chronologicznie wpisy mogą być komentowane przez czytelników subiektywizm – autor nadaje blogowi jego charakter Co właściwie wyróżnia blog? Jego konstrukcja zawiera pewne specyficzne elementy. Treść bloga publikowany jest w „kawałkach” – każdy wpis na blogu posiada oddzielny tytuł, treść – jak również przypisane komentarze. Pod każdym wpisem może toczyć się oddzielna dyskusja. Wpisy natomiast ułożone są chronologicznie – najnowsze treści znajdują się na samym początku – podkreśla to jego aktualność. Co jest jednak najważniejsze w blogach? Autor – który nadaje blogom charakter. W odróżnieniu od dziennikarzy, blogerzy mogą otwarcie prezentować swoje poglądy, mogą być subiektwni, zabawni, dyskutować na interesujące ich tematy i dobierać tematykę wpisów jak im się żywnie podoba – co może zarówno zjednać im czytelników jak również ich zniechęcić!

6 Blogowanie: ważne jest, kto prowadzi blog
tematyka lokalna, tematyka niszowa zapewnia wolność słowa skupia ludzi o podobnych zainteresowaniach Blog nierozłącznie jest więc wiązany z autorem. Należy więc pamiętać, żeby pisać o rzeczach które nas interesują, o których potrafimy ciekawie opowiedzieć. Czasem kluczem do sukcesu bloga jest jego specjalistyczna wiedza, innym razem ciekawy sposób jej przedstawiania. Zdarza się też, że blog staje się unikalnym źródłem wiedzy – autora można dopytać o szczegóły – nie jest zupełnie obcą nam osobą. Blogi często poruszają aktualne tematy – podczas ubiegłorocznej powodzi jeden z blogerów relacjonował na bieżąco wydarzenia we Wrocławiu – stał się dobrym źródłem informacji do któego sięgali ludzie. W innch przypadkach Blogi pozwalają na swobodne wypowiedzi – w krajach takich jak Irak, Iran – jest to nierzadko jeden z niewielu sposobów na zaprezentowanie swojej wersji wydarzeń. Bloger może zaprezentować to o czym inne media milczą.

7 Polska blogosfera Blogi dojrzałe, nierzadko prowadzone nawet po 5-6 lat Różnorodne – zarówno tematyczne, jak i osobiste pamiętniki Blogerzy coraz cześciej pojawiają się w prasie lub wręcz ich blogi są drukowane Jak wyglądają blogi w Polsce? Całkiem dobrze – rozwijają się już od dawna, posiadają różnorodną tematykę i duże ilości czytelników. Niejeden portal może im tego zazdrościć. Zazwyczaj popularne są blogi tematyczne – otatnimi czasy sukcesy święcą blogi kuchenne – które pozwalają na znalezienie ciekawych przepisów, wraz z ilustracjami i szczegółowym opisem przyrządzania potraw. Tu warto zauważyć, że blogi wzajemnie się znają i polecają. Niejednokrotnie wspólnie organizowane jest wydarzenie w którym biorą udział wspólnie – np. czekoladowy weekend – podczas którego blogi kulinarne prezentują przepisy związane z czekoladą. Warto pamiętać o tym, że blog posiada czytelników – którzy również piszą blogi. Dzięki wspólnej rozmowie – powstają ciekawe społeczności. Warto zdać sobie sprawę, że niejeden już blog został wydany na papierze – co świadczy o tym, że blog może być równie dobrą formą literacką jak książka. Blogerzy stają się również autorytetami w różnych dziedzinach - w końcu blogi to nie tylko pamiętniki, ale niejednokrotnie wiedza specjalistyczna – prezentowana w trochę innej formie.

8 O czym piszą blogerzy? moda kultura kuchnia pamiętnik osobisty hobby
Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia  Najpopularniejsze tematy: moda kultura kuchnia pamiętnik osobisty hobby O czym więc piszą blogerzy? Tematyka kulinarna, moda, kultura – zarówno wydarzenia, jak i recenzje książek, publicystyk – felietony, podsumowania aktualnej stuacji, pamiętniki, opowiadania, komiksy – tak naprawdę pisać można o wszystkim co jest naszą pasją. Na kolejnych slajdach prezentowane są strony niektórych blogów

9 Blog o modzie - harel

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21 Zastosowanie blogów Publicystyka Pamiętnik, Kronika
Nowości i aktualności Promocja tematyki / dziedziny Gromadzenie ludzi o podobnych zainteresowaniach Do czego można więc wykorzystać blogi? Możemy potraktować je jako pamiętniki i kroniki. Są jednak świetnym miejscem o informowania nowościach i aktualnościach, wydarzeniach – dzieleniem się swoimi pasjami czytelnikami.

22 Jak to wygląda w praktyce?
Poruszaj ciekawe tematy Pisz o tym, co się dzieje, co Cię interesuje Prowadź z czytelnikami dyskusję Staraj się pisać regularnie Pisz i formatuj tekst tak, aby przyjemnie się go czytało

23 Dziękujemy!

24 Warto zajrzeć http://blox.pl - serwis blogowy
- blog książkowy - blog promujący wydarzenia

25 Zapraszamy na Blox.pl Wejdź na Blox.pl i załóż bloga – potrzebujesz tylko 5 minut W prosty sposób zmieniaj jego wygląd, dodawaj wpisy, zdjęcia i wideo Najciekawsze blogi promujemy na Gazeta.pl, Blox.pl i profilu Blox.pl na Facebooku Dla naszych blogerów nieustannie organizujemy konkursy i akcje promocyjne Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas: ;


Pobierz ppt "Wszystko, co powinieneś wiedzieć o blogowaniu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google