Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rozwiązywanie problemów z komputerem

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rozwiązywanie problemów z komputerem"— Zapis prezentacji:

1 Rozwiązywanie problemów z komputerem
Prezentacja utworzona dla celów dydaktycznych ZKN Zamość

2 Włączasz komputer ? i nic się nie dzieje
Diody nie zapalają się, z głośnika nie dobiegają żadne dźwięki, nie słychać szumu wentylatora. Co robić? Sprawdzić, czy komputer jest podłączony do źródła zasilania! Nawet jeśli masz pewność, że tak jest, sprawdź na wszelki wypadek.

3 Włączasz komputer ? i nic się nie dzieje
Jeśli komputer jest podłączony do gniazdka, cały zestaw komputerowy jest prawidłowo podłączony, a dalej komputer się nie uruchamia - prawdopodobnie nie działa zasilacz.

4 Komputer włącza się, ale na monitorze nie ma obrazu
Być może jest uszkodzony monitor. Sprawdzić podłączając inny monitor Jeśli jest uszkodzony nie naprawiać monitora samodzielnie. Jeśli ekran jest zupełnie ciemny, problem może dotyczyć karty graficznej.

5 Komputer włącza się, ale na monitorze nie ma obrazu
Sprawdź podłączenie monitora do karty graficznej Sprawdź prawidłowe umieszczenie karty graficznej w płycie głównej Sprawdź czy karta graficzna jest sprawna używając karty z innego komputera. Jeśli karta graficzna jest uszkodzona, kup nową i zainstaluj w komputerze.

6 Niebieski ekran Jeśli często spotykasz się z tak zwanym "niebieskim ekranem", możliwe, że uszkodzona jest pamięć operacyjna (RAM) Sprawdź prawidłowe umieszczenie w płycie głównej pamięci RAM Sprawdź czy pamięć RAM jest sprawna używając takiej samej pamięci z innego komputera. Jeśli pamięć jest uszkodzona, kup nową i zainstaluj w komputerze.

7 Problemy z dyskiem Jeśli komputer nie może odnaleźć dysku C: przy uruchamianiu, dysk twardy przypuszczalnie uległ awarii Sprawdź prawidłowe podłączenie dysku twardego. Jeśli dysponujesz innym komputerem, wymień dysk, aby potwierdzić diagnozę. Jeśli po wymianie dysku komputer uruchamia się poprawnie, poprzedni dysk prawdopodobnie jest uszkodzony.

8 Problemy z dyskiem Uwaga !
Niekiedy ponowne uruchomienie komputera może sprawić, że problem zniknie. Możliwe, że dysk twardy dopiero zaczyna się psuć. W takim przypadku natychmiast przenieś wszystkie dane na inny dysk.

9 Problemy z dyskiem – kopie zapasowe
Przed utratą danych w przypadku awarii dysku twardego może ochronić regularne wykonywanie kopii zapasowych. Pod warunkiem, że kopie zapasowe nie są tworzone na tym samym dysku.

10 Nie podejmuj się zbyt trudnych zadań
Jeśli nie wiemy jak naprawić komputer, usunąć usterkę lub nie mamy pewności lepiej powierzyć to zadanie specjalistom.

11 Kiedy kupić nowy komputer?
Gdyby wierzyć reklamom, co pół roku powinniśmy kupować nowe komputery. Oczywiście to nie prawda. Dobry komputer powinien służyć do czterech lat. Projektowane dziś komputery mogą służyć o wiele dłużej niż kiedyś. Podjęcie decyzji o zakupie nowego komputera lub pozostaniu przy obecnie posiadanym modelu wymaga trudnego kompromisu. Nieustannie uaktualniane komputery oferują coraz większą wydajność i moc obliczeniową przy coraz niższej cenie.

12 Kiedy kupić nowy komputer?
Ale zawsze nadchodzi taki moment, kiedy kupno nowego komputera staje się nieodzowne, bo dotychczasowy nadaje się już tylko na złom.

13 Oto trzy oznaki, że nadszedł czas, aby pożegnać się z dotychczas używanym komputerem.
1. Komputer odtwarza muzykę przy uruchamianiu. „Dla Elizy” Beethovena i „It's a Small, Small World” Disneya Powód Odtwarzanie tych melodii to znak, że procesor lub chłodzący go wentylator może wkrótce ulec awarii albo już jest uszkodzony. Może to także oznaczać, że napięcie zasilania wykracza poza dopuszczalne parametry lub że komputer wymaga większej mocy niż zasilacz jest w stanie wygenerować. Można próbować wymienić zasilacz w komputerze.

14 Oto trzy oznaki, że nadszedł czas, aby pożegnać się z dotychczas używanym komputerem.
2. Dysk twardy zaczyna zgrzytać. Przy uruchamianiu komputera możesz usłyszeć nieprzyjemny dźwięk podobny do kociego pisku. Albo jest wyświetlany komunikat: „Nie można odnaleźć dysku C:”. To Twój dysk twardy. Czy masz kopie zapasowe wszystkich danych? Najczęściej wystarczy wymiana dysku

15 Oto trzy oznaki, że nadszedł czas, aby pożegnać się z dotychczas używanym komputerem.
3. Komputer nie obsługuje systemu Windows XP lub niektórych aplikacji. Powód Zbyt stary i wolny procesor Zbyt mało pamięci Zbyt mały lub wolny dysk twardy Aby sprawdzić, czy Twój komputer jest zgodny z systemem Windows XP, użyj kreatora Doradca uaktualnienia firmy Microsoft. Powodem rozbudowy lub wymiany komputera starego na nowy może być brak możliwości aktualizacji systemu operacyjnego lub oprogramowania.

16 Jak pozbyć się starego komputera
Elementy komputerów zawierają toksyczne materiały, dlatego nie należy wyrzucać ich do śmieci. Musisz usunąć wszystkie dane z dysku twardego. Pakiet Norton SystemWorks firmy Symantec zawiera przeznaczoną do tego celu aplikację o nazwie Wipe Info. Podobną funkcję oferuje program DataEraser firmy OnTrack i program BCWipe firmy Jetico. W Internecie można znaleźć o wiele więcej takich aplikacji.

17 Jak pozbyć się starego komputera
Zapytaj sąsiadów i znajomych, czy nie potrzebują komputera (ale pamiętaj, że będą prosić Cię o pomoc, gdy komputer zepsuje się na dobre). Zaproponuj, że przekażesz komputer lokalnej parafii, organizacji dobroczynnej lub szkole. W wielu takich instytucjach pracują technicy, którzy potrafią naprawić uszkodzony komputer. Istnieją także organizacje charytatywne, które odnawiają komputery i przekazują je w darze potrzebującym. Możesz także oddać stary komputer w rozliczeniu producentowi, od którego kupujesz nowy.

18 Jak pozbyć się starego komputera
Niektóre firmy pomagają także swoim klientom odsprzedać stare komputery, odzyskują z nich surowce wtórne lub przekazują organizacjom dobroczynnym. Firmy Dell i Gateway przyjmują stare komputery w rozliczeniu, a firmy IBM i HP odzyskują z nich surowce wtórne. Firma Apple podaje, że podzespoły produkowanych przez nią komputerów są zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwić ich utylizację.

19 Koniec Dziękuję za uwagę Źródło:


Pobierz ppt "Rozwiązywanie problemów z komputerem"

Podobne prezentacje


Reklamy Google