Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co to są: parkiet, mozaiki, puzzle?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co to są: parkiet, mozaiki, puzzle?"— Zapis prezentacji:

1 Co to są: parkiet, mozaiki, puzzle?

2 Parkiet… Parkiet — materiał budowlany z drewna stosowany do wykończenia podłóg w budynkach. Pomimo wielkiego postępu technicznego na całym świecie, tak jak kilkaset lat temu, dalej parkiet króluje jako najlepszy z materiałów podłogowych. Jest on bardziej ceniony niż panele. W odróżnieniu od nich można go wielokrotnie odnawiać. Jest dużo trwalszy od mozaiki, przewyższa ją grubością. Jest cieplejszy niż terakota czy kamień naturalny.

3 Posadzki… Posadzka – zewnętrza, ostatnia warstwa podłogi, często o charakterze dekoracyjnym Można wyróżnić: posadzki bezspoinowe – wykonane z gliny, zaprawy cementowej, gipsowej, wapiennej, magnezjowej albo żywic. posadzki spoinowe – złożone połączonych ze sobą elementów, np. płytek ceramicznych lub płyt kamiennych, desek, paneli podłogowych itp. posadzki mozaikowe – złożone z wielu, często wielobarwnych, drobnych elementów kamiennych lub ceramicznych (np. mozaika). posadzki żywiczne - złożone z połączenia żywic epoksydowych , poliuretanowych lub metakrylowych i kruszyw różnego rodzaju. Są zmywalne, szczelne, o wysokiej odporności na ścieranie. Dzięki zastosowaniu barwionych kruszyw granitu, marmuru można uzyskać pełną gamę kolorów.

4 Mozaiki… Mozaika – dekoracja w postaci ornamentu lub obrazu wykonana z drobnych, o różnej kolorystyce (dwu lub wielobarwne) i kształcie kamyczków, kawałków szkła. Elementy są przyklejone do podłoża np. przez ułożenie na niezwiązanej zaprawie żywicy pochodzenia roślinnego. Stosowana jest do zdobienia posadzek, ścian w budownictwie sakralnym i świeckim, mebli (zwłaszcza blatów stołów, biurek). Historia mozaiki sięga już IV-III tysiąclecia p.n.e. lecz za jej właściwy rozkwit można przyjąć wiek VI-IV p.n.e. Główne ośrodki tej techniki dekoracyjnej leżały w Mezopotamii, starożytnej Grecji, Imperium Rzymskiego i Bizancjum. Z początku układano z nich jedynie posadzki lub przyozdabiano rzeźby. Dopiero w okresie chrześcijaństwa rozwinęły się mozaiki ścienne.

5 Mozaiki… Motywy pojawiające się na mozaikach antycznych, jak również techniki ich wykonania, zależały od epoki i miejsca występowania. Sceny rodzajowe z życia władców, prace związane z hodowlą zwierząt, przedstawienia mitologiczne, gryfy i chimery to częste zdobienia w starożytnej Grecji i Mezopotamii, wykonywane głównie z otoczaków, później też z przyciętych kamieni. W okresie rzymskim modne stały się motywy geometryczne - szachownice, plecionki, ciągi rombów, spirale, choć nadal wykorzystywano również sceny mitologiczne. Z nastaniem chrześcijaństwa zaczęto ilustrować opisy ze Starego i Nowego Testamentu, a w średniowieczu dodatkowo wymyślnymi stworami inspirowanymi przez bestiariusze. W sztuce islamu natomiast nie wolno było przedstawiać postaci ludzkich więc motywami były i są scenki rodzajowe z polowań, pałace, świątynie, stylizowany świat roślin, motywy geometryczne i cytaty z Koranu.

6 Mozaiki greckie, rzymskie i islamskie…
Grecka mozaika Aleksandra Wielkiego mozaika, sztuka islamska Mozaika w Haga Sofia Maska Acheloosa, rzymska mozaika mozaika, sztuka islamska Amfitryta i Neptun , mozaika grecka

7 Puzzle… Puzzle - forma rozrywki polegająca na składaniu dużego obrazka z małych fragmentów o charakterystycznych kształtach. Za twórcę pierwszych puzzli uważany jest John Spilsbury, londyński kartograf W celu ułatwienia nauki geografii naklejał drukowane mapy na cienkie deski z mahoniu i rozcinał całość wzdłuż granic państw. Ta forma pomocy naukowych rozprzestrzeniła się w całej Anglii i była stosowana także do nauczania innych przedmiotów. Oprócz układanek dla dzieci tworzono również puzzle dla dorosłych, które miały odpowiednią dla nich tematykę, np. przedstawiały wydarzenia lub ówczesne osobistości. Poza Anglią puzzle rozprzestrzeniły się w drugiej połowie XIX wieku. Ponadto zaczęto również ciąć obrazki na elementy, które nie miały kształtów przyjętych na rysunkach. Natomiast wymyślne kształty powodowały, że puzzle były trudniejsze do ułożenia.

8 Puzzle… Na początku XX wieku rozpoczęto maszynowo wykrawać elementy, co pozwoliło obniżyć koszty. Największe seryjnie produkowane puzzle składają się z elementów. Najczęściej jednak składają się z 500, 1000, 1500 i 2000 elementów. Nieco rzadziej spotykane składają się z trzech i więcej tysięcy elementów. W odmianach dla dzieci spotkać można bardzo wiele wariantów (od 2 elementów), z których powstają obrazki o bardzo różnych rozmiarach. Odmianą klasycznych puzzli są puzzle trójwymiarowe oraz puzzle kuliste.

9 Prezentacje wykonały:
Milena Andrzejak I Justyna Kunikowska


Pobierz ppt "Co to są: parkiet, mozaiki, puzzle?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google