Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SAMBA JAKO SERWER PLIKÓW

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SAMBA JAKO SERWER PLIKÓW"— Zapis prezentacji:

1 SAMBA JAKO SERWER PLIKÓW
Pierwsza strona UNIWERSYTET MIKOŁAJA KOPERNIKA WYDZIAŁ FIZYKI ASTRONOMII I INFORMATYKI STOSOWANEJ PODYPLOMOWE STUDIUM PROGRAMOWANIA I ZASTOSOWAŃ KOMPUTERÓW TORUŃ 2007

2 SAMBA – CO TO TAKIEGO? Samba to zbiór aplikacji funkcjonujących w systemie unix (linux) rozumiejących protokół SMB (Server Message Block). Umożliwiają one uniksowym serwerom komunikowanie się za pomocą tego samego protokołu, którego używają systemy Microsoftu.

3 Programy składające się na SAMBĘ
smbd – demon odpowiedzialny za zarządzanie zasobami współdzielonymi przez serwer i jego klientów. nmbd - to prosty serwer odpowiadający za kontrolę mechanizmu nazw SMB. Jego rola polega na oczekiwaniu na żądania klientów i udzielania odpowiednich informacji. smbclient – program uruchamiany z linii poleceń. Umożliwia połączenie z zasobami Samby. smbstatus – wyświetla bieżące połączenia sieciowe z zasobami Samby. smbtar - służy do tworzenia kopii zapasowych udziałów. smbpasswd – pozwala na zmianę zaszyfrowanych haseł Samby. nmblookiup – umożliwia sprawdzenie nazw NetBIOS-owych. testparm – bardzo przydatny program sprawdzający poprawność pliku konfiguracyjnego. testprns – program umożliwiający sprawdzenie czy drukarki są rozpoznawalne przez demona smbd.

4 CEL PRACY Nabycie umiejętności konfigurowania pakietu SAMBA z wykorzystaniem konsoli oraz narzędzi graficznych. Praktyczne wykorzystanie SAMBY w lokalnej sieci osiedlowej.

5 TREŚĆ PRACY WSTĘP INSTALACJA SAMBY I KONFIGURACJA SAMBY
KONFIGURACJA PRZY POMOCY NARZĘDZI GRAFICZNYCH KONFIGURACJA OTOCZENIA SIECIOWEGO ŁĄCZENIE SIĘ Z UDOSTĘPNIONYMI ZASOBAMI ZAKOŃCZENIE

6 NARZĘDZIA WYKORZYSTANE DO KONFIGURACJI
Konsola – zarządzanie serwerem przy pomocy „ręcznie” wpisywanych poleceń. SWAT (Samba Web Administration Tool) program umożliwiający administrowanie w trybie graficznym z poziomu przeglądarki. Centrum Sterowania Mandriva Linux – narzędzie wbudowane w dystrybucję linuxa o nazwie Mandriva 2007

7 smb.conf To kluczowy z punktu widzenia konfiguracji Samby plik. W realizowanym w pracy zastosowaniu jest on bardzo krótki. W praktyce może mieć jednak bardzo skomplikowaną strukturę. Składa się on z kilku podstawowych sekcji. [global] – zawiera ogólną konfigurację serwera oraz domyślne ustawienia dla pozostałych sekcji. [homes] – odpowiada za udostępnienie użytkownikom ich katalogów domowych. [printers] – umożliwia udostępnianie drukarek.

8 Wybrana metoda udostępniania plików
W realizowanym projekcie zdecydowano się na kontrolę na poziomie użytkownika (security=user), która daje gwarancję, że informacja o udostępnionych zasobach zostanie przekazana dopiero po podaniu nazwy użytkownika oraz hasła. Daje ona możliwość elastycznego sterowania prawami dostępu do zasobów poszczególnym użytkownikom.

9 Przykład pliku konfiguracyjnego smb.conf

10 Dwa zdania o pliku … Z teści poprzedniego slajdu wynika, że Samba nie oferuje klientom żadnej drukarki stąd brak wspomnianej wcześniej sekcji [printers]. Oferuje natomiast dwa zasoby: [goscinny] – udostępniony wszystkim użytkownikom i to z możliwością zapisu, [akwarystyka] – udostępniony członkom grupy akwarysci również z możliwością zapisu.

11 Strukrura sieci lokalnej w której funkcjonuje serwer

12 Zalety przyjętego rozwiązania
możliwość skorzystania przez użytkowników z oferowanych przez serwer zasobów, możliwość przechowywania na nim swoich plików, każdy z użytkowników ma wydzielony do swojej dyspozycji katalog udostępniony po zalogowaniu, administrujący może udostępniać zasoby wybranym użytkownikom na różnych prawach, z dysków i katalogów udostępnionych w Windows skorzystać mogą również użytkownicy Linuksa, wygodne, stosunkowo proste administrowanie serwerem usprawnia zarządzanie siecią, darmowe oprogramowanie zawsze jest dodatkowym argumentem przemawiającym „za”.

13  Największą zaletą Samby jest to, że udało się jej przerosnąć oryginał Microsoftu. Testy przeprowadzonych przez różne organizacje wskazują na to, że jest ona wydajniejsza od systemów Microsoftu. Na przykład według magazynów „IT Week” i „PC Magazine” Samba na Linuksie przewyższa wydajnością systemy Windows 2000 nawet o 100%!


Pobierz ppt "SAMBA JAKO SERWER PLIKÓW"

Podobne prezentacje


Reklamy Google