Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

RADIATORY , WENTYLATORY OPRAWY LAMPEK I BEZPIECZNIKÓW

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "RADIATORY , WENTYLATORY OPRAWY LAMPEK I BEZPIECZNIKÓW"— Zapis prezentacji:

1 RADIATORY , WENTYLATORY OPRAWY LAMPEK I BEZPIECZNIKÓW
OPRACOWAŁ; MICHAŁ ZMUDZINSKI

2 WENTYLATORY Wentylator – jest to maszyna sprężająca przepływowa służąca do przemieszczania czynnika gazowego między dwiema przestrzeniami o równych lub nieznacznie różniących się ciśnieniem , który może wynosić do 0,1 kG/cm2 ( 1000 mm H2O ) jest konieczne dla pokonania oporów przepływu czynnika , które występują w wentylatorach tłoczących za wylotem z wentylatora , w wentylatorach ssących zaś przed wlotem do niego. W pierwszym przypadku gaz jest zasysany przy ciśnieniu zbliżonym do atmosferycznego i wytłaczany przy ciśnieniu podwyższonym , w drugim zaś gaz jest odsysany przy podciśnieniach rzędy kilkuset mm słupa wody i wytłaczany przy ciśnieniu zbliżonym do atmosferycznego.

3 PRZYKŁAD WENTYLATORA Wentylator jonizujący(moc 12W , masa 0,9 kg, wymiar x 63 x 171mm)

4 PODZIAŁ WENTYLATORÓW W zależności od kierunku przypływu czynnika wentylatora dzielą się na ; promieniowe , osiowe , o przepływie skośnym i o przepływie poprzecznym. Inne kryteria klasyfikacji wiążą się z charakterem pracy wentylatora i jego przeznaczeniem. Tak więc rozróżnia się wentylatory wyciągowe , tłoczne , lutniowe , rewersyjne , śmigłowe i inne.

5 PRZYKŁAD WENTYLATORA STOŁOWEGO

6 ZASTOSOWANIE Wentylatory stosuje się do wentylacji mechanicznej , klimatyzacji , odpylania , suszenia , transportu materiałów sypkich i włóknistych ( np. zboża , ryżu , wełny , trocin ) , wytwarzania ciągu w urządzeniach kotłowych itp. Wentylatory odbiegające zastosowaniami i konstrukcją od rozwiązań typowych zaliczane są do wentylatorów specjalnych. Wentylatory takie stosowane są do np. przetłaczania par , gazów trujących , wybuchowych itp. Wymagają one szczelnej obudowy , specjalnego uszczelnienia wyprowadzeń wału , jak również stosowania wyprowadzeń wału , jak również stosowania specjalnych materiałów ( np. stale kwasoodporne , tworzywa sztuczne , materiały ceramiczne)

7 Wydajność i ciśnienie wentylatora do istniejących potrzeb dostosowuje się poprzez regulację. Regulacja wentylatora może odbywać się podczas ruchu wentylatora lub podczas jego postoju. Regulacja wentylatora przeprowadzana podczas jego ruchu może być dokonana następującymi sposobami; .Dławienie czynnika ruchomymi przepustnicami , które mogą być umieszczone po stronie ssania lub (rzadziej) tłoczenia ; jest to regulacja prosta , ale nieekonomiczna .Zmiana kąta ustawienia ruchomych łopatek kierownic wstępnych i spowodowana tym zmiana charakterystyki wentylatora Zmiana kąta ustawienia łopatek wirnika w wentylatorach osiowych Stosowanie tarcz przesuwanych , zmieniających czynną szeregową wirnika. .Zmiana prędkości obrotowej wentylatora , wpływająca na charakterystyki wentylatora wg następujących przybliżonych zależności

8 RADIATORY Półprzewodniki np. tranzystory i diody mocy ze względu na dość duże obudowy maja możliwość oddania do otoczenia powstałego w nich w wyniku strat mocy ciepła, bez potrzeby stosowania dodatkowych urządzeń. Żeby przeciwdziałać wzrostowi temperatury powyżej niedozwolonej granicy, należy zwiększać odprowadzanie ciepła. Może to być osiągnięte przy pomocy radiatorów, które przenoszą powstałe ciepło w tranzystorze do otaczającego powietrza poprzez przewodzenie i promieniowanie. Plaska płytka metalowa jest najprostsza forma radiatora, ale nie jest to rozwiązanie najbardziej efektywne. W większości wypadków stosuje się bardziej skomplikowane konstrukcje, które optymalizują koszt, rozmiary i wagę radiatora.

9 RADIATOR CHŁODZĄCY Z CIECZĄ

10 Następujący prosty wzór może posłużyć do obliczania radiatora: Tj - T amb = P x ( Kj - m + Km - h + Kh) gdzie: Tj= temperatura złącza Tamb= temperatura otaczającego powietrza P= moc wydzielana w półprzewodniku Kj-m= rezystancja termiczna miedzy złączem a obudowa, wartość ta powinna znajdować się w danych technicznych elementu podawanych przez producenta. Km-h= termiczna rezystancja miedzy obudowa a radiatorem, wartość zależy od powierzchni styku, jakości, wielkości, jak również rodzaju wykonania. Ta wartość powinna być podana w danych technicznych. Kh= rezystancja termiczna radiatora. Jest to rezystancja termiczna miedzy powierzchnia radiatora i otaczającym powietrzem (powierzchnia styku radiatora z powietrzem).

11 Aby zwiększyć efekt chłodzenia można stosować wymuszone chłodzenie powietrzne przy pomocy dmuchawy. Inna metoda poprawiania chłodzenia jest stosowanie elementów Peltiera, którego chłodna cześć dotyka półprzewodnika, a ciepła cześć jest skierowana w kierunku otaczającego powietrza albo dotyka radiatora. W urządzeniach profesjonalnych stosuje się również radiatory z wydrążonymi kanałami, którymi przepływa ciecz chłodząca - woda lub freon.

12 PRZYKŁADOWE RADIATORY (RADIATOR Z ALUMINIUM OKSYDOWEGO NA CZRNYM MATERIALE)

13 OPRAWY BEZPIECZNIKÓW Na straży naszego życia i naszych sprzętów domowych podłączonych do prądu stoją zabezpieczenia instalacyjne, potocznie zwane korkami. Bezpieczniki w instalacjach i aparatach elektrycznych są najsłabszym elementem i w przypadku zbyt dużego przepływu prądu ulegają uszkodzeniu (przepaleniu). Wyłączają wtedy obwód elektryczny, chroniąc podłączony do niego sprzęt. W zależności od przeznaczenia bezpieczniki dzieli się na: instalacyjne; stacyjne; aparatowe; specjalne. Niezależnie od rodzaju bezpiecznika zawiera on dwie zasadnicze części: gniazdo i wymienialną wkładkę topikową.

14 Bezpieczniki instalacyjne są najczęściej stosowanymi bezpiecznikami zarówno w budownictwie mieszkaniowym i komunalnym, jak i przemysłowym. Najczęściej stosowany bezpiecznik instalacyjny to bezpiecznik topikowy, o budowie zamkniętej. Składa się o z gniazda, wstawki stykowej, wkładki topikowej oraz główki. Najistotniejsza część bezpiecznika — wkładki topikowej — umieszczonej wewnątrz korpusu porcelanowego jest ona wypełniona piaskiem kwarcowym, w którym znajdują się topiki i drut wskaźnika zadziałania. Gdy topik przepala się w skutek wydzielonej dużej ilości ciepła, topi się również drut wskaźnika zadziałania i odskakuje krążek sygnalizujący, wskazując przepalenie się wkładki, a więc przerwanie obwodu elektrycznego. Wstawki stykowe stosuje się tylko w bezpiecznikach do 60A. Bezpieczniki topikowe powinno się tak dobierać, aby najwyższe napięcie robocze międzyprzewodowe w zabezpieczonym obwodzie nie przewyższało napięcia znamionowego bezpiecznika, a znamionowy prąd wyłączalny bezpiecznika był większy niż prąd zwarciowy, który może wystąpić w danym obwodzie.

15 PRZYKŁAD LISTWY BEZPIECZNIKOWEJ

16 OPRAWKI BEZPIECZNIKOWE
OPRAWKI BEZPIECZNIKOWE PRZEZNACZONE DLA 5 BEZPIECZNIKÓW TYPU ATO

17 RODZAJE OPRAWEK Wszystkie bezpieczniki montowane są w oprawkach bezpiecznikowych. Ze względu na różnorodność bezpieczników są i różnorodne typy oprawek bezpiecznikowych. I tak wyróżniamy między innymi; oprawki klipsowe do druku , oprawki do bezpieczników miniaturowych , oprawki przelotowe , oprawki tablicowe w tym oprawki zatrzaskowe , oprawki tablicowe z lampka sygnalizacyjną , oprawki tablicowe zatrzaskiwane , oprawki tablicowe ekranowane , wodoszczelne , oprawki do bezpieczników specjalnych oraz oprawki do bezpieczników samochodowych.

18 OPRAWKA PRZELOTOWA PRZEZNACZONA DLA BEZPIECZNIKÓW 5x20 mm

19 Oprawki bezpiecznikowe do montażu na tablicach przeznaczone do bezpieczników 5x20 mm. Zakrętka wodoszczelna, wyprofilowana do wygodnego wkręcania ręcznego. Materiał araldit. Część metalowa posrebrzona.

20 OPRAWKI LAMPKOWE Urządzeniem wytwarzającym światło kosztem energii spalania (tak jest w lampach olejnych , naftowych , benzynowych ) lub kosztem energii elektrycznej (tak jest w lampach elektrycznych) jest lampa. Potocznie lampa nazywa się źródłem światła wraz z oprawką oświetleniową. Jest ona urządzeniem do rozsyłania , filtrowania lub przekształcania światła wysyłanego przez źródło światła. Głównymi częściami współczesnej oprawy oświetleniowej są oprawka do umocowania źródła światła , klosz , abażur do ukierunkowania strumienia świetlnego , zaciski oraz statecznik i zapłonnik. W oprawce oświetleniowej wyróżniamy zaciski przyłączeniowe oprawki , płaszcz oprawki, tuleję gwintowaną do wkręcania żarówki , styk boczny oprawki , styk środkowy oprawki. W oprawkach bagnetowych mających wcięcia , wchodzą kołki boczne trzonka bagnetowego , natomiast oprawki gwintowe przeznaczone są do podtrzymywania trzonków gwintowych.

21 OPRAWKA DO LAMPEK SYGNALIZACYJNYCH

22 LAMPKA WSKAŹNIKOWA Z LED
Lampka wskaźnikowa z diodą świecącą przeznaczona do montażu na tablicy, a oprawki LED do płyty drukowanej.

23 Podział oprawek lampowych
Obecnie mamy tak różnorodną gamę lamp dlatego i oprawki do nich są różnego rodzaju np. oprawki do lampek sygnalizacyjnych które są odporne na temperaturę , wodoszczelne. Są one wykonane z tworzywa fenolowego oraz z poliwęglanu . są one okrągłe , prostokątne , cylindryczne. Mamy również oprawki lampkowe z uchwytem kątowym wykonane z niklowanego mosiądzu , oprawki z tylnym zaciskiem śrubowym oraz zaciskiem połączonym z obudową, oprawki do druku , oprawki do żarówek halogenowych wykonane z ceramiki , oprawki do świetlówek , oprawki z końcówkami lutowniczymi

24 ZASTOSOWANIE oprawki stosowane są np. lamp z kloszem , ceramiczne oprawki żarówkowe do przykręcania na ścianę oraz wszelkiego rodzaju miniaturowe oprawki do żarówek najczęściej wykonane z tworzywa termoplastycznego.


Pobierz ppt "RADIATORY , WENTYLATORY OPRAWY LAMPEK I BEZPIECZNIKÓW"

Podobne prezentacje


Reklamy Google