Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

o alkoholu.. Prezentacja multimedialna wykonana

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "o alkoholu.. Prezentacja multimedialna wykonana"— Zapis prezentacji:

1 o alkoholu.. Prezentacja multimedialna wykonana
Porozmawiajmy o alkoholu.. Prezentacja multimedialna wykonana w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii -Miasta Dębicy w roku Opracowała Danuta Kozłowska . Prezentowane publikacje Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka – Filia w Dębicy zakupiła z funduszy miasta.

2 Legalne używki

3 Alkohol i nikotyna nie są zabronione…
Ale …

4 Zarówno napoje alkoholowe
jak i papierosy zawierają substancje mające specyficzny, krótkotrwały wpływ na ludzki organizm. Ludzie spożywają alkohol oraz nikotynę ( narkotyk ten zawiera tytoń ) od tysięcy lat, ponieważ ten krótkoterminowy wpływ wydaje się być przyjemnym doznaniem.

5

6 Wątpliwa przyjemność….

7 Wiadomo już , że picie i palenie
ma zarówno średnio i jak i długoterminowe skutki , jest przyczyną różnorakich problemów * somatyczne Układ nerwowy Układ pokarmowy Układ krążenia Układ oddechowy

8 Układ moczowy Układ endokrynologiczny Zaburzenia funkcji seksualnych Układ odpornościowy Nowotwory Ciąża i płód

9 * psychiatryczne Majaczenia alkoholowe (psychoza alkoholowa)
Ostra halucynoza Przewlekła halucynoza Paranoja alkoholowa Psychoza Korsakowa

10

11 Alkohol : ulubiona światowa używka
Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, iż w 2004 roku co najmniej 2 miliardy ludzi na świecie spożywało alkohol. Ilość spożytego alkoholu wzrosła z niecałych 4 litrów czystego spirytusu na osobę powyżej 15 roku życia w 1961 roku do prawie 6 litrów w 1981 roku. Pod koniec lat 80-tych liczba ta spadla do ponad 5 litrów i pozostaje niezmienna ( rok 2008 ).

12 Ilość spożywanego alkoholu zależy :
od miejsca zamieszkania ( Europejczycy piją zdecydowanie najwięcej. We wczesnych latach 80-tych wypijali na osobę 17 litrów rocznie , podczas gdy w Ameryce na jedną osobę przypadało 8 litrów. W roku 2000 stosunek ten wynosił 10 do 6 ( litrów na osobę )

13 * poziomu życia Mając wybór pomiędzy kupnem zapasu żywności na cały tydzień a zakupem napojów alkoholowych większość ludzi wybierze to pierwsze. Ale jeśli na jednej szali postawimy alkohol, a na drugiej film DVD lub książkę - większość zdecyduje się na kupno alkoholu

14 * wyznania Religia ( i religijność ) ma istotny wpływ
Na konsumpcje alkoholu, ponieważ muzułmanie zgodnie ze swoim wyznaniem, mają zakaz jego spożywania.

15 * płci Ogólnie rzecz biorąc, kobiety piją mniej od mężczyzn i więcej kobiet niż mężczyzn całkowicie powstrzymuje się od spożywania alkoholu. Mężczyźni również częściej cierpią na chorobę alkoholową.

16 Sięgać po napój alkoholowy, to jakby wyruszać w podróż, która może zakończyć się w różnych miejscach …, w zależności od tego , kiedy skończysz pić…

17 Etap I To pierwszy, „radosny” etap podróży, w którym osobie pijącej wydaje się , ze podziwia piękne widoki i z niecierpliwością oczekuje kolejnych wrażeń. Początkowo alkohol działa niczym środek uspokajający - osłabia lęki i zahamowania, dlatego wiele osób czuje się szczęśliwszymi i bardziej pewnymi siebie niż zazwyczaj.

18 Etap II Uwaga „zapiąć pasy” ! - zaczynają się turbulencje.
Alkohol ma wpływ na koordynację ruchową, najprostsze czynności stają się trudniejsze niż zazwyczaj. Szybkość reakcji w miarę picia staje się coraz wolniejsza. Mowa staje się niewyraźna a zdolność do podejmowania rozsądnych decyzji coraz mniejsza.

19 Etap III „ Wyboista droga ”
Organizm człowieka nie toleruje nadmiernych ilości alkoholu. Natychmiast rozpoznaje , ze alkohol uniemożliwia mu poprawne funkcjonowanie oraz że duże ilości tej substancji mogą spowodować śmierć. Aby się go pozbyć, organizm rozbija jego cząsteczki w wątrobie, po czym wydala go wraz z moczem. Zajmuje to wiele czasu , dużo więcej niż jego wypicie !

20 Wątroba alkoholika

21 Etap IV „Katastrofa lub w najlepszym wypadku lądowanie awaryjne”
Dochodzi do odwodnienia organizmu, pojawia się ból głowy, poczucia zmęczenia oraz suchości w ustach. Wątroba nie zaopatruje mózgu w energię. Prowadzi to do wahań nastroju, obniżonej koncentracji i wydłużonego czasu reakcji.

22 Jeśli stężenie alkoholu we krwi wyniesie 2,5 promila jest to wystarczająca dawka, aby się rozchorować. Każdy, kto kontynuuje spożywanie alkoholu po przekroczeniu tej wartości, naraża się na śmiertelne niebezpieczeństwo.

23 Wpływ alkoholu na organizm zmienia się w miarę odkładania się go w krwioobiegu. Ilość alkoholu we krwi to - Zawartość alkoholu we krwi ( BAC) Euforia ( BAC = 0,3 do 1,2 promila ): dobry nastrój, pewność siebie, krótszy czas koncentracji, osłabiona ocena sytuacji, pogorszona sprawność ruchowa. * Letarg ( BAC = 0,9 do 2,5 promila) : poczucie senności, problemy ze zrozumieniem i zapamiętywaniem, trudności z chodzeniem, niewyraźne widzenie.

24 Wpływ alkoholu … Dezorientacja ( BAC = 1,8 do 3,0 promila) : poczucie dezorientacji, zawroty głowy, bełkotliwa mowa, nadpobudliwość emocjonalna, wymioty. Zamroczenie ( BAC = 2,5 do 4,0 promila) : niezdolność do poruszania się, chwilowa lub trwała utrata świadomości, śmierć z powodu zadławienia się własnymi wymiocinami. Śpiączka ( BAC = 3,5 do 5,0 promila): organizm przestaje funkcjonować , spada tętno, wzrasta prawdopodobieństwo śpiączki lub śmierci.

25 Wpływ alkoholu… Z G O N i w efekcie do śmierci
( BAC = powyżej 5,0 promila ): taki poziom alkoholu we krwi prowadzi do zatrzymania funkcjonowania centralnego układu nerwowego i w efekcie do śmierci

26 Bądźcie stanowczy . Nie ulegajcie wpływom…
Mimo wspomnianych wcześniej niebezpieczeństw alkohol jest w wielu krajach intensywnie promowany i łatwo dostępny. Natarczywie reklamuje się go w telewizji i czasopismach. Jednak młodzi najczęściej wikłają się w pijaństwo wskutek nacisków ze strony rówieśników. Pragnienie zabawienia się i dopasowania do kolegów bywa tak silne, że upijanie się wciąż jest popularne pomimo oczywistych dowodów jego szkodliwości .

27 Jakiego wyboru dokonasz ?
Wyłaniają się więc pytania: Jakiego wyboru dokonasz, jeśli chodzi o alkohol? * Czy po prostu będziesz naśladować rówieśników ?

28 W granicach rozsądku… Nasze społeczeństwo, wyznawany system wartości , religia nie zakazuje spożywania alkoholu ani nie ma nic przeciwko temu, by młodzi miło spędzali czas. Ostrzega się jednak przed zbyt wczesnymi próbami z alkoholem, nadużywaniem mocnych trunków. Co prawda alkohol może dać chwilową przyjemność, ale jeśli z nim przesadzisz, pozostawia mnóstwo ran fizycznych i emocjonalnych. Pamiętaj też, że w wielu krajach picie alkoholu przez osoby poniżej określonego wieku jest zabronione . Równie dobrze można się bawić nie pijąc !

29 Nadużywanie alkoholu ….
Z nadużywaniem alkoholu wiążą się również inne niebezpieczeństwa. Narażasz się na złe traktowanie — napaść fizyczną, a nawet gwałt. Co więcej, sam możesz zagrażać innym, dopuszczając się niekontrolowanych czynów

30 Pomoc… Co jednak zrobić, jeśli już dałeś się wciągnąć
w takie postępowanie? Natychmiast szukaj pomocy u rodziców lub nauczyciela , osoby do której masz zaufanie, przeczytaj kilka z pozycji , które omawiają istotę uzależnienia i sposoby radzenia sobie z nim !

31 Trzeba zdobywać wiedzę o alkoholizmie- istnieje wiele książek na ten temat. Trzeba poznać problem aby zwyciężyć !! Proces wychodzenia z uzależnienia jest długotrwały, wymaga intensywnej pracy ze strony alkoholika i jego rodziny, ale jest możliwy.

32 Literatura dla zainteresowanych tematem

33 Literatura…..

34 Książki , które mogą pomóc…

35 Książki, które mogą pomóc…

36 Książki , które mogą pomóc…

37 Książki, które mogą pomóc…

38 Książki , które mogą pomóc…

39 Książki , które mogą pomóc…

40 Książki , które mogą pomóc…

41 Książki , które mogą pomóc…

42 Książki , które mogą pomóc…

43 Książki , które mogą pomóc…

44 Książki , które mogą pomóc…

45 Książki , które mogą pomóc…

46 Książki , które mogą pomóc…

47 Książki , które mogą pomóc…

48 Książki , które mogą pomóc…

49 Książki , które mogą pomóc…

50 Książki , które mogą pomóc…

51 Książki , które mogą pomóc…

52 Książki , które mogą pomóc…

53 Książki , które mogą pomóc…

54 Książki , które mogą pomóc…

55 Książki , które mogą pomóc…

56 Książki , które mogą pomóc…

57 Książki , które mogą pomóc…

58 Książki , które mogą pomóc…

59 Książki , które mogą pomóc…

60 Książki , które mogą pomóc…

61 Książki , które mogą pomóc…

62 Alkohol jest mostem - ale nie drogą. Alexander Sacher-Masoch


Pobierz ppt "o alkoholu.. Prezentacja multimedialna wykonana"

Podobne prezentacje


Reklamy Google