Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podsumowanie konsultacji społecznych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Podsumowanie konsultacji społecznych"— Zapis prezentacji:

1 Podsumowanie konsultacji społecznych
Jakie nazwy stacji metra na Woli? Podsumowanie konsultacji społecznych

2 Problem Jaka powinna być nazwa stacji metra?
geograficzna – wskazująca na położenie związane z nazewnictwem ulic obiektów? historyczna – związana z nazwą rejonu dzielnicy?

3 Komisja Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Rady Dzielnicy Wola przedstawiła projekt nazw stacji II linii metra, związanych z tradycją Woli.  Wiąże się on z potrzebą utrwalenia i rozpropagowania tradycyjnych nazw, związanych z terenami, które tworzą Wolę.

4 Cel konsultacji Zebranie głosów na temat propozycji Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska oraz autorskich pomysłów mieszkańców wraz z uzasadnieniem. Przedstawienie skonsultowanego projektu Radzie Dzielnicy Wola oraz (jeśli ta przychyli się do wniosku i podejmie uchwałę) Podkomisji ds. Nazewnictwa w Radzie Warszawy.

5 Termin i forma zbierania opinii mieszkańców
Od 26 maja do 11 lipca r. mieszkańcy nadsyłali opinie i propozycje poprzez pocztę elektroniczną Urzędu Dzielnicy Wola i adres: Urząd Dzielnicy Wola Wydział Organizacyjny al. Solidarności 90, Warszawa.

6 Informowanie o konsultacjach
Ogłoszenie wraz z objaśnieniem historycznym nazw na łamach „Kuriera Wolskiego” i Internetu (strona Urzędu Dzielnicy Wola, serwis informacyjny m.st. Warszawy i inne stołeczne strony tematyczne). Ulotki w jednostkach podległych Urzędu Dzielnicy Wola: ZGN, Amfiteatr, OPS, Biblioteka Publiczna.

7 Informowanie o konsultacjach
Prasa i portale zewnętrzne, m.in. „Życie Warszawy”, „Super Express”, gazeta.pl. Rozesłanie informacji do współpracujących organizacji pozarządowych i grup obywatelskich, w tym członków Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego.

8 Uczestnicy Przez 47 dni trwania konsultacji, wpłynęły opinie od 50 mieszkanek i mieszkańców:
43 – pocztą elektroniczną, 4 – poprzez specjalnie utworzony profil na platformie konsultacji społecznych m.st. Warszawy konsultacje.um.warszawa.pl, 3 – tradycyjną pocztą skierowaną do Urzędu Dzielnicy Wola.

9 Uczestnicy Ponadto propozycje nazw stacji zgłosiły instytucje: 1
Uczestnicy Ponadto propozycje nazw stacji zgłosiły instytucje: 1. Zarząd Warszawskie Centrum Expo XXI 2. Towarzystwo Przyjaciół Woli 3. Muzeum Powstania Warszawskiego

10 Propozycje nazw stacji II linii metra na Woli Lokalizacja: Rondo Daszyńskiego
Propozycja Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska: MIRÓW

11 Rondo Daszyńskiego – przykładowe opinie mieszkańców
Stacja zdecydowanie powinna nazywać się "Rondo Daszyńskiego", ponieważ jest dużo bardziej rozpoznawalna, szczególnie dla osób spoza Warszawy, które nie znają nazw rejonów stolicy. “Mirów” utożsamiany jest bardziej z rejonem Chłodnej i pl. Mirowskiego, rondo Daszyńskiego jest bardziej rozpoznawane i adekwatne. Zrobiłam ankietę wśród znajomych (od ok. 20 do 60 lat ) - Mirów skojarzył się tylko najstarszym! I to nie w okolicach Ronda Daszyńskiego tylko bliżej ul. Wroniej. NIKT nie kojarzył Mirowa z Rondem Daszyńskiego i to najlepsze wskazanie, aby nie upierać się przy nazwach minionych, których dziś już nikt nie pamięta.

12 Mirów – przykładowe opinie mieszkańców
Moim zdaniem nazwy stacji metra powinny nawiązywać do sub-dzielnic, ewentualnie nazw rond lub obiektów historycznych tam się znajdujących. Także w przypadku Woli najlepszym rozwiązaniem są nazwy powszechnie znane. Popieram propozycje nazw stacji metra na Woli odnoszące się do historycznych rejonów: - Pozwolą one na szerokie przypomnienie dziedzictwa i historii dzielnicy, o którym już sami Warszawiacy prawie nic nie wiedzą (piszę to jako przewodnik po Warszawie). Dla mnie oczywistym jest, że nazwy historyczne mają największy sens. To że są historyczne, nie znaczy przecież że nie istnieją.

13 Propozycje nazw stacji II linii metra na Woli Lokalizacja: ul
Propozycje nazw stacji II linii metra na Woli Lokalizacja: ul. Wolska róg Płockiej Propozycja Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska: WOLSKA

14 Wolska – przykładowe opinie mieszkańców
Ta nazwa pasuje najlepiej, bo jest to duża ulica biegnąca w poprzek linii metra z możliwością łatwej przesiadki do innych środków komunikacji miejskiej. Dobra nazwa, bo oczywista. Płocka też jest dobra, ale jest mniejszą ulicą. Wielu Warszawiakom, jak i gościom nic nie będą mówić nazwy osiedli czy nazwy historyczne części dzielnic. Lepszym rozwiązaniem są nazwy lokalizacji, jak ma to miejsce przy 1. linii metra.

15 Płocka – przykładowe opinie mieszkańców
Wiem, że chcą Państwo uhonorować nazwę "Wola". Ale wydaje mi się, że dla orientacji podróżnych zawsze lepiej brać nazwę od krótszej ulicy, a nie od tej, która ciągnie się dalej wiele kilometrów. To tak jakby nazwać stację "Świętokrzyska" - "Marszałkowską", albo stację "Racławicka" -"Aleją Niepodległości". (ul. Płocka jest krótsza od ul. Wolskiej i łatwiej sobie wyobrazić, gdzie znajduje się przystanek). Nazwy dla stacji II linii metra powinny być praktyczne - wskazujące na dokładne położenie związane z nazewnictwem ulic lub obiektów, precyzyjne. Krótsza niż długa Wolska

16 Propozycje nazw stacji II linii metra na Woli Lokalizacja: między ul
Propozycje nazw stacji II linii metra na Woli Lokalizacja: między ul. Syreny a torami kolejowymi linii średnicowej. Propozycja Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska: MŁYNÓW

17 Młynów – przykładowe opinie mieszkańców
Nazwa stacji metra nie musi nawiązywać do poprzecznych ulic, jak np. przystanek autobusowy lub tramwajowy, ponieważ obsługuje dużo większy rejon. Podobnie wygląda to na kolei. Bardziej ogólne nazwy stacji wydają się całkowicie uzasadnione. Ta nazwa będzie adekwatna, jeżeli stacja powstanie bardziej na wschód, tj. w rejonie skrzyżowania Górczewskiej z Syreny, będzie się odnosić do znanej nazwy pobliskiego osiedla. W przypadku pozostawienia stacji pod skrzyżowaniem Górczewskiej z al. Prymasa Tysiąclecia lepszą nazwę będzie Park Moczydło.

18 Park Moczydło – przykładowe opinie
Młynów był częścią tej dzielnicy w innym miejscu, bliżej Leszna, kończąc się na granicy ul. Młynarskiej. Za wiaduktem "od zawsze" było Moczydło i glinianki (…). Lepiej jednak brzmi nazwa PARK MOCZYDŁO, tak jak nazywa się przystanek ZTM. Nazwa Młynów kojarzy się z rejonem pętli autobusowej. Miejsce w którym proponowana jest stacja to rejon kojarzony z Parkiem Moczydło lub stacją PKP Koło czy Stadionem Olimpia. Najbardziej trafne wydaje mi się Park Moczydło (to nieco jak Pola Mokotowskie).

19 Propozycje nazw stacji II linii metra na Woli Lokalizacja: między ul
Propozycje nazw stacji II linii metra na Woli Lokalizacja: między ul. Ciołka i Księcia Janusza Propozycja Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska: KOŁO

20 Koło – przykładowe opinie mieszkańców
Koło - funkcjonuje jako przystanek tramwajowy, są tam też działki, jest PKP Koło, jest znany bazar. Lepsze są nazwy, które "nie wnoszą nic nowego", ale obrazują faktyczny stan, tj. posługują się tymi samymi nazwami, jakimi posługują się mieszkańcy. Dla jadących z Centrum będzie to koniec tego rejonu, dla jadących z Bemowa, sam jego początek; w odległości ok. 10 min piechotą znajduje się zajezdnia tramwajowa Koło i Bazar na Kole; (…) będąc mieszkanką Koła wolałabym utrzymać tę nazwę, a argument jakoby turystom nic by to nie mówiło, skwituję jedynie stwierdzeniem, że nie są to rejony turystyczne, choć nie brakuje tam rozrywek i turysta na własną odpowiedzialność powinien się tam wybierać.

21 Księcia Janusza – przykładowe opinie mieszkańców
Nazwa [Koło] wydaje mi się absolutnie nietrafiona. Koło od dawna kojarzy się przede wszystkim z pętlą tramwajową i bazarkiem. Oba te miejsca są daleko od skrzyżowania Ciołka z Ks. Janusza. Znacznie bardziej trafna jest propozycja stacji „Ks. Janusza”. Jeśli stacja ma nosić nazwę dzielnicy (Koło, Młynów, Ulrychów), to musi znajdować się w jej sercu, a nie na skraju. Nazwa oddziałuje na całą jej okolicę. Ludzie przyjezdni nie wiedzą gdzie kończy się Koło i Młynów, a zaczyna Wola. Taki błąd popełniono przy I linii metra. (…) Jeżeli nadamy stacji nazwę historycznej dzielnicy, ale nie znajduje się ta stacja w jej centrum, to dojdzie do "przesunięcia" dzielnicy w świadomości ludzi, a to będzie ahistoryczne. (…) Zaraz się okaże, że np. na Kole mieszkają też ci na południe od Górczewskiej.

22 Propozycje nazw stacji II linii metra na Woli Lokalizacja: ul
Propozycje nazw stacji II linii metra na Woli Lokalizacja: ul. Górczewska (CH Wola Park) Propozycja Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska: ULRYCHÓW

23 Ulrychów – przykładowe opinie
Mnie nie odpowiadałoby reklamowanie przez Metro centrum handlowego - nie jest ono ani duże, ani wyjątkowe, ot sklepy. Przy okazji nazwy Ulrychów wielu dowiedziałoby się, gdzie mieszka. Szklarnie ogrodów Urlicha mają piękną historię konspiracyjną z okresu okupacji i warto to też upamiętnić. Nazwa “Wola Park” nie wchodzi w grę, bo nie chcemy promować obiektów komercyjnych, a nazwa Ulrychów odnosi się do miejsca, istniejącego od lat 70. XIX w. - Ogrodów Ulrycha, czyli znanego w przedwojennej Warszawie gospodarstwa ogrodniczego. Nadanie nazwy Ulrychów pozwoli mieszkańcom utożsamiać to miejsce z jego historią.

24 Wola Park – przykładowe opinie
Chociaż obawiam się, że ta nazwa może być posądzana o reklamowanie centrum handlowego, to jej walorem jest to, że jest znana właśnie z tego centrum handlowego i to, że zawiera w tytule słowo WOLA. W przypadku pierwszej i ostatniej wolskiej stacji zostałabym przy roboczych nazwach, które już bardziej się utarły, tzn. „Rondo Daszyńskiego” i „Wola Park”, które są rozpoznawalne i pozwalają zorientować się w lokalizacji mieszkańcom i osobom przyjezdnym. Lepsza nazwą byłby "Wola Park„, bo jest rozpoznawalna. Istnieją nazwy przystanków autobusowych z nazwami centrów handlowych, to dlaczego ten przystanek nie mógłby nazywać się Wola Park. Szczególnie, że to bardzo ładnie brzmi i zawiera w nazwie dzielnicę :)

25

26


Pobierz ppt "Podsumowanie konsultacji społecznych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google