Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

L e k t u r y k l a s y p i e r w s z e j.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "L e k t u r y k l a s y p i e r w s z e j."— Zapis prezentacji:

1 L e k t u r y k l a s y p i e r w s z e j.
Małgorzata Pasztaleniec Szkoła Podstawowa w Maniowach.

2

3

4 „ lastusiowy pamiętnik" to doskonale wszystkim znana lektura szkolna, w której mały ludzik z plasteliny z Tosią i jej klasą przeżywa przeróżne perypetie, a także poznaje prawa i obowiązki ucznia.

5 Jest to wesoła opowieść o skrzacie, który... żyje śmiechem.
udaczek "licho malusie i cieniutkie jak igła", mieszka w warkoczykach panny Obrażalskiej i bez trudu nakłania ją do złości. Ale dziewczynka, z pomocą rady dziwnego staruszka, postanawia się z nim rozprawić:... czy jej się uda …..

6

7 ajmilsi", to zbiór 10 opowiadań, w których główną bohaterką jest mała Renia. Dziewczynka ma wyjątkowe szczęście do przygód ze zwierzętami I tak, opiekuje się rannym zajączkiem, którego przyniósł jej gajowy Magiera, pielęgnuje wróbelka i skaleczonego jeża.... wiele, wiele innych ciekawych zwierząt, z którymi ma dużo perypetii.

8 o słonko widziało. Co za cudny kraj, gdzie płynie modra Wisła, na równinie szumią zboża, nad stawem mieszka żabia rodzina, pracowite pszczółki zbierają miód, a w mrowisku wre praca... Wszystko jest znane i takie swojskie: małe dzieci, takie jak Danek, Mańcia i Staszek, poznają najbliższą okolicę, zawsze w obecności zwierząt: bociana, psa czy jagniątka. Małe dziewczynki bawią się w dom i w mamę, opiekując się lalkami i piorąc ich ubranka. Rozpoznajemy obrazy sielskiego, codziennego życia na wsi, ptaki i kwiaty, wiosnę w polu, deszczyk, młockę, jesień i zimę. Spotkacie tu bawiących się w wojnę chłopców, z których każdy chce być generałem, przechwalającego się Stefka Burczymuchę, wystraszonego przez małą myszkę, zadufane w sobie muchy, kpiące z pająka i złowione w jego sieć, czy Zosię, która bawiła się z mopsami, a nie chciała zasiąść nad książeczką...

9 Zbiór „ sotki i Śmieszki" zawiera piękną, pogodną poezję dla dzieci, głównie o tematyce wiejskiej. Podzielony jest na trzy części: W chacie i przy domu, W lesie i w polu, Na łące. Każda z nich charakteryzuje wyjątkowa lekkość i plastyczność opisu oraz specyficzny żartobliwy nastrój zdarzeń. Młody czytelnik ma okazję poznać słowa, które nie są już używane w języku potocznym. W wierszykach pojawiają się tacy bohaterowie jak: słomiany chochoł, strach na wróble. Jest też mowa o kalenicy, jarmarku i "ucinaniu krakowiaka". Dla sennych dzieci autorka przewidziała piękne kołysanki i przytulanki, chociażby jak ta, o Dorotce. Ta Dorotka, ta malutka, tańcowała...

10

11

12 Jest to zbiór 14 opowiadań, w których poruszane są w zabawny sposób tak ważne rzeczy jak: higiena osobista, szanowanie podręczników, posłuszeństwo czy radzenie sobie z codziennymi problemami. Z nich młody czytelnik dowie się dlaczego Kubuś zdecydował się myć ząbki, co stało się z brudkiem Grzesia i dlaczego pewnego dnia Petronelka strasznie wstydziła się przed całą klasą. Będzie też o tym... jak matematyka po klasie fika, o piłce psotnicy i o tym, jak dziada z babą brakowało, i co się potem stało! Takich ciekawostek nie można przegapić!

13 rzyszedł kiedyś na świat mały zajączek, który miał tylko mamę
rzyszedł kiedyś na świat mały zajączek, który miał tylko mamę. Wesoło biegło jego życie, choć nie był zbyt pilnym uczniem w szkole dla zwierzątek. Wolał rozrywki charakterystyczne dla jego beztroskiego usposobienia: zabawę na łące czy w polu. Był także naiwny i beztroski: łatwo było go podejść, więc oszukiwały go inne zające, a także lisy. A jednak nasz zajączek okazał się na tyle sprytny, że uszył sobie z mgły czapkę-niewidkę i dzięki temu umknął polującym nań myśliwym.

14

15

16

17 o rzeczywiście jednen z najpiękniejszych wierszy dla dzieci
o rzeczywiście jednen z najpiękniejszych wierszy dla dzieci! Ich cechą charakterystyczną i zarazem największym atutem jest to, że osoba, która niejako mówi w tych wierszach o swoich przeżyciach jest sama dzieckiem. Mamy okazję poznać świat widziany oczyma kilkuletniej osoby. Idziemy po raz pierwszy do muzeum, dąsamy się na mamę i opędzamy od zapachu czekolady To fantastyczna zabawa w poznawanie nowych słów, znaczeń i miejsc, które są dostępne dziecku poprzez otaczający go krąg najbliższych ludzi oraz przedmiotów codziennego użytku.

18 biór wierszy dla dzieci autorstwa znakomitej znawczyni dziecięcej duszy - Joanny Kulmowej W wydaniu zamieszczono kilkanaście wierszy m.in. Pan Przekorneliusz, Kotek się bawi, Czarna krowa w kropki bordo, Wół, O poranku, Poczta ptasia.

19

20 To sympatyczne opowiadanie o chłopcu, który wciąż marzył o lataniu, samolotach i podniebnych przygodach. Pewnego dnia narysował samolot, a że sam nie potrafił latać, namalował też pilota i wtedy wydarzyło się coś, co wszyscy mówią, że możliwe jest tylko w snach i bajkach. Nasz bohater wyruszył w podróż do cioci, do Olsztyna, ale czym! Samolotem! Po drodze spotkało Go mnóstwo ciekawych przygód i niecodziennych sytuacji, o tym będziemy wam w tej książeczce opowiadać.

21

22

23

24 Baśń Charlesa Perrault
Baśń Charlesa Perrault. Prześladowana przez złą macochę i jej zarozumiałe córki, sierota, pogardliwie nazywana Kopciuszkiem, jest wykorzystywana do najcięższych prac domowych. Śliczna i dobra, musi zostać w domu, gdy siostry jadą na bal do królewicza. Dobra wróżka jednak za sprawą czarów ubiera ją w piękny strój i wysyła na bal, skąd przykazuje wrócić przed północą ... …..

25 Siedmioletni ojtek marzy, żeby zostać strażakiem, ale dorośli twierdzą, że jest za mały. I oto przypadek sprawia, że Wojtek wynosi z płonącego domu niemowlę i alarmuje straż pożarną....

26 Zabawne opowiadanie o etce, osieroconej owieczce wychowanej przez sukę razem ze szczeniakiem. Metka spsiała do tego stopnia, że spała w psiej budzie, obszczekiwała gości, służyła a nawet biegała po podwórku trzymając w zębach kość zdobytą w bójce ze swoim przybranym psim bratem.

27 Zbiór opowiadań dla dzieci, w których dzięki mamie zwykłe przedmioty i wydarzenia stają się tajemnicze i niezwykłe..

28

29 Gdy w domu twym światła gasną, myślisz - zasypia i miasto?

30 To opowieść o przyjaźni trzech pierwszoklasistów, ich perypetiach w szkole i w domu.

31 Wybór wierszy Juliana uwima obejmuje najbardziej znane i lubiane utwory tego wybitnego poety. Wśród nich są m.in.: "Okulary", "Ptasie radio", "Bajka o rybaku i złotej rybce", "Parasol". Autor w zgrabny i ciekawy sposób przedstawia codzienną rzeczywistość, radości i troski zwykłych ludzi. W jego wierszach pojawia się miasto, domy, ulice i prości zwykli ludzie, tacy jak: fryzjer czy urzędnik. Jest w nich wiele żartobliwych i dowcipnych tonów, ale nie brakuje też pouczających wniosków i morałów.


Pobierz ppt "L e k t u r y k l a s y p i e r w s z e j."

Podobne prezentacje


Reklamy Google