Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Hafty.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Hafty."— Zapis prezentacji:

1 Hafty

2 Pojęcie „haft” ma dwa znaczenia:
Czym jest haft? Pojęcie „haft” ma dwa znaczenia: Wzór (ornament) wyszyty na materiale (tle), którym może być tkanina, rzadziej skóra, filc czy papier.

3 Hafciarstwo - metoda ozdabiania tkanin, filcu lub skóry polegająca na wyszywaniu na nich wzorów za pomocą igły lub szydełka oraz nici i różnych dodatków. Haftuje się ręcznie, czasem przy pomocy krosienek, od połowy XVIII wieku przy użyciu tamborka, a od 1828 również maszynowo.

4 Jak dzielimy hafty? W zależności od podłoża hafty dzielą się na ciężkie (wykonane na grubej tkaninie, zazwyczaj kosztownym materiałem) i lekkie (w Polsce taki rodzaj haftowania nazywano w XVI - XVII wieku szyciem) - wykonane nićmi lnianymi lub bawełnianymi proste wzory z ograniczoną kolorystyką na płótnie.

5 Cztery podstawowe grupy haftu
haft płaski - bezpośrednio na tkaninie. Rodzaje: haft przed igłą - najstarszy i najprostszy, polegający na przeciąganiu nitki nad i pod równo odliczonymi nitkami tkaniny haft za igłą (stebnówka, haft holbeinowski) - krótkie, proste ściegi tworzące jednolitą linię po obu stronach tkaniny. Stosowany głównie w XV i XVI wieku w hafcie włoskim i hiszpańskim. haft sznureczkowy - znany od starożytności, ściśle przylegające do siebie ukośne ściegi jednakowej długości przypominają układem skręt sznurka. haft łańcuszkowy haft supełkowy (węzełkowy, perełkowy) - znany od XIII wieku. Powstaje przez umocowanie do tła nitki kilkakrotnie owiniętej na igle, tworząc wypukły supełek. haft koloński haft rozłupany haft satynowy haft przekłuwany (atłasek) haft krzyżykowy

6 haft wypukły (reliefowy)
haft kładziony haft burgundzki haft nakładany haft ażurowy haft dziergany haft richelieu haft angielski (dziureczkowy) haft atłasowy mereżka

7 Historia haftu Odzież zdobiono w ten sposób już w starożytności. Mistrzostwo w tym kunszcie osiągnęli między innymi peruwiańscy Indianie żyjący w Ameryce Południowej jeszcze przed Inkami oraz starożytni Chińczycy.

8 Najdawniejsze przykłady haftów pochodzą z wykopalisk z V-IV w. p. n. e
Najdawniejsze przykłady haftów pochodzą z wykopalisk z V-IV w. p.n.e. w Attyce (dekoracja na lnie) oraz górach Ałtaj; w Polsce jest to m.in. piękny ornat przedstawiający sceny z życia św. Stanisława, który wykonano ok r.

9 W ciągu wieków powstało wiele technik hafciarskich
W ciągu wieków powstało wiele technik hafciarskich. Wszystkie polegają na wyszukiwaniu ornamentu wg określonego wzoru w taki sposób, że elementy ozdobne wydają się doczepione do tkaniny będącej dla nich tłem (słowo 'haftowanie' pochodzi od niemieckiego wyrazu haften – być przyczepionym).

10 Jak haftować? Za przykład posłuży nam haft krzyżykowy. To jeden z najpopularniejszych sposobów haftowania ze względu na swoje dość proste wykonanie, choć jak wszystkie hafty wymaga od nas nieco cierpliwości. Należy do grupy haftów obliczeniowych, czyli stosuje się go na materiałach na których da się policzyć nitki.

11 Do wyszywania krzyżykami potrzebne są: igła z tępym czubkiem, nici i materiał o bardzo wyraźnym splocie. Materiał do wyszywania powinien mieć prostopadły do siebie siebie kierunek wątku i osnowy, a wszystkie nitki splotu powinny być jednakowej grubości (inaczej ścieg nie będzie równy). Jeśli materiał, na którym chcemy haftować, ma zwartą i zbitą strukturę splotu (np. jeans), musimy użyć kanwy, którą zdejmiemy zaraz po wykonaniu wzoru. Nici dobieramy w zależności od materiału, na którym będziemy wyszywać. Przy cienkich tkaninach stosujemy atłasek, jedwab lub mulinę, przy grubszych lepiej sprawdza się kordonek lub włóczka.

12 Haft krzyżykowy to różne wzory i odmiany. Wyróżnić można wśród nich:
krzyżyki, półkrzyżyki proste, półkrzyżyki ukośne.

13 Krzyżyki . Ścieg krzyżykowy Ścieg zakopiański Ścieg paprotkowy
Ścieg gwiazdkowy Ścieg podłużny

14 Ścieg 'Krzyżyki św. Jerzego‘
Ścieg ryżowy Ścieg hiszpański

15 Półkrzyżyki ukośne . Ścieg gobelinowy Ścieg gobelinowy cieniowany
Ścieg rypsowy Ścieg tapicerski Ścieg kurpiowski

16 Ścieg sznureczek Ścieg mozaikowy Ścieg wschodni Ścieg bizantyjski Ścieg namiotowy

17 Półkrzyżyki proste Ścieg węgierski Ścieg florencki Ścieg paryski
Ścieg długi Ścieg gobelinowy wypełniający

18 Bibliografia http://pl.wikipedia.org/wiki/Haft

19 Prezentację wykonały: Eliza Wójcik Nikola Wdowiak Natalia Stępień
Koniec Prezentację wykonały: Eliza Wójcik Nikola Wdowiak Natalia Stępień


Pobierz ppt "Hafty."

Podobne prezentacje


Reklamy Google