Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szukałem Was, a teraz wy przyszliście do mnie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szukałem Was, a teraz wy przyszliście do mnie"— Zapis prezentacji:

1 Szukałem Was, a teraz wy przyszliście do mnie
Jan Paweł 2 Papież wszechczasów

2 Pierwsze miesiące życia
Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920r. W Wadowicach. Był synem Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. 20 czerwca 1920r. Został ochrzczony w kościele parafialnym (Bazylika Mniejsza Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach)

3 Wojtyłowie Wojtyłowie żyli skromnie. Ich jedynym źródłem pieniędzy była pensja ojca Karola, który był porucznikiem oraz dorywcza praca matki Emilii- szwaczki. Brat Karola- Edmund po ukończeniu szkoły został lekarzem. Wojtyłowie mieli jeszcze córkę Olgę, ale zmarła zaraz po urodzeniu w 1914r.

4 Dzieciństwo Gdy przyszły Papież ukończył 6 lat zaczął się uczyć w wadowickiej szkole. Przyjaciele nazywali go- Lolek. Był bardzo wesołym i mądrym chłopcem. Każdą wolną chwilę poświęcał na grę w piłkę z kolegami oraz jazdę a nartach, którą tak bardzo kochał. Grał także w hokeja, ale bardzo krótko.

5 Smutne wydarzenia 13 kwietnia 1929r. zmarła matka Karola.
2. W 1932r. umarł na szkarlatynę jego brat Edmund 3. 18 lutego 1941r. Zmarł ojciec Karola Wojtyły

6 Młodość W 1930r. Młody Karol Wojtyła rozpoczął naukę w Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity w Wadowicach. W pierwszej klasie tego gimnazjum został ministrantem. Do przystąpienia do kółka ministranckiego namówił ks. Kazimierz Figlewicz, który potem mocno rozwijał jego wiarę. 14 maja 1938r. Karol z oceną celującą zdał maturę i wybrał studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, które przerwał wraz z wybuchem wojny.

7 Wojna Po rozpoczęciu drugiej wojny światowej Karol rozpoczął pracę w zakładzie chemicznym. Była to bardzo ciężka fizyczne praca, która nie dawała dużych pieniędzy. Pracował też w kamieniołomach w Zakrzówku oraz w oczyszczalni wody. W tym okresie wstąpił też do organizacji, która potajemnie chroniła Żydów.

8 Teatr Razem z przyjaciółmi w 1941r. Wojtyła założył Teatr Rapsodyczny. Wystawiano w nim wiele sztuk, które miały związek z polską literaturą, którą Karol Wojtyła bardzo lubił i dużo jej czytał oraz tematami z życia codziennego.

9 Kapłaństwo 13 października Karol Wojtyła został subdiakonem, a potem diakonem. 1 listopada 1946r. Został wyświęcony na kapłana. Pierwszą mszę, jako neoprezbiter odprawił 2 listopada w krypcie św. Leonarda w katedrze na Wawelu. 15 listopada wyjechał do Paryża, aby kontynuować studia. W 1948 roku ukończył je. W 1948r. W parafii Niegowić, gdzie został posłany był katechetą i wikarym, potem został przeniesiony do parafii św. Floriana w Krakowie.

10 Wujek Karol Wojtyła jako ksiądz nie zaprzestał wycieczek np. w góry. Bardzo chętnie wychodził z młodzieżą, którą uczył na długie spacery i wycieczki, lub na kajaki. Podczas wycieczek, aby zmylić milicję, ksiądz zdejmował sutannę, a jego uczniowie nazywali go- wujkiem.

11 Biskup i kardynał 4 lipca 1958r. Karol Wojtyła został biskupem pomocniczym Krakowa i tytularnym Ombrii, a jego konsekracji biskupiej dokonano 28 września 1958 w katedrze na Wawelu. Ważnym wydarzeniem podczas biskupstwa Wojtyły był Sobór Watykański 2. W styczniu 1962 został arcybiskupem metropolitą krakowskim, a pięć lat później Kardynałem

12 Papież 16 października 1978r. w Kaplicy Sykstyńskiej W Watykanie Kardynał Wojtyła został wybrany papieżem. Przyjął imię Jan Paweł 2, podobnie, jak jego poprzednik (Jan Paweł 1), który pełnił urząd papieża zaledwie 33 dni.

13 Pontyfikat Był papieżem przez 26 i pół roku.
Ogłosił błogosławionymi 1338 osób. Kanonizował 482 osoby. Powołał najwięcej kardynałów. Wiele milionów ludzi przywrócił do Kościoła, do wiary katolickiej. Odbył bardzo wiele pielgrzymek( był prawie w każdym zakątku na Kuli Ziemskiej)

14 Pierwsza pielgrzymka do Polski
Odbyła się w dniach od 2 czerwca do 10 czerwca 1979r. Przebiegała pod hasłem Gaude Mater Polonia, czyli w tłumaczeniu na jęz. Polski ten tytuł brzmi Ciesz się, Matko Polsko. Papież odwiedził wtedy min. Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską. Podczas tej pielgrzymki na placu Piłsudskiego w Warszawie Ojciec Święty wypowiedział bardzo ważne słowa dla Polski: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!

15 Zamach 13 maja 1981r. o godz na placu św. Piotra w Rzymie Jan Paweł 2 został postrzelony w rękę i brzuch przez tureckiego zamachowca- Ali Agcę. Papież został przewieziony do kliniki Gemelli, gdzie przeszedł bardzo skomplikowaną, sześciogodzinną operację, która zakończyła się powodzeniem. Swoje ocalenie papież zawdzięczał Matce Bożej Fatimskiej, która ukazała się dzieciom 13 maja 1917r.

16 Przebaczenie Papież zaraz po operacji przebaczył zamachowcowi i nazwał go "bratem", zaś 27 grudnia 1983 roku udał się do więzienia Rebibbia, gdzie spotkał się z 400 więźniami. 20 minut spędził w celi z Ali Agcą, z którym rozmawiał w cztery oczy. Nikt nie zna treści tej rozmowy.

17 Choroba Jan Paweł 2 cierpiał na chorobę Parkinsona, która wraz z wiekiem stopniowo się nasilała. Swoją chorobę przekładał i porównywał do cierpienia i męki Chrystusa. 13 maja 1992r. Papież ustanowił Światowy Dzień Chorego, na pamiątkę zamachu sprzed 11 lat.

18 Ostatnia pielgrzymka do Ojczyzny
Odbywała się w dniach sierpnia 2002 r. Jej hasło to: Bóg bogaty w miłosierdzie. Podczas niej papież odwiedził Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie- Łagiewnikach, w którym są prochy św. Faustyny Kowalskiej i Kalwarię Zebrzydowską.

19 Ostatnia droga krzyżowa
25 marca 2005 r. Jan Paweł II uczestniczył w ostatniej w swoim życiu drodze krzyżowej. Od początku swojego pontyfikatu przez wszystkie lata przewodniczył temu nabożeństwu, także tym razem mimo ciężkiej choroby chciał w nim wziąć udział. Nie mógł jednak osobiście być w Koloseum, ze swojej kaplicy prywatnej, za pośrednictwem telewizji, łączył się duchowo w modlitwie ze wszystkimi wiernymi.

20 Śmierć Nagłe pogorszenie stanu zdrowia papieża nastąpiło 1 lutego 2005r. Przez następne dwa miesiące przebywał w szpitalu, gdzie przeszedł grypę i zabieg udrażniania dróg oddechowych. 31 marca papież dostał wysokiej gorączki i coraz bardziej opadał z sił. Kolejnego dnia kardynał Marian Jaworski udzielił mu sakramentu namaszczenia. 2 kwietnia Jan Paweł 2 zaczął tracić przytomność, a o godzinie 21:37 nastąpił zgon.

21 Pogrzeb Pogrzeb Jana Pawła 2 odbył się 8 kwietnia 2005r. Uczestniczyło w nim ok tysięcy wiernych i 200 prezydentów, premierów i przywódców duchownych z całego świata, którzy zgromadzili się na Placu Świętego Piotra w Rzymie, gdzie odbywała się uroczystość. Papież spoczął w Grotach Watykańskich.

22 Beatyfikacja 13 maja 2005r. Benedykt XVI pozwolił rozpocząć proces beatyfikacyjny papieża Polaka. Formalnie proces rozpoczął się 28 czerwca 2005r. 2 kwietnia 2007 zakończyła się faza diecezjalna procesu a 12 styczna 2011r. zaaprobowano cud za wstawiennictwem Jana Pawła 2, który polegał na uzdrowieni francuskiej zakonnicy z choroby Parkinsona. Dwa dni póżniej papież podpisał dekret o cudzie. Beatyfikacja odbyła się 1 maja 2011r.


Pobierz ppt "Szukałem Was, a teraz wy przyszliście do mnie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google