Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

EURO Tak będzie wyglądać waluta Europy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "EURO Tak będzie wyglądać waluta Europy"— Zapis prezentacji:

1 EURO Tak będzie wyglądać waluta Europy

2 Co to jest EURO ? Euro jest walutą Unii Gospodarczej i Walutowej - UGW (Economic and Monetary Union - EMU), która 1 stycznia 1999 r. została utworzona w ramach Unii Europejskiej (UE). Podstawą prawną ustanowienia UGW jest podpisany w 1992 r. w Maastricht (Holandia) traktat o Unii Europejskiej. W skład nowej unii weszło jedenaście z piętnastu krajów UE (Austria, Belgia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg , Niemcy, Portugalia i Włochy). UGW określana też jest nieoficjalnie jako obszar euro albo Euroland. W przyszłości skład członkowski Eurolandu rozszerzy się wraz z przystępowaniem do niego nowych krajów. Każdy kraj UE ma bowiem prawo należeć do UGW, o ile spełni określone warunki - tzw. kryteria konwergencji, dotyczące inflacji, długoterminowej stopy procentowej, stanu finansów publicznych oraz stabilności kursu walutowego. Oznacza to, że także Polska, gdy będzie już członkiem Unii Europejskiej, ma przed sobą perspektywę udziału w obszarze euro na zasadach obowiązujących pozostałe kraje.

3 BANKNOTY

4 5 €uro Wymiary (w mm): 120 × 62 Dominujący kolor: szary Wzór: elementy architektury antycznej

5 10 €uro Wymiary (w mm): 127 × 67 Dominujący kolor: czerwony Wzór: elementy architektury romańskiej

6 20 €uro Wymiary (w mm): 133 × 72 Dominujący kolor: niebieski Wzór: elementy architektury gotyckiej

7 50 €uro Wymiary (w mm): 140 × 77 Dominujący kolor: pomarańczowy Wzór: elementy architektury renesansowej

8 100 €uro Wymiary (w mm): 147 × 82 Dominujący kolor: zielony Wzór: elementy architektury barokowej i rokoko

9 200 €uro Wymiary (w mm): 153 × 82 Dominujący kolor: żółto-brązowy Wzór: elementy architektury inżynieryjnej XIX wieku

10 500 €uro Wymiary (w mm): 160 × 82 Dominujący kolor: purpurowy Wzór: elementy architektury nowoczesnej XX wieku

11 Zabezpieczenia Banknotów
Banknoty euro posiadają 12 różnych zabezpieczeń, co czyni je jednymi z najlepiej na świecie chronionymi pieniędzmi. Jednocześnie zostały one tak zaprojektowane, by każdy mógł szybko i w prosty sposób sprawdzić ich autentyczność. Zabezpieczenia w 3 krokach:

12 1 krok Wyczujesz opuszką palca wypukły nadruk uzyskiwany w specjalnym procesie drukarskim oraz specjalny papier.

13 2 krok Zobaczysz znak wodny, pasek zabezpieczający i cyfry uzupełniające się pod światło. Wszystkie te trzy elementy są widoczne po obu stronach autentycznych banknotów.

14 3 krok Sprawdzisz motyw graficzny na hologramie, który zmienia się w zależności od kąta patrzenia, na odwrotnej stronie zobaczysz złocisty pas (nominały 5 €, 10 € i 20 €) lub nominał zmieniający kolor (nominały 50 €, 100 €, 200 € i 500 €).

15 Monety Monety euro różnią się między sobą wzorem, średnicą, grubością, wagą, kolorem i materiałami, z których zostały wykonane.

16 Zabezpieczenia Monet W monetach o nominałach 1€ i 2€ wykorzystano nowoczesne techniki łączenia dwóch metali (tzw. technika bimetalowa) - łatwo zauważyć to na pierwszy rzut oka. Monety 2€ część zewnętrzną mają kolorze srebrnym (miedzionikiel) a wewnętrzną - w kolorze żółtym (wykonana jest z trzech warstw: mosiądzu niklowego, niklu i ponownie mosiądzy niklowego). Natomiast monety 1€ - odwrotnie, część zewnętrzna jest żółta (mosiądz niklowy), a wewnętrzna jest w kolorze srebrnym i zostala rowniez wykonana z 3 warstw (miedzionikiel, nikiel, miedzionikiel). Monety o nominałach 10, 20 i 50 centów są wykonane ze specjalnego, trudno topliwego stopu (Nordic gold), który jest stosowany wyłącznie do produkcji monet. Na rantach monet umieszczane są również litery. Spełniają one podwójną rolę: są zabezpieczeniem, które ułatwia rozpoznawanie nominałów osobom słabowidzącym i niewidomym.

17 Euroland Państwa członkowskie UE: Belgia, Niemcy, Grecja, Hiszpania, Francja, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Austria, Portugalia i Finlandia, Kraje europejskie używające euro na podstawie formalnego porozumienia ze Wspólnotą Europejską: Monako, San Marino i Watykan. Kraje lub terytoria używające euro bez formalnego porozumienia: Andora, Czarnogóra i Kosowo.

18 Prezentację przygotowali:
Koniec Prezentację przygotowali: Jakub Kawalerczyk Marcin Frankowski Hubert Pilarski Michał Musiał


Pobierz ppt "EURO Tak będzie wyglądać waluta Europy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google