Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Obraz Ziemi na mapie Zwykle nie sprawia nam trudności poruszanie się po najbliższej okolicy, gdzie znamy każdy kamień. Problem pojawia się, gdy znajdziemy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Obraz Ziemi na mapie Zwykle nie sprawia nam trudności poruszanie się po najbliższej okolicy, gdzie znamy każdy kamień. Problem pojawia się, gdy znajdziemy."— Zapis prezentacji:

1 Obraz Ziemi na mapie Zwykle nie sprawia nam trudności poruszanie się po najbliższej okolicy, gdzie znamy każdy kamień. Problem pojawia się, gdy znajdziemy się na przykład na wakacjach w nieznanym miejscu. Bardzo przydatny do orientacji w terenie staje się wówczas plan lub mapa. Nauczymy się zatem jak z nich korzystać, jak przeliczać i odczytywać skalę mapy.

2 MAPA Mapa jest obrazem przedstawiającym Ziemię lub jej fragment w odpowiednim pomniejszeniu za pomocą znaków umownych. Pomniejszenie mapy nazywać będziemy skalą lub podziałką.

3 SKALA Skala określa, ile razy odległość rzeczywista w terenie została pomniejszona na mapie. Skala może być przedstawiona w postaci liczbowej (np. 1: ), mianowanej (np. 1cm – 25km) lub podziałki liniowej. W atlasach i na szkolnych mapach ściennych występuje zwykle we wszystkich trzech postaciach.

4 MAPY Mapy wykonywane są w różnych skalach w zależności od przeznaczenia. Duża skala oznacza dużą dokładność mapy, natomiast mała skala mapy- małą dokładność. Skalę określamy jako dużą, gdy przedstawia dany obszar z dużą dokładnością. Zgodnie z tym na przykład skala 1: jest większa niż 1:

5 KARTOGRAFIA Kartografia jest dziedziną nauki zajmującą się matematyczną i graficzną stroną konstrukcji map. Przy ich tworzeniu podstawową trudnością okazuje się przeniesienie siatki geograficznej na płaszczyznę. Siatka ta oplata model kuli ziemskiej, a więc obiekt trójwymiarowy, przestrzenny. Przeniesienie jej na dwuwymiarową płaszczyznę bez rozerwania, skurczenia lub rozciągnięcia nie jest możliwe. Stąd też linie równoleżników i południków przedstawione na płaskiej mapie na ogół nie przecinają się pod kątem prostym. Tworzą one tak zwaną siatkę kartograficzną. Siatka ta służy do lokalizacji i określenia współrzędnych geograficznych – długości i szerokości. Treść mapy przedstawiana jest za pomocą znaków kartograficznych. Umieszczone obok mapy objaśnienie tych znaków nazywamy legendą. Na mapach o dużej skali, a więc i większej dokładności, można umieścić znaki kartograficzne przedstawiające na przykład niewielkie miejscowości, strumienie, polne drogi. Jako ,,mniej ważne’’ nie są one oznaczone na mapach o małej skali. Treść musi być tam uproszczona, czyli zgeneralizowana, między innymi poprzez pokazanie tylko najważniejszych obiektów.

6 I.PRZEKSZTAŁCAMY SKALĘ
1cm=10mm 1m=100cm 1km=1000m Przykład. Przedstaw skalę 1: w postaci mianowanej i podziałki liniowej. 1.Skalę liczbową odczytujemy: 1cm (mogą też być mm lub m) na mapie to cm (mm, m) w terenie. 1cm – cm cm= 2000m= 2km 1cm na mapie przedstawia odległość 2km w terenie. 1cm – 2km 3. Znając postać skali mianowanej, łatwo można ją przedstawić jako podziałkę. 4.Narysuj linię i kolejno odłóż na niej jednocentymetrowe odcinki (4-5 lub więcej). Odcinek pierwszy od lewej podziel na 10 jednomilimetrowych części. 1.       5.Opisz linię tak, jak to wynika ze skali mianowanej.

7 Ćwiczenie 1. Przedstaw skalę: a.1:30 000, b.1: , c.1: w postaci mianowanej. Odpowiedź: a.1cm – 0,3km, b.1cm – 450km, c.1cm – 1,75km

8 II.OBLICZAMY ODLEGŁOŚĆ NA MAPIE
Przykład 1. Oblicz, jaka odległość dzieli Żalęcin i Dolice w terenie.  _____________________________ Korzystając ze skali liczbowej, ustal rzeczywistą odległość odpowiadającą 1cm na mapie. Skala 1: oznacza, że 1cm na mapie to cm w terenie. Po przekształceniu otrzymujemy: 1cm – 2500m, czyli 1cm – 2,5km. Zmierz linijką odległość na mapie pomiędzy Żalęcinem a Dolicami. Wiedząc już, że każdy centymetr na mapie oznacza 2,5km w rzeczywistości, możemy obliczyć faktyczną odległość między miastami. Długość odcinka Żalęcin-Dolnice na mapie wynosi 3cm, czyli 3 razy po 2,5km. Daje nam to wynik 7,5km w terenie. Możemy również ułożyć proporcję: Odpowiedź: Odległość między miastami wynosi 7,5km.

9 Zatem skala liczbowa wynosi 1:700 000.
Przykład 2. Oblicz, w jakiej skali została wykonana mapa, jeżeli odległość rzeczywista pomiędzy miejscowościami Nowogard i Łobez wynosi 32,2km. _________________________________________ Zmierz linijką (w linii prostej) odległość na mapie pomiędzy miejscowościami Nowogard i Łobez. Wiedząc już, że 4,6cm na mapie odpowiada 32,2km w rzeczywistości, możemy, korzystając z proporcji, obliczyć, że 1 cm na mapie to 7km w terenie. Zamieniamy skalę mianowaną na liczbową. 1cm – 7km czyli 1cm – 7000m, a więc 1cm – cm. Zatem skala liczbowa wynosi 1: Odpowiedź: Mapa wykonana jest w skali 1:

10 MAM NADZIEJĘ, ŻE WIESZ JUŻ CZYM JEST MAPA I SKALA, A BĘDĄC W TERENIE POTRAFISZ ODNALEŹĆ SIĘ W NIM ORAZ ODSZUKAĆ NA MAPIE INTERESUJĄCE MIEJSCA I OBIEKTY GEOGRAFICZNE.   POWODZENIA.   Na podstawie podręcznika do geografii „Puls Ziemi”, wyd. M.Rożak, Gdańsk 2003rok, prezentację wykonała Aneta Jankowska – Łukomska, nauczyciel geografii.


Pobierz ppt "Obraz Ziemi na mapie Zwykle nie sprawia nam trudności poruszanie się po najbliższej okolicy, gdzie znamy każdy kamień. Problem pojawia się, gdy znajdziemy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google