Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły: ZESPÓŁ SZKÓŁ MIEJSKICH NR 1 W WAŁCZU

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły: ZESPÓŁ SZKÓŁ MIEJSKICH NR 1 W WAŁCZU"— Zapis prezentacji:

1

2 Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły: ZESPÓŁ SZKÓŁ MIEJSKICH NR 1 W WAŁCZU
ID grupy: 98/82 MF G2 Opiekun: MARTA KAŁAMAJA Kompetencja: MATEMATYCZNO - FIZYCZNE Temat projektowy: SYMETRIE W OTACZAJĄCYM NAS ŚWIECIE Semestr/rok szkolny: SEMESTR IV 2011/201

3 Symetria - słowo greckie, oznaczające regularny układ,
harmonię między częściami całości. Przejawy symetrii zaobserwować można w bardzo wielu dziedzinach życia, przykładowo: w świecie roślinnym, w budowie organizmów żywych, w budownictwie, w sztuce, w rzemiośle, w technice, w przyrodzie nieorganicznej, w geometrii. Symetria jest bowiem często koniecznością strukturalną organizmów i urządzeń.

4 O symetrii Symetrie można spotkać wszędzie: w domu, w przyrodzie, a także i my w pewnym sensie jesteśmy symetryczni.

5 Rodzaje symetrii S

6 Przyjrzyjmy się trapezowi równoramiennemu
k P O P’ P1 O1 P1’ SYMETRIA OSIOWA względem prostej „k” to przekształcenie, które przyporządkowuje dowolnemu punktowi P punkt P’ leżący na prostej prostopadłej do „k” w taki sposób, że punkt przecięcia tych prostych ozn. O stanowi środek odcinka PP’. Prostą k nazywamy OSIĄ SYMETRII FIGURY jeśli symetria osiowa względem prostej k przekształca figurę na tę samą figurę.

7 Symetria osiowa Symetria osiowa to taka symetria gdzie: gdy poprowadzimy oś symetrii i w ten sposób podzielimy przedmiot na dwie części to jedna strona będzie przystawała drugiej, czyli gdy złożymy ją na pół to oba elementy się pokryją. Polega ona na odbiciu lustrzanym przedmiotu.

8 FIGURA OSIOWO SYMETRYCZNA KTÓRA POSIADA OŚ SYMETRII
TO TAKA FIGURA KTÓRA POSIADA OŚ SYMETRII

9 Przeanalizujmy teraz sześciokąt foremny
SYMETRIA ŚRODKOWA względem punktu O to przekształcenie przyporządkowujące dowolnemu punktowi P punkt P’ leżący na prostej PO w ten sposób, że O jest środkiem odcinka PP’. Punkt O nazywamy ŚRODKIEM SYMETRII FIGURY jeśli symetria środkowa względem punktu O przekształca figurę na tę samą figurę.

10 Symetria środkowa Istnieje jeszcze symetria środkowa.
Symetrie środkową możemy znaleźć np. podczas pełni księżyca, na niektórych kwiatach, na przekroju pomarańczy. Symetria ta odwzorowuje każdy punkt na płaszczyźnie względem punktu S. S S

11 FIGURA ŚRODKOWO SYMETRYCZNA KTÓRA POSIADA ŚRODEK SYMETRII
TO TAKA FIGURA KTÓRA POSIADA ŚRODEK SYMETRII

12 Symetria obrotowa Symetria obrotowa (często zwana gwiaździstą) to taka symetria, gdzie przekształceniem jest obrót figury względem wybranego punktu o taki sam powielający się kąt.

13 Przykłady symetrii obrotowej
Symetrie tą możemy zobaczyć: W kościelnych rozetach (ilustracja na poprzednim slajdzie). Na sufitach starych budowli (ilustracja obok).

14 Człowiek i symetria osiowa
Gdyby narysowano oś symetrii wzdłuż naszego ciała można zauważyć, że mamy (czasami) tyle samo i tak samo po jednej jak i po drugiej stronie. Np.: dwie ręce zakończone palcami w jednej i w drugiej, dwie nogi i stopy, para oczu i uszu. Brzuch, szyja, broda, usta, nos i czoło są względem tej prostej swoimi lustrzanymi odbiciami. Wewnętrzne narządy też podlegają symetrii jak np.: płuca czy nerki. Nie jesteśmy jednak doskonali i piękni, ponieważ mimo wszystko jedna strona różni się od drugiej drobnymi szczegółami, a najpiękniejsza symetria to taka, gdzie jesteśmy w stanie nałożyć na siebie dwa elementy, które idealnie się pokryją.

15 Zewnętrzna budowa ciała

16 Zastosowanie praktyczne symetrii osiowej
Gdy patrzymy w lustro mamy do czynienia z symetrią lustrzaną. Każdy element naszego ciała jest odpowiednio odbity względem tafli lustra.

17 Symetria w życiu codziennym
Bardzo dużo rzeczy jest symetrycznych jak np.: zeszyt, teczka, ołówek, telewizor, łyżka, itd... Wielkie litery takie jak A, B, C, D, E, H, I, M, O, T, U, W, V, X i Y są symetryczne. Czasem mają nawet dwie osie symetrii jak: H, O i I. A D M H O I

18 Przyroda i symetria Symetria występuje też w przyrodzie.
Liście, trawa, kwiaty o różnych kształtach są symetryczne. Także u zwierząt można znaleźć osie symetrii.

19 Układ liści, płatków kwiatowych,
układ płatków śniegu

20 Budowa kryształów

21 Symetria w sztuce Starodawne domy, budowle i kościoły nierzadko budowane były symetrycznie. Okna i rozety miały symetryczne kształty. Wieże starano się stawiać symetrycznie, aby dodawało to urody całemu gmachowi. Po wyznaczeniu osi przez starożytny Partenon widać, że posiada on tyle samo filarów po prawej jak i po lewej stronie.

22 Rozmieszczenie elementów budowli

23 Inne przykłady

24 Kształt figur geometrycznych
budowa brył

25 Zewnętrzna budowa pojazdów

26 Ćwiczenia

27 Ćwiczenie1 Obejrzyjmy poniższe symetryczne kształty i wskażmy wśród nich figury osiowo symetryczne i figury środkowo symetryczne.

28 Ćwiczenie 2 Wskaż wszystkie drukowane litery alfabetu, które można uważać za figury środkowo symetryczne. S N O X H Z I

29 Ćwiczenie 3 Uzupełnij poniższą tabelę stawiając plus w przypadku, gdy figura należy do odpowiedniej grupy figur. figura f. osiowo symetryczne f. środkowo f. posiadające kilka osi symetrii kilka środków symetrii romb prosta wycinek koła trójkąt równoboczny dwa okręgi styczne wewnętrznie o różnych promieniach dwa okręgi o przecinające się o tych samych promieniach

30 Ciekawostka

31 Tworzenie płatków śniegu w programie GeoGebra poprzez odbicie punktów w symetrii środkowej i osiowej. 31

32 Poszukiwanie symetrii w otoczeniu
Kołpak samochodowy Znak drogowy Wejście do naszej szkoły

33 Park Ścianka strażacka Hydrant

34 Zgadnij co jest wcześniej 
A to już my  Zgadnij co jest wcześniej  NO i Nasz Rafałek

35 Odbicie drzew w tafli jeziora
Reklama zabroniona  A tu kolejny znaczek 

36 Piękny mały listek Znów znak drogowy
No i ławeczka, teraz możemy odpocząć 

37 DZIĘKUJEMY

38


Pobierz ppt "Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły: ZESPÓŁ SZKÓŁ MIEJSKICH NR 1 W WAŁCZU"

Podobne prezentacje


Reklamy Google