Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Płazy- zwierzęta dwóch środowisk

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Płazy- zwierzęta dwóch środowisk"— Zapis prezentacji:

1 Płazy- zwierzęta dwóch środowisk
mgr Ilona Marciniak

2 Systematyka Filogeneza Charakterystyka Budowa morfologiczna Budowa anatomiczna Rozmnażanie Znaczenie

3 Systematyka Gromada: Płazy (Amphibia)
Podgromada: Płazy tarczogłowe (†Labyrinthodontia) Podgromada: Płazy współczesne (Lissamphibia) Rząd: Ogoniaste (Urodela)- salamandra, traszka górska. Rząd: Bezogonowe (Anura)- żaba trawna, żaba zielona, rzekotka, ropucha szara. Rząd: Beznogie (Apoda)- marszczelec.

4 Filogeneza najstarsze szczątki znane są sprzed 350 mln lat (płazy tarczogłowe), ichtiostega (rybopłaz), płazy tarczogłowe rozwinęły się w karbonie i permie, wymarły w mezozoiku.

5

6 Charakterystyka ciało składa się z: silniej rozwinięte odnóża tylne,
głowy, tułowia, ogona (u bezogoniastych nie występuje), silniej rozwinięte odnóża tylne, pomiędzy palcami tylnej kończyny występuje błona pławna, występuje rozwój złożony, larwa to kijanka, żyją w dwóch śtrodowiskach- wodnym i lądowym, występuje uścisk godowy- amplexus, ciało pokryte śluzem, Film slajd 13

7 Budowa morfologiczna ciało składa się z : skóra pokryta śluzem
głowy, tułowia, ogona, kończyn, skóra pokryta śluzem występują chromatofory- komórki barwnikowe

8 Budowa anatomiczna

9 szkielet

10 Szkielet Osiowy w ażurowej czaszce znajdują się dwa kłykcie potyliczne (dają ruchome połączenie czaszki z kręgosłupem) końcowe łuki skrzelowe tworzą szkielet krtani część łuku gnykowo- żuchwowego przekształcona jest w strzemiączko wyróżniamy 4 odcinki kręgosłupa (szyjny, piersiowy, krzyżowy i ogonowy) atlas (dźwigacz) to pierwszy kręg szyjny urostyl (zrośnięte kręgi ogonowe u bezogonowych)

11 PAS Barkowy składa się z obojczyka, kości kruczej i łopatki
pas barkowy utracił łączność z czaszką

12 Pas miednicowy kość biodrowa, kość kulszowa, kość łonowa

13 Kończyny kości przedramienia (łokciowa i promieniowa) oraz podudzia (goleniowa i strzałkowa) w przednich kończynach występują 4 palce w tylnych 5 palców.

14 Układ pokarmowy odcinki: zdobycz przykleja się do języka,
organizmy drapieżne, odcinki: otwór gębowy, jama gębowo- gardzielowa, przełyk żołądek, jelito, kloaka zdobycz przykleja się do języka, zdobycz połykają w całości, kiedy żaba połyka, gałki oczne zapadają się w oczodoły dzięki czemu przepychają pokarm do przełyku.

15 Układ oddechowy - larwy płazów oddychają skrzelami,
- płuca płazów są workowate, muszą być stale chronione przed wyschnięciem, - płazy mogą oddychać przez skórę, - wentylację płuc umożliwiają ruchy jamy gębowej, - aktywna zmiana objętości płuc uniemożliwiona jest ze względu na nieobecność klatki piersiowej (pompa gębowo- gardzielowa pomaga w wentylacji), - płazy wydają dźwięki.

16 Żaba jeziorkowa

17 Układ krążenia występują trzy obiegi krwi: płucny, ustrojowy, skórny,
serce składa się z : zatoki żylnej, dwóch przedsionków, komory (z blaszkami i beleczkami utrudniającymi mieszanie krwi), stożek tętniczy i pień płucny,

18 Układ wydalniczy Układ wydalniczy płazów składa się z parzystych podłużnych nerek typu pranercza. Mocz, słaby roztwór mocznika i amoniaku, spływa z nich moczowodami do pęcherza moczowego, będącego uchyłkiem kloaki.

19 Układ nerwowy Narządy zmysłów:
narząd wzroku - oczy płazów przystosowane są do odbierania wrażeń wzrokowych na lądzie. Występują powieki; soczewka jest dwuwypukła, a rogówka wypukła. Akomodacja zachodzi dzięki zmianie odległości soczewki od siatkówki., narząd słuchu błona bębenkowa i strzemiączko), narząd węchu zbudowany jest z torebek węchowych, które mają połączenie ze środowiskiem zewnętrznym za pośrednictwem nozdrzy. Płazy mają również zdolność do odbierania wrażeń smakowych oraz narząd zmysłowy w postaci linii nabocznej.

20 Układ rozrodczy SAMICE- Składa się z parzystych jajników i jajowodów uchodzących do kloaki. Charakteryzują się one wyraźnymi zmianami cyklicznymi. W okresie poprzedzającym owulację i składanie jaj są najsilniej rozwinięte. Z jajnikami łączą się ciała tłuszczowe, które służą do odżywiania jajników i dojrzewających w nich oocytów. Podczas owulacji jaja wypadają do jamy ciała, a stamtąd są wychwytywane przez lejki jajowodów. W jajowodzie uzyskują osłonki białkowe, a następnie gromadzą się w końcowej części jajowodu zwanej pseudomacicą. U płazów ogoniastych jaja nie gromadzą się w pseudomacicy, lecz są składane w miarę przechodzenia przez jajowód.

21 SAMCE - Składa się z parzystych jąder, leżących w pobliżu nerek
SAMCE - Składa się z parzystych jąder, leżących w pobliżu nerek. Płazy nie mają nasieniowodów. Plemniki powstałe w jądrach przechodzą do kanalików nerkowych, a stamtąd do przewodu moczowo-płciowego, który przed kloaką tworzy rozszerzenie zwane pęcherzykiem nasiennym. Z jądrami łączą się ciała tłuszczowe.

22 Miłosne igraszki ropuch

23 Rozmnażanie U płazów bezogonowych zapłodnienie jest zewnętrzne, a u płazów beznogich i większości ogoniastych - wewnętrzne. Większość jest jajorodna, ale występują też gatunki jajożyworodne i żyworodne.

24 Ampleksus- uściśk godowy

25 Bruzdkowanie żaby Xenopus laevis
mov

26 Neotenia- jako jeden ze sposobów rozmnażania się płazów
Neotenia jest to proces płciowego rozmnażania się larw Aksolotl - zdolna do rozrodu larwa Ambystoma mexicanum

27 Znaczenie Niegdyś wykorzystywane w labolatoriach, Przysmak kulinarny,
Niszczą szkodniki- owady Wszystkie płazy są pod ochroną!!!

28 Strony www: ess.php emporaria).jpg

29 Bibliografia J. Belerstet, W. Lewiński, J. Prokop, K. Sabath, G. Skirmunt „Biologia podręcznik 1 zakres rozszerzony”. Operon. Gdynia 2005. J. Grzegorek, E. Jastrzębska, E. Pyłka-Gutowska „Zoologia- podręcznik dla liceum ogólnokształcącego”. Prószyński i s-ka. W-wa

30 KONIEC


Pobierz ppt "Płazy- zwierzęta dwóch środowisk"

Podobne prezentacje


Reklamy Google