Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

jako źródło informacji

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "jako źródło informacji"— Zapis prezentacji:

1 jako źródło informacji
WEBLOG jako źródło informacji

2 Definicja Webloga Blog (Weblog) to rodzaj strony internetowej, na której autor umieszcza datowane wpisy, wyświetlane kolejno, zaczynając od najnowszego. Blogi zwykle posiadają system archiwizacji wpisów, możliwość komentowania wpisów przez czytelników oraz zestaw linków do stron WWW polecanych przez autora (blogroll).

3 Cechy Webloga Indywidualna edycja: zawartość zależy od osoby (lub grupy osób) prowadzących bloga; Hipertekstowa struktura wiadomości – zawartość witryny składa się z notatek, które często zawierają hiperłącza (linki) do innych miejsc sieciowych; Częste aktualizacje, wyświetlane w odwrotnym porządku chronologicznym; Darmowy, publiczny dostęp do zawartości Archiwizacja Proces recenzji następujący bezpośrednio po publikacji informacji: czytelnicy mogą umieszczać swoje komentarze.

4 Rodzaje Weblogów Klasyczne notatniki internetowe (weblogi, blogi)
Blogi składające się tylko ze zdjęć (fotoblogi) Blogi zawierające spoty fimowe (vlogi, videoblogi) Blogi podcastowe, składające się z audycji dźwiękowych (audioblogi) Blogi publikujące komiksy (comicsblogi) Blogi rysunkowe (sketchblogi) Blogi redagowane przez telefony komórkowe (moblogi) Fałszywe blogi zakładane przez roboty stworzone w celu polepszania wyników w wyszukiwarkach (splogi) Blogi pisane przez osobę opłacaną, w celu promocji produktu, usługi, firmy (flogi) Blogi wiedzowe (K-logi)

5 Blogi bibliotekarskie
Z punktu widzenia bibliotekarstwa weblogi należy traktować jako nową formę oferowania dotychczasowych usług i prezentowania wizerunku biblioteki i bibliotekarza oraz jako źródło informacji.

6 Najczęściej spotykane formy i tematy blogów bibliotekarskich:
Aktualności o bibliotece, wydarzeniach, usługach Wykaz nabytków z możliwością recenzowania oraz sugerowania nowych nabytków przez użytkowników Informacje o zasobach elektronicznych dostępnych w bibliotece wraz z instrukcją korzystania Informacje o przydatnych zasobach sieciowych Informacje o lokalnych wydarzeniach w środowisku, kraju Informacje przeznaczone dla określonych grup użytkowników

7 K-logi biblioteczne Blog na potrzeby zajęć dydaktycznych i szkoleń
Blogi wewnętrzne na potrzeby pracowników biblioteki, jako narzędzie skuteczniejszego zarządzania, przepływu informacji i dzielenia się wiedzą Blogi przeznaczone dla określonej grupy pracowników, np. specjalistów informacji

8 Trochę o technologii... Blogi zakłada się przy pomocy specjalnych programów, które na ogół dają następujące możliwości: stworzenie szablonu bloga z dostępnych wzorców, które można modyfikować tworzenie wpisów w prostym edytorze - każdy post zawiera nagłówek (jako stały link) do tekstu można bez problemu kopiować linki do innych stron automatyczne archiwizowanie wpisów wg dni/miesięcy/lat funkcja przydatna dla czytelników do przeglądania i dla wyszukiwarek do indeksowania zawartości blogów indeksowanie zapisów przy pomocy słów kluczowych (tagów), dzięki czemu posty mogą być grupowane w kategoriach tematycznych i wyświetlane zazwyczaj w bocznej kolumnie

9 Trochę o technologii... wyszukiwanie według słów z treści postów oraz tagów tworzenie wykazu linków do ulubionych blogów autora (tzw. Blogroll) tworzenie wykazu linków do innych stron WWW (mogą być wyświetlane wg kategorii) opcja umożliwiająca komentowanie wpisów przez czytelników - autor może ją zablokować funkcja ping - automatyczne powiadamianie wyszukiwarek blogów o nowym zapisie funkcja tracback - śledzenie linków do danego postu w innych blogach obsługa RSS (Really Simple Syndication) - przesyłanie nagłówków (i ewentualnie krótkich streszczeń) postów do ogólnodostępnych agregatorów wiadomości

10 RSS Really Simple Syndication - jest sposobem rozpowszechniania treści publikowanych w często zmieniających się serwisach internetowych, głównie blogach, serwisach aktualności, gazetach, audycjach radiowych i telewizyjnych, ale również bibliotekach cyfrowych, repozytoriach, katalogach stron itp. Z punktu widzenia użytkownika sieci RSS eliminuje konieczność codziennego przeglądania wielkiej liczby witryn i szukania informacji, zwłaszcza aktualności lub postów w ulubionych blogach, a więc bardzo oszczędza czas. Jak to działa? Warunkiem jest funkcjonowanie RSS w danym serwisie. To wystarczy, żeby aktualności twórcy (np. autora bloga), zwykle w formie nagłówków, były automatycznie dostarczane wszystkim posiadającym specjalny czytnik i zainteresowanym śledzeniem konkretnych wiadomości.

11 Więcej na ten temat: M. Kowalkiewicz, Glob blogów, Gazeta IT 3/2003, Dostępny w World Wide Web: M. Cywińska-Milonas, Blog narzędziem dla e-biznesu, Gazeta IT 6/2003, Dostępny w World Wide Web: M. Malinowski, Blogi, blogomania, blogosfera, Biuletyn EBIB 7/2007, Dostępny w World Wide Web: L. Derfert-Wolf, Blogi i RSS dla bibliotekarzy i bibliotek, Biuletyn EBIB 7/2007, Dostępny w World Wide Web:


Pobierz ppt "jako źródło informacji"

Podobne prezentacje


Reklamy Google