Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sześciolatek w Szkole Podstawowej nr 65 w Bydgoszczy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sześciolatek w Szkole Podstawowej nr 65 w Bydgoszczy"— Zapis prezentacji:

1 Sześciolatek w Szkole Podstawowej nr 65 w Bydgoszczy

2 Obowiązek szkolny sześciolatków
Nowelizacja ustawy o systemie oświaty przesuwa do 2014 roku wprowadzenie obowiązku szkolnego dla dzieci sześcioletnich. W latach szkolnych 2012/13 i 2013/14 o rozpoczęciu nauki w szkole dzieci urodzonych w latach 2006 i 2007 decydują rodzice.

3 Decyzja rodziców Moje 6-letnie dziecko zostaje w przedszkolu i powtarza program zerówki? Mój sześciolatek idzie do pierwszej klasy?

4 Pytania rodziców podejmujących decyzję o posłaniu dziecka 6-letniego do szkoły
Czy moje dziecko ma odpowiedni poziom gotowości szkolnej? Czy sprosta wymaganiom nowej podstawy programowej? Czy szkoła, do której pójdzie mój sześciolatek jest właściwie przygotowana?

5 Gotowość i dojrzałość szkolna
Gotowość szkolną dziecko osiąga w przedszkolu. Nad osiągnięciem dojrzałości szkolnej pracuje się w klasie pierwszej szkoły podstawowej.

6 Gotowość szkolna dziecka
Dojrzałość szkolna Umysłowa Emocjonalno-społeczna Gotowość do czytania, pisania, liczenia Fizyczna

7 Sześciolatek – uczeń pierwszej klasy
Jest ciekawy świata. Potrafi klasyfikować i szeregować. Bez trudu komunikuje się werbalnie. Jest samodzielny. Potrafi nawiązać kontakt z rówieśnikami. Zapamiętuje i wykonuje polecenia i zależy mu na doprowadzeniu pracy do końca. Jest sprawny pod względem ruchowym i manualnym. Interesuje się czytaniem, pisaniem, liczeniem.

8 Sześciolatek w szkole w przedszkolu
przygotowuje się do nauki czytania, pisania i edukacji matematycznej uczy się czytania, pisania i matematyki

9 Porównanie treści nauczania
Sześciolatek w przedszkolu Sześciolatek w klasie pierwszej rozwija sprawność rąk (rysuje, maluje, wycina, lepi z plasteliny itp.), przygotowuje się do nauki pisania np. kreśli szlaki literopodobne, słucha np. opowiadań, baśni, wierszy i rozmawia o nich, interesuje się książkami i czytaniem, wyodrębnia wyrazy w zdaniach, dzieli wyrazy na sylaby, wyodrębnia głoski w wyrazach o prostej budowie. doskonali sprawność rąk (rysuje, maluje, wycina, lepi z plasteliny itp.), uczy się wszystkich liter alfabetu, pisze proste, krótkie zdania; przepisuje, pisze z pamięci przestrzegając zasad kaligrafii, słucha w skupieniu czytanych utworów, czyta i rozumie proste, krótkie teksty, w miarę swoich możliwości czyta lektury wskazane przez nauczyciela, posługuje się ze zrozumieniem pojęciami: zdanie, wyraz, głoska, litera, sylaba.

10 Sześciolatek w klasie pierwszej Sześciolatek w przedszkolu
uczy się odróżniać błędne liczenie od poprawnego, liczy z wykorzystaniem konkretnych przedmiotów, podejmuje próby dodawania i odejmowania pomagając sobie liczeniem na palcach lub innych konkretach, dowiaduje się, na czym polega pomiar długości i poznaje proste sposoby mierzenia np. krokami, stopa za stopą, poznaje pory dnia, roku, dni tygodnia i miesiące. liczy (także wspak) do 20 oraz zapisuje liczby cyframi do 10, sprawnie dodaje i odejmuje do 10 oraz zapisuje te działania, rozwiązuje zadania z treścią, mierzy długość posługując się np. linijką, porównuje długości obiektów, poznaje zależności między porami roku a zjawiskami przyrody, korzysta z kalendarza, nazywa dni tygodnia i miesiące w roku.

11 Realizacja podstawy programowej
Nauczyciel realizując podstawę programową może wzbogacać i pogłębiać treści programowe dostosowując je do potrzeb i możliwości rozwojowych dzieci. Daje to nauczycielowi szerokie możliwości w doborze metod i form pracy z dziećmi.

12 Jak nasza szkoła jest przygotowana na przyjęcie dzieci sześcioletnich?

13 Lokalizacja w dwóch budynkach
budynek klas I-III budynek klas IV-VI

14 Kolorowe, ładne, nowoczesne sale lekcyjne
Podział sali na część dydaktyczną ze stolikami i rekreacyjną z wykładziną do zabaw. Istnieje możliwość pozostawienia w szkole części przyborów.

15 Kolorowe, ładne, nowoczesne sale lekcyjne
Tablice interaktywne w każdej sali. Wyposażenie w dużą ilość ciekawych pomocy dydaktycznych.

16 Plac zabaw dla dzieci

17 Świetlica szkolna i stołówka
Świetlica, w której dzieci mają opiekę dydaktyczno-wychowawczą. Smaczne obiady

18 Mobilna pracownia komputerowa
Indywidualna praca z komputerem rozwija samodzielność uczniów

19 Budynek dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych
Podjazdy dla wózków inwalidzkich. Winda osobowa w budynku klas I-III. Dostosowane toalety. Poręcze i uchwyty dostosowane do wzrostu dziecka umieszczone na korytarzach. Sale lekcyjne wyposażone w nowoczesny sprzęt audiowizualny i dużą ilość pomocy dydaktycznych.

20 Opieka pedagogiczna, logopedyczna, psychologiczna
Gabinet pedagoga i logopedy mieści się w budynku klas I-III . Gabinet psychologa znajduje się budynku klas IV-VI.

21 Sala gimnastyczna Biblioteka

22 Obiekty sportowe Basen „Ikar”

23 Brodzik dla młodszych dzieci z wyższą temperaturą wody
Zjeżdżalnia

24 Boisko „Orlik”

25 Lodowisko i letnia sala gimnastyczna

26 Dlaczego warto posłać sześciolatka do szkoły?
Odroczenie obowiązku szkolnego o rok jest niepotrzebne, ponieważ nowe wymagania po pierwszej klasie są zbliżone do tych, które dotąd były w ostatnim roku przedszkola lub „zerówki”. Korzystna dla dziecka odpowiednia stymulacja rozwoju-stały progres, nauka samodzielności. Program nauczania dostosowany do możliwości dziecka 6-letniego. Zachowane zostały proporcje pomiędzy siedzeniem w ławce a nauką poprzez zabawę i zaspokojeniem naturalnej w tym wieku potrzeby ruchu.

27 Co zyskuje sześciolatek idąc do pierwszej klasy?
staje się bardziej odważny, samodzielny i pewny siebie, jest bardziej otwarty w kontaktach z rówieśnikami i dorosłymi, wykorzystuje w pełni naturalny potencjał rozwojowy, korzysta z zasobów środowiska szkolnego, rozwija swoje zainteresowania, uczy się właściwego korzystania z komputera, uczestniczy w zajęciach z języka angielskiego, dzięki systematyczności zyskuje dobre podstawy do dalszej nauki, zdobywa doświadczenia we współdziałaniu w grupie, uczy się odpowiedzialności za siebie i innych oraz zasad samorządności, ma szansę poczuć dumę z tego, że jest uczniem – tak, jak starszy brat czy kolega.

28 Nasza szkoła jest miejscem:
wszechstronnego rozwoju ucznia przyjaznym dzieciom nauki i zabawy zapewniającym dobrą opiekę radosnym bezpiecznym nowoczesnym Zapraszamy sześciolatki do klasy pierwszej!

29 Szkoła Podstawowa nr 65 im. Czesława Tańskiego ul
Szkoła Podstawowa nr 65 im. Czesława Tańskiego ul. Duracza Bydgoszcz tel.(052) 343–09–66 fax.(052) 343–32–44

30 Dziękujemy za uwagę opracowanie mgr Izabela Fons współpraca
Dziękujemy za uwagę opracowanie mgr Izabela Fons współpraca mgr Mariola Kryszak mgr Beata Brzykcy

31 Opracowano na podstawie materiałów upowszechnianych na stronach:


Pobierz ppt "Sześciolatek w Szkole Podstawowej nr 65 w Bydgoszczy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google