Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przygotowanie: Piotr Ćwiakowski

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przygotowanie: Piotr Ćwiakowski"— Zapis prezentacji:

1 Przygotowanie: Piotr Ćwiakowski
Równość a efektywność Przygotowanie: Piotr Ćwiakowski

2 Plan Prezentacji Ogólne wprowadzenie w zagadnienie
Konsensus Waszyngtoński – próba odnalezienia „złotego środka” między efektywnością a równością System waszyngtoński na przykładzie nierówności w rolnictwie Krytyka systemu waszyngtońskiego Nowe spojrzenie na rozwój –reformy drugiej generacji

3 Równosć a efektywność – w czym problem?
kwestia nierównego podziału dóbr nierówny=niesprawiedliwy? różne sposoby podziału dóbr Czy instytucje polityczne potrafią dokonać jednocześnie sprawiedliwego i efektywnego podziału dóbr?

4 Konsensus Waszyngtoński - założenia
Utrzymanie dyscypliny finansowej Reformy podatkowe ukierunkowane na obniżanie krańcowych stóp podatkowych i poszerzanie bazy podatkowej Liberalizacja handlu, rynków finansowych Likwidacja barier dla zagranicznych inwestycji bezpośrednich Prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych Deregulacja rynków w zakresie wchodzenia na rynek i wspierania konkurencji Gwarancja praw własności Ukierunkowanie wydatków publicznych na dziedziny, które gwarantują wysoką efektywność poniesionych nakładów i przyczyniają się do poprawy struktury podziału dochodów Autorzy zakładają, że postęp gospodarczy zostanie osiągnięty dzięki usunięciu barier – rozpatrywał problemy ekonomiczne na papierze;

5 Kwestia podziału ziemi
1. Tło historyczne: Starożytny Rzym Średniowiecze Epoka Nowożytna – granica rzeki Łaby Reformy XIX wieku Polska – XX międzywojenne, PRL

6 Kwestia podziału ziemi cz.2
Wady nierówności: Asymetria informacji →agency costs Risk Averse→zacofanie technologiczne Mała motywacja do zwiększania zysku netto Wady równości: Wysokie agency costs dla kapitału i technologii know-how Stosunkowo wysoki risk averse Trudność w dostępie do kredytu Problem „jazdy na gapę”

7 Reforma rolna – skuteczne lekarstwo czy placebo?
1.Działania Banku Światowego w Brazylii Oddolna reforma rolna Rozwój edukacji rolnej i ekonomicznej Otwarcie szeroko dostępnej linii kredytowej Wiedza jako dobro publiczne 2.Problem utrzymania reformy rolnej w mocy (model matematyczny, czynniki społeczne)

8 Gini Index Wskaźnik Nierówności Społecznej.
Indeks Giniego stosowany jest często w ekonometrii do liczbowego wyrażania nierównomiernego rozkładu dóbr, w szczególności nierównomiernego rozkładu dochodu np. gospodarstw domowych. Współczynnik Giniego należy interpretować w ten sposób, że im jest wyższy, tym nierówności w dochodach w danym kraju są większe. W Stanach wynosił on w 2005 roku 0,41. W Polsce w 2005 roku ten wskaźnik kształtował się na poziomie 0,31-0,33 i systematycznie wzrasta, a więc i koncentracja kapitału oraz zróżnicowanie dochodów w naszym kraju rosną.

9 Europa

10 Świat Im cieplejszy kolor, tym wyższy wskaźnik Gini. Kolor szary – b.d.

11 Krytyka konsensusu waszyngtońskiego
Realizacja postulatów ekonomicznych daje bardzo niewielki postęp Ograniczone postrzeganie rozwoju gospodarczego Skupienie się jedynie na instrumentach makroekonomicznych (pominięcie de facto rynków finansowych, zacofania technologicznego, zasady konkurencji) Konsensus okazał się dokumentem wyrażającym interesy przede wszystkim Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu i Ministerstwa Skarbu USA.

12 Krytyka Konsensusu cd. Teoria ekonomii – prywatyzacja RAZEM z konkurencją Przykład Chin Dzieje krajów byłego ZSRR Za duże powiązanie polityki i ekonomii Za małe powiązanie ekonomii z indywidualnymi uwarunkowaniami społecznymi, kulturalnymi, historycznymi poszczególnych narodów Ogólne ahistoryczne podejście konsensusu waszyngtońskiego do polityki gospodarczej

13 Druga generacja reform
Na razie w fazie projektów i postulatów Definiuje rozwój gospodarczy jako zjawisko społeczne – transformację kulturową, bez której przekształcenia gospodarcze mające na celu zaprowadzenie równości (szeroko rozumianej) nie wprowadzą gospodarki w stan stabilnej równowagi, ani nie dadzą pożądaneg wzrostu efektywności.


Pobierz ppt "Przygotowanie: Piotr Ćwiakowski"

Podobne prezentacje


Reklamy Google