Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Transfery zagraniczne piłkarzy po wprowadzeniu prawa Bosmana

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Transfery zagraniczne piłkarzy po wprowadzeniu prawa Bosmana"— Zapis prezentacji:

1 Transfery zagraniczne piłkarzy po wprowadzeniu prawa Bosmana
Konrad Rutkowski

2 Prawo Bosmana ? Prawo Bosmana - w piłce nożnej prawo zawodnika do wolnego transferu. Przed wejściem prawa w życie, nawet w przypadku wygaśnięcia kontraktu danego zawodnika, klub chętny na jego przejęcie musiał zapłacić staremu klubowi sumę odstępnego.

3 Wolny transfer Wolny transfer - w piłce nożnej zmiany klubu przez zawodnika w sytuacji zakończenia kontraktu z nim, bez konieczności płacenia przez nowy klub odszkodowania dla starego klubu. Jedynym wyjątkiem od zasady, że piłkarz po zakończeniu kontraktu może być bezpłatnie przejęty przez inny klub, jest transfer wychowanków, do określonego wieku, kiedy to nowy klub musi pokryć ryczałt kosztów za edukację piłkarską zawodnika. Przeciwieństwem wolnego transferu jest transfer zawodnika, za który nowy klub musi zapłacić aktualnemu klubowi cenę odstępnego zapisaną w kontrakcie zawodnika.

4 Prawo Bosmana Rozstrzygnięcie w tzw. sprawie Bosmana (to określenie trafiło już do sądowych i piłkarskich środowisk) spowodowało prawdziwą rewolucję w polityce transferowej klubów zawodowych w Europie. Najważniejsze różnice? Przed zmianami piłkarzy obowiązywały kontrakty z klubami, po ich wygaśnięciu zawodnik nie mógł swobodnie odejść, ale jego los uzależniony był od tego czy znajdzie się "nabywca" na jego umiejętności piłkarskie. Teraz - jeżeli kontrakt wygasa zawodnik otrzymuje "do ręki" swoją kartę zawodniczą i może odejść do klubu, który go interesuje.

5 Prawo Bosmana Jaki w tym zysk?
Znaczny wzrost wynagrodzeń dla zawodników, Drugim aspektem jest zniesienie ograniczeń w ilości występujących w jednej chwili na murawie liczby zawodników spoza kraju, w którym znajduje się klub. Słynnym klubem jest angielska Chelsea, która zasłynęła z tego, że w wyjściowej jedenastce angielskich rozgrywek ligowych nie było żadnego Anglika! Z drugiej strony, zmiana tego przepisu zaprzestała stosowania praktyk, kiedy władze klubu wpływały na zawodnika aby ten przyjął obywatelstwo danego kraju, bo w klubie jest o jednego obcokrajowca za dużo

6 Prawo Bosmana W opinii Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego dla Komisji Kultury i Edukacji z 22 listopada 2006 w sprawie przyszłości zawodowej piłki nożnej w Europie czytamy [...]stosowanie prawa UE, w szczególności wyroku Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Bosmana, w pozytywny sposób wpłynęło na prawa graczy zawodowych, ale jednocześnie zgodnie z danymi FIFPro ok. 50% graczy zawodowych w Europie nie ma zawartej ze swoim klubem umowy o pracę, zaś wiele umów o pracę i umów szkoleniowych w tej dziedzinie jest z punktu widzenia prawa problematyczne.

7 Prawo Webstera Prawo Webstera – w piłce nożnej prawo zawodnika do wolnego transferu, będące rozszerzeniem Prawa Bosmana. Termin pochodzi od nazwiska Andy'ego Webstera Jego źródłem jest prawo wspólnotowe, (prawo składające się na system prawny Wspólnot Europejskich i Unii Europejskiej) zaś bezpośrednio opiera się ono na przepisie zawartym w artykule 17 regulaminu FIFA, pozwalającym piłkarzowi jednostronnie go wypowiedzieć po upływie tzw. "okresu ochronnego"

8 Artykuł 17 regulaminu FIFA
Okres ochronny: 3 lata od daty zawarcia kontraktu (wiek piłkarza nie przekracza 28) 2 lata od daty zawarcia kontraktu (wiek piłkarza przekracza 28) By artykuł 17 regulaminu FIFA miał zastosowanie muszą jednocześnie zostać spełnione trzy warunki: w terminie 15 dni od zakończenia sezonu (data ostatniego oficjalnego meczu w sezonie) piłkarz musi poinformować pracodawcę o swojej decyzji, nowy klub piłkarza musi mieć siedzibę w miejscu objętym jurysdykcją innej federacji narodowej, niż poprzedni (najczęściej jest to inne państwo, choć w przypadku Wielkiej Brytanii wystarczy, że będzie to jej inna część składowa), nowy klub musi zapłacić staremu klubowi odszkodowanie w wysokości równej kwocie zarobków piłkarza, które wynikałyby z kontraktu do końca jego obowiązywania (np. za dwa ostatnie lata w przypadku wypowiedzenia umowy na dwa lata przed terminem jej formalnego zakończenia)

9 Prawo Webstera prawo to zezwala zawodnikom na zmianę barw klubowych po upływie ważności kontraktu – w przypadku braku jego przedłużenia – bez ograniczeń płynących ze strony ostatniego klubu pracodawcy. Dziś następuje jeszcze większa liberalizacja zasad dotyczących piłkarskich transferów. Andrew Neil Webster znalazł i przywołał lukę w prawie FIFA (bazującym na zasadach Unii Europejskiej), która umożliwia przejście do innego klubu przed upłynięciem terminu ważności kontraktu. By tak się stało muszą zostać spełnione pewne warunki. Nie ulega wątpliwości, że tak zwane „Prawo Webstera” skomplikuje i uprzykrzy życie dyrektorom sportowym klubów, a umili i nada większą wolność zawodnikom.

10 Koniec


Pobierz ppt "Transfery zagraniczne piłkarzy po wprowadzeniu prawa Bosmana"

Podobne prezentacje


Reklamy Google