Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

REGION TURYSTYCZNY W POLSCE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "REGION TURYSTYCZNY W POLSCE"— Zapis prezentacji:

1 REGION TURYSTYCZNY W POLSCE
WYBRZEŻE BAŁTYCKIE

2 Jadąc nad polskie morze nie możemy zakładać, że dane nam będzie co dzień pływać i wystawiać się na promienie słoneczne. Czy zatem warto w ogóle tam jeździć? Owszem, ale należy opracować plan B. Ludzie często ratują się w czasie niepogody przesiadywaniem w barach, dzieci grają w gry na żetony- słowem wydają mnóstwo pieniędzy. Gdy jest naprawdę paskudnie, rzeczywiście zostaje knajpa lub gra w karty, ale są też stany pośrednie. Gdy pogoda nie jest typowo "plażowa", ale nie pada, można spędzić czas przyjemnie i tak, by przywieźć ze sobą do domu piękne wspomnienia. Krótko mówiąc trzeba opracować plan wycieczek. Wybrzeże polskie obfituje w urocze, warte zobaczenia miejsca. Każdy może wybrać cos dla siebie.

3 DARŁOWO Darłowo to malownicze miasteczko położone u ujścia Wieprzy do morza. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1271 roku. Jest to miejsce z imponującymi zabytkami i bogatą historią, należy do najstarszych i najładniejszych miast naszego wybrzeża.

4 ZAMEK W DARŁOWIE Zamek tamtejszy został wzniesiony w XIV wieku i od tego czasu był wielokrotnie przebudowywany i spełniał rozmaite funkcje: był siedzibą książąt zachodniopomorskich (do XVIII wieku), magazynem soli, szpitalem wojskowym i więzieniem. Jest to jedyny nadmorski gotycki zamek w Polsce, który został wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu. Najsłynniejszą postacią związana z nim był Eryk I Pomorski, syn księcia słupskiego Warcisława. Urodził się na zamku w Darłowie, ale jako sześcioletniego chłopca adoptowała go królowa Danii i Norwegii, Małgorzata (jej syn i prawowity następca tronu umarł, widać postanowiła szybko "załatwić" sobie nowego). Eryk w wieku lat piętnastu stał się już królem Danii, potem Szwecji i Norwegii. Jego rządy doprowadziły do buntu. Po wielu latach panowania został zdetronizowany i wygnany. Od tego czasu żył jako korsarz z siedzibą w Gotlandii, napadał i rabował statki skandynawskie. W końcu powrócił do Darłowa i rządził swoim księstwem słupskim. Legenda mówi, że "Ostatni Wiking Bałtyku" (czyli właśnie Eryk I) przywiózł do zamku skarb z Gotlandii, który nie został odnaleziony.

5 Będąc w Darłowie można zobaczyć też między innymi: - latarnie morską, - pomnik ku czci ludzi morza, - elektrownie wiatrakową liczącą 15 wiatraków, - rozsuwany most (jedyny w Polsce), - kościoły: Jerzego i Gertrudy, oba z XV wieku, - bunkry po hitlerowcach. - stare miasto (które zachowało średniowieczny układ ulic), - rynek z przedwojenna zabudową.

6 ŚWINOUJŚCIE Świnoujście jest największym morskim kąpieliskiem Polski o znaczeniu międzynarodowym oraz zdrojowiskiem (różnego typu solanki). Znajduje się tu port pasażerski (promy do Szwecji, Danii, Niemiec) oraz przejście graniczne do Niemiec. We wschodniej części kąpielisko Międzyzdroje, które w latach było włączone do Świnoujścia. Na uwagę zasługuje m.in. zespół fortów z XIX w. oraz Muzeum Rybołówstwa.

7 KOŁOBRZEG Kołobrzeg jest kąpieliskiem morskim i zdrojowiskiem (solanki, pokłady borowiny) oraz jednym z najstarszych osiedli na Pomorzu Zachodnim (VII- VIII w.). Zniszczone w 90% w czasie działań wojennych (1945 r.), po wojnie zostało całkowicie odbudowane. Posiada zachowane lub restaurowane zabytki, Muzeum Oręża Polskiego, a także rezerwat Solnisko (ze słonoroślami).

8 SOPOT Sopot -kąpielisko i ośrodek wypoczynkowy. Zakład balneologiczny (solanka, borowina). Wieś rybacka od XIII w., od połowy XVI w. letnisko dla mieszczan i kupców gdańskich, od XIX w. kąpielisko. W latach było w granicach Wolnego Miasta Gdańska. Znajdują się tu m.in.: Muzeum Esperanta, Opera Leśna (od 1961 r. międzynarodowe festiwale piosenki), park zdrojowy, a także molo spacerowe (512 m długości, budowane od połowy XIX w.).

9 GDAŃSK Gdańsk -jeden z trzech najważniejszych portów morskich (obok Szczecina i Gdyni), duży ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy. Początki miasta sięgają końca X w., prawa miejskie uzyskało w XIII i XIV w. W XVI -XVII w. najważniejszy ośrodek produkcyjny Polski. Podczas drugiego rozbioru (1793 r.) został przyłączony do Prus. Po I wojnie światowej, na mocy traktatu wersalskiego (1919 r.) utworzono Wolne Miasto Gdańsk. Zniszczony w 55% w czasie działań wojennych (marzec 1945 r.), przy czym zabytkowe śródmieście w 80%. Liczne zabytki odbudowano i odrestaurowano po wojnie: układ urbanistyczny Głównego Miasta, Kościół Najświętszej Marii Panny (XV-XVI w.), Twierdza Wisłoujście (XVII w.), Wielka Zbrojownia ze Studnią (XVII w.) oraz gotycki ratusz Głównego Miasta (przed r.), a ponadto również muzea oraz upamiętnione miejsca martyrologii, m.in. Pomnik Stoczniowców poległych w 1970 r., oraz Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa.

10 BIBLOGRAFIA * www.turystyka-polska.pl/regiony
* * *

11 Wioletta Graś Kl. 3 IM


Pobierz ppt "REGION TURYSTYCZNY W POLSCE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google