Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Przygody Sherlocka Holmesa”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Przygody Sherlocka Holmesa”"— Zapis prezentacji:

1 „Przygody Sherlocka Holmesa”

2

3 Autor Arthur Conan Doyle (ur. 22 maja 1859 w Edynburgu, zm. 7 lipca 1930 w Crowborough). Szkocki pisarz, ukończył studia medyczne i rozpoczął pracę w zawodzie. Kiedy pisarstwo zaczęło przynosić dochody, zrezygnował z pracy i poświęcił się wyłącznie literaturze. Stworzył niezapomniane postaci angielskiego detektywa Sherlocka Holmesa i jego pomocnika, doktora Johna Watsona. Jego najsłynniejsze powieści to Pies Baskerville'ów, Studium w szkarłacie oraz powieść fantastycznonaukowa Zaginiony Świat. Jest także autorem licznych opowiadań kryminalnych. Ciekawostka: Przez całe życie fascynował się okultyzmem i spirytyzmem, napisał nawet kilka rozpraw na ich temat.

4 Rodzaj literacki- epika
Literatura popularna- Zajmuje się tematem, które nie wymagają od czytelnika szerokiej wiedzy, edukacji i obycia kulturalnego. Tematy są bliskie człowiekowi, jej celem jest bawić i dostarczać rozrywki czytelnikowi. Powieść kryminalna- charakteryzuje się wartką akcją, zwykle bohaterem jest prywatny detektyw, policjant, który zajmuje się rozwiązywaniem zagadek kryminalnych. Fabuła jest osnuta wokół przestępstwa.

5 Epoka - pozytywizm Podstawowe zasady pozytywistycznej ideologii i światopoglądu:  a) scjentyzm - rezygnacja z metafizyki czyli kalkulacji myślowych oderwanych od rzeczywistości na rzecz wiedzy zdobywanej drogą nauki;  b) ewolucjonizm - stopniowe przekształcanie się wszelkich form życia w coraz wyższe i doskonalsze;  c) utylitaryzm - propagujący przekonanie, że każdy człowiek powinien pracować w dostępnym mu zakresie i według swoich możliwości na korzyść społeczeństwa.

6 Stali bohaterowie „Przygód Sherlocka Holmesa”

7 Sherlock Holmes Był genialnym detektywem  wykorzystującym do rozwiązywania zagadek kryminalnych metody dedukcji. Swoje śledztwa opierał na umiejętności obserwacji i znajomości psychologii, chemii,  balistyki,  matematyki, a także dużej wiedzy na temat wielu kultur i religii. Był również utalentowanym  skrzypkiem i bokserem. Łatwo go rozpoznać po szczupłej sylwetce, pociągłej twarzy z orlim nosem. Nosił kraciasty płaszcz oraz charakterystyczną czapkę. Nie rozstawał się z fajką. Mieszkał w Londynie przy ulicy Baker Street.

8 John Watson Doktor Watson jest wiernym towarzyszem i przyjacielem genialnego detektywa Holmesa. Wspólnie mieszkają w Londynie  przy Baker Street i rozwiązują kryminalne zagadki. Dr Watson to powiernik, współpracownik i kronikarz światowej sławy detektywa. Jest emerytowanym medykiem wojskowym, który po odniesieniu wojennych ran i po przebyciu ciężkiej choroby wrócił do Anglii, gdzie nawiązał znajomość z Sherlockiem Holmesem. Od tej pory obaj panowie byli niemal nierozłączni. Watson podziwiał swojego przyjaciela, był nim zafascynowany. Jednak na początku znajomości nie mógł się przyzwyczaić do dziwnych zachowań detektywa. Jest prawdziwym i serdecznym przyjacielem, oddanym każdej wspólnej sprawie. Zawsze staje murem za współpracownikiem. Dzięki zgraniu i doskonałej współpracy z wielkimi sukcesami rozwiązują nietypowe sprawy.

9 „Pięć pestek pomarańczy”

10

11 Krótki opis utworu John Openshaw przybywa do  Sherlocka Holmesa by wyjaśnić sprawę tajemniczego listu, jaki niedawno otrzymał. Wcześniej takie same listy otrzymali jego stryj Eliasz i ojciec Józef Openshaw, którzy po czym zginęli w tajemniczych okolicznościach. Treść listu: Połóż papiery na zegarze słonecznym K.K.K. Do listu dołączone jest pięć wyschniętych pestek pomarańczy. Sherlock Holmes dochodzi do wniosku, że listy przysyła Ku Klux Klan. Następnego dnia klient John Openshaw zostaje znaleziony martwy w rzece pod mostem. Ostatecznie Sherlock Holmes znajduje rozwiązanie i wskazuje podejrzanego. Sprawa kończy się śmiercią przywódcy Ku Klux Klanu, Kapitana Jamesa Calhouna na statku w czasie sztormu.

12 Motywy Morderstwo Zemsta Poszukiwanie: Swojego miejsca na ziemi
Śladów morderstw

13 „Błękitny karbunkuł”

14

15 Okazuje się, że karbunkuł ukradł brat hodowcy gęsi.
Przygoda dzieje się przed Świętami Bożonarodzeniowymi. Znajomy Sherlocka Holmesa, jest świadkiem nocnej awantury. Wkracza, aby pomóc biednej ofierze - pijanemu starcowi. Jednak on po wybiciu szyby w sklepie, ucieka wraz z awanturnikami. Ofiara pozostawia na ulicy kapelusz i gęś. Peterson (znajomy Sherlocka, świadek awantury) bez wahania zabiera te rzeczy do znanego detektywa, Sherlocka Holmesa. Sherlock postanawia znaleźć właściciela nakrycia głowy, a gęś oddaje Petersonowi. Wkrótce znajomy Holmesa przynosi, skradziony bogatej księżnej, błękitny karbunkuł, znaleziony w gęsi. Księżna Morcal, załamana kradzieżą zawiadamia policję, która aresztuje niewinnego ślusarza podejrzewanego o kradzież kamienia. Detektyw Sherlock Holmes rozwiązuje zagadkę. Okazuje się, że karbunkuł ukradł brat hodowcy gęsi.

16 Motywy: Kradzież Tajemnica Nadzieja Kłótnia Zaskoczenie Przerażenie
Dziwny trop

17 Koniec Wykonanie: Marta Antas Katarzyna Studniarz Karolina Wal


Pobierz ppt "„Przygody Sherlocka Holmesa”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google