Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ptaki zimujące w Polsce

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ptaki zimujące w Polsce"— Zapis prezentacji:

1 Ptaki zimujące w Polsce

2 Zima jest szczególną okazją, aby poznać ciekawy świat zwierząt, kiedy głód i chłód sprawiają, że maleje płochliwość zwierząt.

3 Obfitość pokarmu i ciepły mikroklimat ludzkich skupisk sprawiają, że niektóre gatunki, np. kos, zmieniły swoje obyczaje i coraz częściej spędzają w naszym kraju cały rok.

4 KOS

5 Do tych, które pozostają u nas na zimę dołącza wiele ptaków ze wschodu i północy, gdzie silne mrozy i wiatry oraz zalegający grubą warstwą śnieg utrudniają ich przetrwanie. Do tych zimowych przybyszów należą np.

6 jemiołuszki

7 jemiołuszka

8 jery

9 a także, występujące w niewielkich stadach, kwiczoły
i kwiczoły.

10 kwiczoł

11 Wróbel mazurek

12 Wróbel domowy

13 Bliżej domostw przenoszą się
zięby i trznadle.

14 zięba

15 trznadel

16 W ogrodzie stadnie pojawiają się
sikorki bogatki.

17 sikorka bogatka

18 Obok nich spotykamy:

19 sikorę ubogą

20 sierpówka

21 kwiczoł

22 Czasami do karmnika potrafi zajrzeć dzięcioł duży lub średni.

23 Dzięcioł duży Dzięcioł średni

24 Wśród zabudowań zaobserwować można też krogulce
Wśród zabudowań zaobserwować można też krogulce. O tej porze nadlatują one w większych ilościach z północy. Polują przeważnie na wróble, które mogą zaatakować nawet w karmniku.

25 krogulec

26 Zimą często ubieramy się grubo, chodzimy skuleni
Zimą często ubieramy się grubo, chodzimy skuleni. Wyobrażamy sobie, że ptakom musi być o tej porze roku wyjątkowo ciężko. Ale nie jest tak źle. Przyroda wyposażyła ptaki w rozmaite zdolności, pozwalające im dać sobie radę.

27 Te gatunki, które nie potrafią u nas przezimować odleciały już w sierpniu i wrześniu i są teraz w Afryce, w Południowej Azji lub choćby nad Morzem Śródziemnym.

28                                          Zostało mnóstwo tych ptaków, które są dobrze przystosowane do warunków naszej kapryśnej zimy.

29 Zimą dokarmiamy ptaki. Jednak łabędzie, sikory, wróble, kowaliki
z naszej pomocy korzystają tylko nieliczni przedstawiciele zaledwie kilku, najwyżej kilkunastu, gatunków: łabędzie, sikory, wróble, kowaliki i dzięcioły.

30 Reszta ptaków obywa się bez naszego wsparcia i szczerze mówiąc wcale go nie wymaga. Nawet najmniejsze mysikróliki (ważą około 5 gramów) zupełnie spokojnie przesypiają trzydziestostopniowe mrozy, a żadnemu z ptaków wodnych tygodniami pływających wśród kawałków lodu nie grozi wychłodzenie organizmu.

31 Są po prostu dobrze przystosowane do takich warunków, dla nich jest to zupełnie normalna sytuacja. Wiedzą gdzie i kiedy szukać pożywienia, a także jak unikać nadmiernych wydatków energii gdy jest już bardzo zimno lub wietrznie. Gdyby tak nie było to: albo wyginęłyby już dawno temu, albo spędzały zimę w cieplejszym niż nasz klimacie. kuropatwy                                                                      

32 Wskazówki dla dokarmiających
Pokarm dla ptaków, powinien być jak najbardziej podobny do tego, który jedzą w naturze. Przede wszystkim nie może on zawierać soli, substancji konserwujących i innych dodatków chemicznych – ptasi organizm nie jest przystosowany do ich wydalania, więc stają się dla niego truciznami. Najlepiej wysypywać: - ziarna zbóż (mogą być też kasze i płatki owsiane ale bez żadnych dodatków), nasiona zawierające dużo tłuszczu takie jak słonecznik i siemię lniane.

33 W karmnikach często wieszamy słoninę – powinna być świeża i surowa, w żadnym wypadku solona lub wędzona. Oprócz słoniny może być łój albo wytopiony tłuszcz wymieszany z nasionami. Dla kosów, kwiczołów i gili można wyłożyć suszone owoce jarzębiny, głogu, ligustru, także jabłka i rodzynki. ]

34 Łabędziom w największe mrozy można dać ziarna zbóż i pokrojone warzywa
– chleb jedzony przez dłuższy czas i w większych ilościach im szkodzi. Produkty, którymi dokarmiamy nie mogą być stare, spleśniałe, skwaśniałe, zanieczyszczone. Powinno się je podawać w niewielkich ilościach, by się nie psuły leżąc dłuższy czas, albo nie zamarzały.

35 KONIEC Dziękuję Opracowanie: Mariola Zaprzalska


Pobierz ppt "Ptaki zimujące w Polsce"

Podobne prezentacje


Reklamy Google