Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pod opieką nauczyciela fizyki p. Elzbiety Bielińskiej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pod opieką nauczyciela fizyki p. Elzbiety Bielińskiej."— Zapis prezentacji:

1 Pod opieką nauczyciela fizyki p. Elzbiety Bielińskiej

2

3 Prąd stały. Charakteryzuje się stałą wartością natężenia oraz kierunkiem przepływu. Zaletą prądu stałego jest to, że wartość chwilowa dostarczanej mocy jest stała, co ma duże znaczenie dla wszelkich układów wzmacniania i przetwarzania sygnałów.

4 Prąd zmienny Jest to prąd elektryczny, którego wartość natężenia jest funkcją czasu. Prąd zmienny jest pojęciem, którym można opisać każdy rodzaj prądu – nawet prąd stały jest bowiem funkcją czasu.

5 Założyciel prestiżowego czasopisma naukowego Science (1880).Dla prądu przyczynił się tym, że wynalazł w 1879 żarówkę używaną na całym świecie. Dorobek założonych i administro- wanych przez niego laboratoriów to około 5000 patentów, z których 1093 wystawionych jest na jego nazwisko. (ur. 11 lutego 1847, zm. 18 października 1931) – jeden z najbardziej znanych i twórczych wynalazców na świecie. WAŻNĄ OSOBĄ ZWIĄZANĄ Z PRĄDEM JEST

6 1745 - Musschenbroeck -budowa kondensatora-butelki lejdejskiej, 1832 - Pixii -budowa prądnicy prądu przemiennego, W XX w. nastąpił szybki rozwój elektryki, którego nie jesteśmy w stanie przedstawić. 1743 – Hansen – budowa maszyny elektrostatycznej, 1829 -Jedlicka -budowa silnika elektrycznego, 1886 -Thomson - odkrycie elektronu, 1672 – Leibnitz – odkrycie iskry elektrycznej, 1820 - Oersted -odkrywa magnetyczne własności prądu elektrycznego, 1882 - Gaulard - budowa transformatora, 1808 - Davy - budowa elektrycznej lampy łukowej, 1879 – Thomas Alva Edison – odkrycie żarówki, VI w.p.n.e. - Tales z Miletu – opisuje elektryczne wartości bursztynu, Ważniejsze wydarzenia związane z prądem:

7 PRĄD MOŻNA POZYSKAĆ ZE ŹRÓDEŁ:

8 Jest to energia pochodząca z wnętrza Ziemi wykorzystywana w ciepłownictwie oraz do produkcji elektryczności. Zgromadzona jest w postaci gejzerów i tak zwanych gorących skał. Jest to bezpośrednie spalanie produktów organicznych fotosyntezy (drewno i jego odpady, słoma, odpadki produkcji roślinnej lub "rośliny energetyczne) Jest to energia pochodząca z promieniowania słonecznego. Ciepło spada na kotły słoneczne zbudowane zwykle z czarnych pochłaniających ciepło paneli, które wytwarzają prąd. Jest to wykorzystywanie ruchu warstw powietrza powstającego w skutek różnicy ciśnień. Współcześnie stosowane turbiny wiatrowe przekształcają ją na energię elektryczną. Elektryczność powstaje dzięki poruszaniu przez wodę urządzenia zwanego turbiną, połączonego bezpośrednio z prądnicą. Turbina ta to wydajniejsza wersja dawnego koła wodnego. DO ODNAWIALNYCH NALEŻĄ:

9 Jest to skała osadowa powstała w wyniku uwęglenia osadów pochodzenia roślinnego cechujący się wysoką zawartością pierwiastka (C), jest czarny i kruchy. Jest to energia uzyskiwana z rozbicia ciężkich jąder atomo- wych(głównie uranu i plutonu). Samo źródło energii nie zanie- czyszcza biosfery,tylko powstaje popiół promieniotwórczy. Ropa naftowa (paliwo kopalne) = benzyna + nafta + oleje opałowe oraz przeszło tysiąc cennych związków chemicznych, których spalanie jest marnotrawieniem bogactwa Ziemi. DO NIEODNAWIALNYCH NALEŻĄ: Jest to gaz występujący w pustkach skalnych. Złożony głównie z metanu (CH 4) z domieszką ciężkich węglowodorów, lekki migruje w skorupie ziemskiej.

10 Zastosowania prądu Prąd służy nam w urządzeniach codziennego użytku, takich jak: Komputer, Telewizor, Telefon, Oświetlenie, I wiele innych. Stosowany jest także w lecznictwie, w takich dziedzinach jak: leczenie schorzeń - fizykoterapia, profilaktyka – fizjoprofilaktyka, diagnostyka – fizykalne metody diagnostyczne. Prąd wykorzystuje się także do nagrzewani,takich rzeczy jak np.: czajniki, żelazka, grzejniki elektryczne.

11 Pront to nie wżyztko, ale frzystko bes prontó to A oto puenta naszej prezentacji

12


Pobierz ppt "Pod opieką nauczyciela fizyki p. Elzbiety Bielińskiej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google