Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak PrzeZyC zakrEt? Marek Kwiatkowski Tomek Michalski Radek Szymaniak

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak PrzeZyC zakrEt? Marek Kwiatkowski Tomek Michalski Radek Szymaniak"— Zapis prezentacji:

1 Jak PrzeZyC zakrEt? Marek Kwiatkowski Tomek Michalski Radek Szymaniak
RafaL zieliNski

2 Spis treSci : Siła dośrodkowa
Działanie siły dośrodkowej w życiu codziennym - pokonywanie zakrętów 5 zasad bezpiecznego pokonywania zakrętów

3 SiLa doSrodkowa Z przyspieszeniem dośrodkowym możemy oczywiście związać siłę dośrodkową. W tym celu trzeba wartość przyspieszenia podstawić do wzoru na siłę wynikającego z II zasady dynamiki (F = m ∙a), czyli: Fdośr = m ∙adośr  Stąd:   lub zamieniając prędkość liniową na kątową: Fdosr = m ∙ω 2 ∙ R

4  v -  prędkość w ruchu po okręgu (w układzie SI w m/s) R  - promień okręgu (w układzie SI w m) ω - prędkość kątowa (w układzie SI w 1/s) m - masa ciała (w układzie SI w kg) Siła dośrodkowa jest siłą wypadkową działającą na ciało poruszające się ruchem jednostajnym po okręgu.  Do strony funkcjonalnej jest to siła zakrzywiająca ruch ciała, czyli nie pozwalająca mu na poruszanie się "naturalne", czyli (jak głosi I zasada dynamiki Newtona) ruchem jednostajnym prostoliniowym. Siła dośrodkowa działa prostopadle do prędkości i (jak łatwo się domyślić z nazwy) jest skierowana do środka okręgu po którym porusza się ciało, lub środka krzywizny toru. 

5 Dziaanie siLy doSrodkowej w Zyciu codziennym - pokonywanie zakrEtów
Aby samochód skręcił musi działać siła dośrodkowa zwrócona do środka okręgu. Rolę tej siły odgrywają przy płaskim torze siły tarcia statycznego. Tarcie statyczne ma wartość maksymalną. Przy dużych prędkościach siła ta nie jest wystarczająca do "utrzymania" pojazdu po torze kołowym. Ponieważ siła dośrodkowa jest wprost proporcjonalnie do kwadratu prędkości to aby samochód nie wyleciał z zakrętu bardzo ważne jest zmniejszenie prędkości przed wejściem pojazdu w zakręt.

6 W układzie nieinercjalnym (jest to układ, w którym nie obowiązują zasady dynamiki np. układ poruszający się ruchem zmiennym lub krzywoliniowym) wprowadzamy siły bezwładności zwrócone przeciwnie do sił wywołujących ruch. Są to siły pozorne ułatwiające tłumaczenie zjawisk, których w rzeczywistości nie ma. W ruchu po okręgu jest to siła odśrodkowa bezwładności zwrócona na zewnątrz okręgu.

7 Jadąc samochodem na zakręcie odczuwamy, że "wyrzuca" nas na zewnątrz łuku. W układzie inercjalnym związanym ze spoczywającym otoczeniem powiemy, iż aby zatoczyć łuk musi działać siłą dośrodkowa np. siła poręczy którą trzymamy lub siedzenia. Zgodnie z trzecią zasadą dynamiki reakcją na tą siłę jest siła z jaką działamy na tą poręcz lub siedzenie zwrócona na zewnątrz okręgu.

8 5 zasad bezpiecznego pokonywania zakretów
Zasada numer jeden - dostosuj prędkość na zakręcie do swoich umiejętności i klasy samochodu. Przed zakrętem koniecznie zwalniamy, redukujemy bieg i spokojnie zaczynamy pokonywać łuk. Żadnych poślizgów, "stawiania" bokiem itp.

9 Zasada numer dwa - nie hamujemy na środku łuku
Zasada numer dwa - nie hamujemy na środku łuku! Siła odśrodkowa w takiej sytuacji działa bardzo mocno na samochód i układ kierowniczy - auto trudno utrzymać na drodze. Większość nowoczesnych samochodów ma jednak układy stabilizujące - elektronikę i wyrafinowane układy mechaniczne, które eliminują niebezpieczeństwo utraty kontroli nad pojazdem.

10 Zasada numer trzy - sztuka szybkiego przejeżdżania zakrętów polega na tym, że prędkość, z którą opuszczamy łuk, jest większa niż ta, z którą w zakręt wjechaliśmy.

11 Zasada numer cztery - na drodze nie jesteśmy sami
Zasada numer cztery - na drodze nie jesteśmy sami! Nigdy nie "tnijcie" zakrętów i nie wyprzedzajcie pod górę!

12 Zasada numer pięć - odpoczynek
Zasada numer pięć - odpoczynek! Po uciążliwej jeździe nie wolno zapominać o odpoczynku i relaksie w trasie. Co jakiś czas warto się zatrzymać, zrobić kilka rozluźniających ćwiczeń gimnastycznych, ewentualnie wypić kawę albo napój energetyczny (nie wolno spożywac alkoholu).

13

14 Spis źródeł z których czerpaliśmy informacje :


Pobierz ppt "Jak PrzeZyC zakrEt? Marek Kwiatkowski Tomek Michalski Radek Szymaniak"

Podobne prezentacje


Reklamy Google