Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Energia słoneczna Solarenergie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Energia słoneczna Solarenergie"— Zapis prezentacji:

1 Energia słoneczna Solarenergie
Słońce- jedna z miliarda gwiazd Wykonały: Anita Buczek i Magdalena Karbowiak Opiekun: Barbara Trojanek

2 Słońce Sonne Jest jedną z miliarda gwiazd. Jest źródłem energii wszystkich znanych istot żyjących na Ziemi. Energia słoneczna docierająca na Ziemię w ciągu 40 minut pokryłaby zapotrzebowanie całoroczne człowieka.

3 Paliwa naturalne Betriebsstoffs natürliches
Paliwa naturalne, takie jak węgiel i ropa naftowa, eksploatowane nadal w takim samym tempie jak obecnie wyczerpią się w przyszłym stuleciu. Elektrownie jądrowe, które wydawały się być dobrą alternatywą są dość ryzykowne, jak pokazała katastrofa w Czarnobylu (Ukraina) w 1986 r . Ze wszystkich źródeł energii, energia słoneczna jest najbezpieczniejsza.

4 Promieniowanie słoneczne Ausstrahlen sonnige
Około 30% promieniowania słonecznego dochodzącego do naszej planety jest odbijanie przez atmosferę, 20% jest przez nią pochłaniane, a tylko 50% energii dociera do powierzchni. Wiele pożarów w gorących regionach Ziemi jest wywołane przez ogniskowanie promieni słonecznych w porannej rosie. Już 400 lat p.n.e., Grecy wykorzystywali promienie słoneczne, skupione w szklanej kuli wypełnionej wodą, do rozniecania ognia. Chińczycy 200 lat p.n.e., wykorzystywali zakrzywione zwierciadła do skupienia promieni słonecznych.

5 W nowoczesnych kuchenkach słonecznych skupiane promienie służą do podgrzewania żywności. Zakrzywiony koncentrator ogniskuje promienie słoneczne na produktach. Niektóre kuchenki, zamiast zakrzywionego zwierciadła, wykorzystują płaskie reflektory, ustawione pod odpowiednim kątem. Podobna technika jest stosowana w piecach przemysłowych. W Mount Louis, we Francji wielopiętrowa konstrukcja małych reflektorów, odpowiednio ustawionych, tworzy gigantyczne, zakrzywione zwierciadło. W punkcie skupienia uzyskuje się temperaturę do 3000 st. C- właściwą do obróbki wielu metali.

6 Ogrzewanie domów Erwärmung häuser
Wszystkie domy są ogrzewane przez słońce , ale tylko niektóre są skonstruowane w taki sposób, aby uzyskać jak najwięcej energii cieplnej. Umożliwia to znaczną redukcję zapotrzebowania energii. W takich domach duże okna projektuje się od strony najbardziej nasłonecznionej, a małe od przeciwnej. W niektórych rozwiązaniach stosuje się zasłony izolujące ciepło, które zamykane na noc nie pozwalają na ucieczkę ciepła nagromadzonego w dzień. Takie rozwiązanie jest tzw. systemem pasywnym.

7 Baterie słoneczne Sonnenbatterie
Są to urządzenia elektroniczne, które wykorzystują zjawisko fotowoltaniczne do zmiany światła na prąd elektryczny. Każde małe ogniwo wytwarza mały prąd, ale duża liczba ogniw wzajemnie połączonych jest w stanie wytworzyć prąd o użytecznej mocy. Ogniwa są zbudowane z cienkich warstw półprzewodników, zwykle z krzemów. Często wykorzystuje się arszenik galu, ponieważ pozwala na pracę ogniw o wysokich temperaturach. Jest to istotne w zastosowaniach w przestrzeni kosmicznej, gdzie promieniowanie słoneczne jest dużo silniejsze.

8 Ciekawostka Merkwürdigkeit
W 1981 r słoneczny samolot Solar Chalenger przeleciał nad kanałem La Manche wykorzystując jako źródło zasilania tylko energię słoneczną. Skrzydła tego samolotu pokryte były bateriami słonecznymi, które zasilały silnik elektryczny.

9 Energia w odległych regionach Energie in entferntes Regionen
W odległych regionach baterie słoneczne są używane na co dzień w domu. Energia słoneczna służy do ładowania akumulatorów, co umożliwia korzystanie z energii elektrycznej również w nocy. Ogniwa słoneczne są niezawodne. Raz montowane nie wymagają konserwacji przez wiele lat.

10 Ogniwa słoneczne Solarzelle
Ogniwa słoneczne były wykorzystywane w komunikacji satelitarnej od lat 60. Najnowsza technologia ogniw fotowoltanicznych ma być zastosowana w stacji kosmicznej Freedom konstruowanej w Stanach Zjednoczonych. Ma być ona wyposażona w 8 skrzydeł fotowoltanicznych, które umożliwiają wytworzenie energii elektrycznej o mocy 75 kW. Możliwe, że w następnym stuleciu, dzięki projektowi amerykańskiego inżyniera dr Petera Glasera będziemy korzystać z energii dostarczanej z przestrzeni kosmicznej.

11 Ten projekt zakłada wystrzelenie na orbitę okołoziemską zestawu 40 satelitarnych elektrowni słonecznych (SPS-SOLAR POWER SATELITES), wyposażonych w olbrzymie panele baterii słonecznych. Wytworzona elektryczność ma być zamieniana na promieniowanie mikrofalowe, transmitowane do odbiorników na Ziemi, gdzie nastąpi znowu zamiana mikrofal w prąd elektryczny. Zdaniem Europejskiej Agencji Przestrzeni Kosmicznej 40 SPS-ów zaspokoi ¼ zapotrzebowania na energię elektryczną Zjednoczonej Europy do 2040 roku. Niestety, mikrofalowe wiązki energii z satelitarnych elektrowni słonecznych spaliłyby wszystkie napotkane na drodze nie metalowe przedmioty oraz żywe istoty. Wielu naukowców uważa, że w niedalekiej przyszłości będziemy korzystać z energii wytworzonej w przestrzeni okołoziemskiej.

12 Zalety i wady energii słonecznej. Vorteile und Nachteile Solarenegie.
Bezpłatne źródło energii, Mniejsze zużycie paliw naturalnych, Czyste źródło energii, Przy wykorzystaniu lokalnym odpadają straty energii podczas transportu, zmniejsza się zależność od dużych przedsiębiorstw energetycznych. WADY: Wyprodukowanie jednego ogniwa jest drogie, Długi proces produkcji, 25-letnie (krótkotrwałe) działanie ogniwa, Brak możliwości kumulacji energii, Skumulowany proces wytworzenia, Duże uzależnienie od promieniowania, pogody i pory roku.

13 KONIEC Dziękujemy za uwagę.


Pobierz ppt "Energia słoneczna Solarenergie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google