Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rodzaje Elektrowni Plusy i minusy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rodzaje Elektrowni Plusy i minusy"— Zapis prezentacji:

1 Rodzaje Elektrowni Plusy i minusy
Rafał Dąbrowski kl.IITE

2 Elektrownia słoneczna
Spis treści Elektrownia wiatrowa Elektrownia jądrowa Elektrownia cieplna Elektrownia wodna Elektrownia słoneczna

3 Elektrownia wiatrowa Plusy: 1. Nie wyczerpywalne źródło energii. 2. Nie powoduje emisji szkodliwych dla środowiska substancji. Minusy: 1. By energia pozyskiwana była w wystarczających ilościach konieczna jest duża liczba wiatraków, zajmujących duży teren. 2. Wiatraki musza być zbudowane z dala od miast, z powodu emisji hałasu. 3. Elektrownia taka może być zbudowana tylko na terenach gdzie stale wieją dosyć silne wiatry. 4. Ptaki wędrowne podczas nocnych lotów często giną śmigłach wiatraków. 5. Budowa wiatraków trwale zmienia krajobraz dużych obszarów gruntu. 6. Jak na razie, budowa wiatraków jest stosunkowo droga.

4

5 Elektrownia jądrowa Energia jądrowa ma wiele korzyści:
-Daje więcej energii elektrycznej niż jakiekolwiek inne źródła naturalne: - 1 kg węgla dostarcza 3 kWh energii - 1 kg drewna - 1 kWh energii - 1 kg nafty - 4 kWh - 1 kg uranu - 50 tys. Kw. Na przykład na dużym statku zużycie paliwa podczas podróży międzykontynentalnej wynosi 5000 ton. Przy wykorzystaniu paliwa atomowego wystarczy tylko 10 ton uranu, czyli 500 razy mniej.

6 Energia jądrowa to nie tylko same korzyści: - Energię jądrową wykorzystano do produkcji bomby atomowej. Po wybuchu w Hiroszimie i Nagasaki przyniosła śmierć wielu tysiącom ludzi jak również ogromne straty materialne. - Społeczeństwo obawia się awarii reaktorów jądrowych. Na pierwszą myśl przychodzi wybuch w Czarnobylu w 1986 r. Skutkiem tego było skażenie ziemi na znacznym obszarze wykraczającym nawet poza granice byłego ZSRR i wiele ofiar w ludziach. - W wyniku powstawania tej energii wysyłane jest promieniowanie, które ma niekorzystny wpływ na organizm człowieka, gdyż prowadzi do jonizacji cząsteczek organizmu. W wyniku tego w tkankach tworzą się pary jonów stanowiące wysoko aktywne chemiczne rodniki oraz prowadzą do uszkodzenia struktury dużych cząstek przez ich rozrywanie lub zlepianie. Prowadzi to do zmian biochemicznych i zmian strukturalnych komórek. - W wyniku eksploatacji elektrowni atomowej powstaje zużyte paliwo, które jeszcze przez długi czas pozostaje aktywne. Należy je, więc przechowywać w odpowiednio przygotowanym miejscu aż do czasu, kiedy przestanie być szkodliwe dla środowiska. Ze względu na długi czas połowicznego rozpadu, proces ten jest długotrwały i wymaga, aby składowisko było dobrze zabezpieczone. - Zagrożeniem jest także transport odpadów radioaktywnych zwłaszcza w sytuacji ewentualnego wypadku. Odpady transportowane są głównie koleją i drogą morską w pobliżu miejsc zamieszkanych przez ludzi i są w tym celu odpowiednio zabezpieczane. Czy to wystarczy by ludzie pozostawali bez obawy? - Koszty inwestycyjne są ogromne. Wybudowanie elektrowni atomowej jest o połowę droższe od wybudowania nowoczesnej elektrowni węglowej. Ale... Okazuje się, że najdroższym paliwem energetycznym jest w tej chwili gaz ziemny. Przewiduje się, że będzie on drożał w przyszłości.

7

8 Elektrownia cieplna Plusy:
-Praktycznie niewyczerpalna ilość paliwa jądrowego -Niskie koszty produkcji energii elektrycznej. Dla porównania produkcja energii elektrycznej powstałej ze spalania gazu jest 10 razy droższa niż w przypadku produkcji energii w reaktorze jądrowym. Jeszcze droższa jest energia pochodząca ze spalania węgla kamiennego. -Potrzeba niewielkich ilości paliwa jądrowego. To z kolei wiąże się z tanim jego transportem i przechowywaniem. -W wyniku pracy reaktora jądrowego powstaje znacznie mniej odpadów i nie istnieje problem zanieczyszczenia powietrza Minusy: -Koszty wybudowania elektrowni jądrowej, są o połowę większe niż w przypadku budowy zwykłej elektrowni węglowej. -W wyniku pracy elektrowni jądrowej powstają odpady promieniotwórcze, które mogą być niebezpieczne dla człowieka przez wiele lat, dlatego też potrzebne są odpowiednie miejsca do ich składowania. -W przypadku awarii elektrowni jądrowej, skutki mogą być katastrofalne i mogą mieć zasięg globalny.

9

10

11 Elektrownia wodna Może być ona wykorzystywana do:
-ochrony przeciwpowodziowej, -nawadniania upraw, -sportów wodnych i rybołówstwa - przykładem jeden z największych sztucznych zbiorników wodnych świata - Lake Mead przy wspomnianej już zaporze Hoover Dam, dostarczający terenów rekreacyjnych mieszkańcom pustynnych obszarów Arizony i Newady.

12 Wady: Elektrownie pływowe zaburzają równowagę ekosystemów – zarówno wodnych, jak i przybrzeżnych, które by istnieć potrzebują regularnych pływów i lekko zasolonej wody. Tymczasem ingerencja zapory w środowisko sprawia, że na mieliźnie dominują wody słodkie, napływające z głębi lądu. Zapory powodują też zanikanie zwartych, urodzajnych bagien, będących nieodłączną częścią ekosystemów przy ujściach rzek. Mogą też odpowiadać za zmiany w składzie wody - podejrzewa się, że tak właśnie jest w przypadku zatoki Bay of Fundy u wybrzeży Kanady, gdzie zmieniony skład wody może stymulować rozwój Gonyalaux excavata - algi, powodującej paraliż u mięczaków żyjących w muszlach. Budowę elektrowni pływowych ogranicza także konieczność używania materiałów odpornych na korozję.

13

14

15 Elektrownia słoneczna
+ogromna wydajność +bezpieczeństwo +żywotność (prawie dwadzieścia pięć lat) +rozmiary +przekształcanie również rozproszonej części promieniowania słonecznego -cena

16

17 Koniec Do wykonania pracy wykorzystałem:


Pobierz ppt "Rodzaje Elektrowni Plusy i minusy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google