Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Internet – szansa, czy zagrożenie?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Internet – szansa, czy zagrożenie?"— Zapis prezentacji:

1 Internet – szansa, czy zagrożenie?

2 Komputer nie jest ani zły, ani dobry
Komputer, Internet - to tylko narzędzia Nie demonizujmy narzędzi - jak każde narzędzie, może być użyte w różny sposób : nie należy (i nie ma możliwości) starać się zatrzymać rozwoju techniki, tylko ją humanizować może być wykorzystane w złym celu konieczna wiedza i dobra intencja pierwsze reakcje np. na samochody lub kolej

3 Zakup komputera Świadomy wybór : Uwaga: komputer to skarbonka
„bo wszyscy mają”, „bo pomoże w nauce”, „będziemy mieli święty spokój” Uwaga: komputer to skarbonka „wyścig zbrojeń” drukarka, skaner, nagrywarka, pen-drive, WiFi Zachowajmy umiar i zdrowy rozsądek Alternatywy dla drogiego oprogramowania (OpenSource, OpenOffice, LINUX, ...)

4 Internet to: Sieć komputerowa o światowym zasięgu, łącząca sieci lokalne, sieci rozległe i wszystkie, podłączone do nich komutery Historia: 1969 – Projekt wojskowy ARPANET. Stworzenie sieci komputerowej, która mogłaby przetrwać atak nuklearny. Sieć miała zapewnić wydajność, niezawodność i niezależność od wytwórców przy przesyłaniu danych.

5 Internet to: ARPANET zostaje przemianowana z sieci eksperymentalnej na operacyjną, a administracja siecią zostaje przekazana do Departamentu Obrony USA. Przyjęcie jednego standard protokołu wymiany informacji w sieci (TCPIP). Do powszechnego użycia wchodzi termin Internet. Porzucenie projektu ARPANET. Sieć przejmują uniwersytety i organizacje naukowe. Zakaz używania do celów komercyjnych. Cofnięcie zakazu i udostępnienie szerokiemu gronu użytkowników.

6 WWW to: World Wide Web - jest multimedialnym, sieciowym systemem informacyjnym, opartym na publicznie dostępnych, otwartych standardach. Zadaniem WWW jest publikowanie informacji. Powstał na poczatku lat 90tych. Aby uzyskać dostęp do tak udostępnianej informacji, trzeba posłużyć się programem komputerowym, który nazywamy przeglądarką internetową. Przeglądarka łączy się z serwerem internetowym, skąd pobiera pewien zbiór informacji, określany jako strona internetowa. Strona internetowa może zostać wyświetlona, zapisana w lokalnym komputerze, czy wydrukowana. Zawartość strony internetowej jest tzw. hipertekstem. Znaczy to, że użytkownik, oglądając stronę internetową, może podążać za tzw hiperłączami, które automatycznie przenoszą go do innych stron internetowych. Częste korzystanie z WWW nazywane jest "surfowaniem po sieci".

7 Internet może służyć jako:
Rozrywka gry na stronach www, gry sieciowe filmy muzyka Ściąganie programów, plików, in. download P2P Narzędzie komunikacji komunikatory, czaty, IRC poczta elektroniczna, grupy dyskusyjne, blogi Źródło wiedzy ogólnej, hobby Źródło wiedzy szkolnej

8 Zagrożenia w Sieci Kontakt z:
materiałami nt. przemocy, zbrodni, nawołującymi do agresji pornografią, zboczeniami, uzależnieniami i odchyleniami psychicznymi (nakłanianie do samobójstwa) sektami, treściami satanistycznymi, okultystycznymi, New Age poradami typu zrób-to-sam (materiały wybuchowe)

9 Zagrożenia w Sieci materiały antykatolickie, pseudonaukowe, wypaczające psychikę oszuści / wyłudzenia udostępnianie osobistych informacji uzależnienie od Sieci

10 Zagrożenia w Sieci Zagrożenia dla danych i komputera :
wirusy / trojany spyware / szpiedzy phishing / podszywanie się worms / robaki inne

11 Prawo w Sieci Poczucie bezkarności i anonimowość
Piractwo i nielegalne oprogramowanie Wymiana plików (P2P)

12 Nie jesteśmy bezradni Komputer nie może zastępować rzeczywistości
Pozytywne strony Internetu, przeważają nad negatywnymi Odkrywajmy Internet razem (bądźmy pierwszymi, którzy go pokażą) - powinniśmy się uczyć również sami Nauczmy dzieci zasad bezpieczeństwa i ostrożności Pamiętajmy, że nie mamy całkowitej kontroli nad dzieckiem, więc wyłącznie zakazy nie są dobrą drogą Przypomnijmy sobie, co sami robiliśmy w tym wieku i zastanówmy się, że oni mają trudniej. Powinniśmy im pomóc.

13 Zasady dla dziecka Rozumiem, że dostęp do domowego komputera, poczty elektronicznej oraz Internetu jest PRZYWILEJEM i korzystanie z nich wymaga podporządkowania się ustalonym regułom. Naruszenie tych zasad, może skutkować cofnięciem przywileju Ze względu na prywatność, każdy członek rodziny ma swoje konto lub swój katalog przechowywania danych. Nie będę wchodził do nie swojego katalogu. Równocześnie rozumiem, że Rodzice mogą przeglądać mój katalog bez ograniczeń Będąc w Sieci, ZAWSZE używam odpowiedniego pseudonimu (nickname). Nigdy nie będę podawać żadnych prywatnych danych: imię i nazwisko, adres, telefon, adres , numer i adres szkoły, hasła. Jeżeli pojawiłaby się taka potrzeba, ZAWSZE muszę uzyskać na to zgodę Rodziców. Nie będę, bez wcześniejszej zgody Rodziców, instalował, ani zapisywał na komputerze niczego, ściągniętego z Sieci : oprogramowanie, pliki MP3, pliki, zdjęcia, filmy. Może to być nielegalne, a ponadto może spowodować uszkodzenie komputera.

14 Zasady dla dziecka Jeżeli napotkam w Sieci lub otrzymam mailem jakiekolwiek informacje o treści, agresywnej, erotycznej czy jakiejkolwiek treści dla mnie niezrozumiałej - natychmiast powiem o tym moim Rodzicom. NIGDY nie będę odpowiadać na takie informacje samodzielnie. Będę krytyczny w stosunku do informacji podawanych w sieci - nie wszystko, co przeczytam lub zobaczę musi być prawdą. Jeżeli czegoś nie wiem lub nie rozumiem, nie działam sam, tylko pytam Rodziców. Zobowiązuję się przestrzegać ustalonego przez Rodziców czasu korzystania z komputera i przebywania w Sieci (on-line). Będę sam starał się nie zamykać w Sieci, ale działać, bawić się, szukać znajomych i przyjaciół -przede wszystkim poza Siecią (off-line). Bezpośrednie spotykanie z kimkolwiem znanym wyłącznie z Sieci, nie jest bezpieczne. O jakiejkolwiek próbie takiego spotkania powiem natychmiast Rodzicom. Wiem, że nie wszystko, co przeczytam może być prawdą. 16-letnia koleżanka, może okazać się dorosłym mężczyzną.

15 Zasady dla dziecka W Sieci również obowiązują zasady dobrego wychowania – bycie uprzejmym, używanie odpowiedniego słownictwa, nieczytanie cudzych i. Jeżeli czuję, że coś mi nie odpowiada, jest dziwne lub złe, umiem po prostu wyłączyć komputer Te zasady zostały ustalone, aby zabezpieczyć mnie i moją rodzinę. Jakkolwiek większość ludzi i informacji w Sieci jest bezpieczna, są jednak osoby, które mogą być niebezpieczne dla mnie i dla mojej rodziny. Jeżeli będąc w Sieci, coś mnie wystraszy, będzie dziwne lub niezrozumiałe, natychmiast powiem o tym moim Rodzicom. Opracowano na podstawie materiałów ze strony Cyberangels Website:

16 Co może nas niepokoić na nasz widok dziecko szybko przełącza ekran w komputerze lub wyłącza monitor - bądźmy konsekwentni i sprawdźmy, czy to nie było coś niewłaściwego dziwne rozmowy telefoniczne, szczególnie jeżeli są to osoby dorosłe – można sprawdzić wydruk rozmów telefonicznych i poprosić dziecko o wyjaśnienia korzystanie z komputera bardzo późno w nocy – bezwzględne ustalenie i egzekwowanie czasu dostepu do sieci internetowej i do komputera prezenty lub pieniądze, z których dziecko nie potrafi się wytłumaczyć nienormalne rozdrażnienie dziecka, szczególnie jeżeli zostanie ograniczony lub wyłaczony dostep do Internetu, wrażenie narastającego „muru” w kontakcie z dzieckiem

17 Co może nas niepokoić Uwaga:
Są to jedynie pewne oznaki, które mogą być niepokojące i które wymagają wzmożenia opieki rodzica. Należy je traktować jedynie jako pewne wskazówki, czy sugestie. To Państwo znacie najlepiej swoje dzieci, a każde dziecko jest inne. Starajmy się, jak zawsze, ucząc dzieci, odkrywać nowe rzeczy RAZEM z nami.


Pobierz ppt "Internet – szansa, czy zagrożenie?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google