Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Inżynieria Oprogramowania 2. Wymagania. Kryteria SMART

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Inżynieria Oprogramowania 2. Wymagania. Kryteria SMART"— Zapis prezentacji:

1 Inżynieria Oprogramowania 2. Wymagania. Kryteria SMART
26/03/2017 Inżynieria Oprogramowania 2. Wymagania. Kryteria SMART Leszek J Chmielewski Wydział Zastosowań Informatyki i Matematyki SGGW lchmiel.pl

2 Wymaganie jako cel Specific: Konkretne, charakterystyczne
Measurable: Mierzalne Attainable: Osiągalne Realistic: Realistyczne Time traceable: Określone w czasie SMART Exciting: Ekscytujące  atrakcyjne (win-win) Recorded: Zapisane SMARTER

3 Ćwiczenie Formułowanie zadań metodą SMART
(formularz: lchmiel.pl  Dla studentów)

4 Zadanie 1 Janek studiuje na drugim roku informatyki. Na pierwszym roku cały wolny od zajęć czas spędzał grając na komputerze. W efekcie w sesji kończącej I rok musiał poprawiać cztery egzaminy. Kosztowało go to dużo nerwów, dlatego postanowił, że na drugim roku będzie więcej czasu poświęcał na naukę, tak by w sesji kończącej IV semestr zdać wszystkie egzaminy w pierwszym terminie.

5 Zadanie 2 Janek postanowił także zaangażować się w prace studenckiego koła naukowego. Jedną z inicjatyw koła jest przeprowadzanie wśród studentów ankiet dotyczących oceny wykładowców i przedmiotów, na podstawie których sporządzany jest ranking najlepiej prowadzonych zajęć. Jankowi zlecono zmobilizowanie jak największej liczby studentów II roku do wypełnienia ankiet oraz opracowanie zebranych wyników za pomocą przygotowanego w ramach koła naukowego elektronicznego formularza.

6 Zadanie 3 Andrzej Nowak jest właścicielem firmy informatycznej Super-soft zajmującej się głównie wytwarzaniem oprogramowania. Zdając sobie sprawę ze stale rosnącej konkurencji na rynku oraz ciągle niezadowalającej jakości wytwarzanych w jego firmie systemów informatycznych, postanowił zlecić niezależnemu ekspertowi przeprowadzenie analizy procesów w przedsiębiorstwie. W wyniku ekspertyzy okazało się, ze największym problemem w firmie jest nieefektywne zbieranie wymagań od klientów i ich specyfikacja. Przy okazji ekspertyzy Pan Andrzej dowiedział się o innowacyjnym narzędziu ułatwiającym zbieranie wymagań od klientów i zapisywanie ich w formie przypadków użycia, które dostępne jest na licencji open source. W związku z tym postanowił do listy celów na nadchodzący rok dodać: Wdrożenie innowacyjnego systemu ułatwiającego zbieranie wymagań klientów i ich specyfikację oraz wykorzystanie narzędzia w większości rozpoczynających się w firmie projektów.

7 Zadanie 4 Pan Andrzej tydzień temu zatrudnił nowego programistę – Tomka. Tomek właśnie ukończył studia na kierunku informatyka i jest to jego pierwsza praca. Firma Super-soft dostała zlecenie od jednego ze swoich stałych klientów na modernizację strony internetowej. Pan Andrzej razem z klientem opracowali specyfikację wymagań. Na jej podstawie, w ciągu najbliższych 3 tygodni Tomek samodzielnie ma przygotować nową wersję strony.

8 Zadanie 5 Właściciel firmy Super-soft poprosił swoją asystentkę, z którą współpracuje już od 7 lat, o przygotowanie, wzorem lat ubiegłych, sprawozdania z realizacji przedsięwzięć w firmie za ostatnie półrocze.

9 Źródło Zadanie pochodziło z Ważniaka:

10 Dziękuję


Pobierz ppt "Inżynieria Oprogramowania 2. Wymagania. Kryteria SMART"

Podobne prezentacje


Reklamy Google