Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Materiały pochodzą z Platformy Edukacyjnej Portalu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Materiały pochodzą z Platformy Edukacyjnej Portalu"— Zapis prezentacji:

1 Materiały pochodzą z Platformy Edukacyjnej Portalu www.szkolnictwo.pl
Wszelkie treści i zasoby edukacyjne publikowane na łamach Portalu mogą być wykorzystywane przez jego Użytkowników wyłącznie w zakresie własnego użytku osobistego oraz do użytku w szkołach podczas zajęć dydaktycznych. Kopiowanie, wprowadzanie zmian, przesyłanie, publiczne odtwarzanie i wszelkie wykorzystywanie tych treści do celów komercyjnych jest niedozwolone. Plik można dowolnie modernizować na potrzeby własne oraz do wykorzystania w szkołach podczas zajęć dydaktycznych.

2 Podróże Małego Księcia mają znaczenie symboliczne
Podróże Małego Księcia mają znaczenie symboliczne. Podczas nich bohater szuka prawdy o sobie, szuka przyjaźni i miłości. Zanim dotrze na Ziemię, poznaje planety, na których zamieszkują postaci reprezentujące różne typy ludzkie. SYMBOL - zbiór ukrytych i niejasnych treści dopuszczających rozmaite interpretacje opierające się na subiektywnych doświadczeniach i przeżyciach. Ma charakter indywidualny i nigdy nie jest w pełni określony, może być rozumiany różnorako.

3 Król - Wobec tego rozkazuję ci ziewać. Od lat nie widziałem ziewających. Zaciekawia mnie ziewanie. No! Ziewaj jeszcze! To jest rozkaz. - To mnie onieśmiela... nie mogę więcej - powiedział czerwieniąc się Mały Książę. reprezentuje ludzi, którzy nade wszystko cenią sobie władzę i zmierzają do podporządkowania sobie innych. Król nie znosi nieposłuszeństwa.

4 Próżny - Co to znaczy uwielbiać? - Uwielbiać to znaczy uznać mnie za człowieka najpiękniejszego, najlepiej ubranego, najbogatszego i najmądrzejszego na planecie. - Ależ poza tobą nikogo na planecie nie ma! - Zrób mi tę przyjemność: uwielbiaj mnie mimo wszystko.    to typ człowieka, który jest skoncentrowany na sobie (egoista) i każdy musi być jego pochlebcą.

5 Pijak - Dlaczego pijesz? - spytał Mały Książę. - Aby zapomnieć - odpowiedział Pijak. - O czym zapomnieć? - zaniepokoił się Mały Książę, który już zaczął mu współczuć. - Aby zapomnieć, że się wstydzę - stwierdził Pijak, schylając głowę. - Czego się wstydzisz? - dopytywał się Mały Książę, chcąc mu pomóc. - Wstydzę się, że piję - zakończył Pijak rozmowę i pogrążył się w milczeniu. symbol ludzkiej słabości charakteru, braku woli i odpowiedzialności, ucieczki od obowiązków

6 Bankier reprezentuje ludzi, dla których dobra materialne są wartością nadrzędną. Nie czerpią oni radości i pożytku z tego, co mają. Są wyzbyci wrażliwości na piękno. - A co ci daje posiadanie gwiazd? - Bogactwo. - A cóż ci z tego, że jesteś bogaty? - Mogę kupować inne gwiazdy, o ile ktoś je znajdzie. "Ten człowiek - powiedział sobie Mały Książę - rozumuje jak mój Pijak."

7 Latarnik - Dlaczego zapaliłeś? - Taki jest rozkaz - odpowiedział Latarnik. - Nie rozumiem - rzekł Mały Książę. - Nic tu nie ma do rozumienia. Rozkaz jest rozkazem. Dzień dobry. Zgasił lampę. Następnie otarł sobie czoło chustką w czerwoną kratę. - Mam straszną pracę. Kiedyś miała ona sens. Gasiłem latarnię rano, a zapalałem wieczorem. W dzień mogłem odpoczywać, a w nocy spałem... to człowiek pracowity ale wykonuje polecenia i rozkazy bezwiednie, nie zastanawia się nad ich sensem

8 Geograf    symbolizuje naukę oderwaną od spraw ludzkich i osoby zajmujące się nią.     ... nie jestem badaczem. Bardzo brak mi badaczy. Zadanie geografa nie polega na liczeniu miast, rzek, gór, oceanów i pustyń. Geograf jest zbyt ważną osobistością, aby mógł pozwolić sobie na łazikowanie. On nie opuszcza swego biura, lecz przyjmuje badaczy, wypytuje i notuje ich spostrzeżenia. A gdy uwagi któregoś uzna za interesujące, wtedy każe robić wywiad o moralności danego badacza.

9 Według Małego Księcia dobrze widzi się tylko sercem a dorośli są nadzwyczajni, bardzo, bardzo śmieszni i bardzo dziwni. Niestety żadna z osób, które odwiedza na planetkach 325, 326, 327, 328, 329, 330 nie spełnia oczekiwań bohatera. Udaje się więc na Ziemię, aby tutaj znaleźć przyjaciół. Jacy okazują się mieszkańcy tej planety?

10 naiwny – człowiek prosty, łatwowierny
Zdaniem Małego Księcia mieszkańcy Ziemi skupiają wszystkie dziwactwa spotkane na innych planetach. Są próżni, naiwni, śmieszni, chciwi, skupiają uwagę na rzeczach mało ważnych, są bezmyślni i zarozumiali.Wśród nich też można czuć się samotnym. próżny - mający o sobie bardzo dobre zdanie i lubiący, żeby go podziwiać i pochlebiać mu naiwny – człowiek prosty, łatwowierny

11 w sposób zaskakujący i błyskotliwy. Synonimy: sentencja, maksyma.
Ze swoich podróży Mały Książę wyciągnął wiele wniosków, które mogą stać się dla nas aforyzmami. Aforyzm (łac. aphorismus, gr. aphorismós) – zwięzła, lapidarna, przeważnie jednozdaniowa wypowiedź wyrażająca ogólną prawdę filozoficzną lub moralną w sposób zaskakujący i błyskotliwy. Synonimy: sentencja, maksyma.

12 Antoine de Saint-Exupery do przekazania swoich myśli używa wielu symboli, którym można czasem nadawać różnorakie znaczenia, choć ich podstawowe przesłanie jest zwykle całkiem jasne. Spójrzmy, jak wiele prawdy kryje się w stwierdzeniach złotowłosego przybysza: Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, a więc to, co mówi nam nasze serce, bo Dobrze widzi się tylko sercem, bo Oczy są ślepe. Trzeba szukać sercem.

13 I dalej: Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś i pamiętaj, że decyzja o tym, że staniesz się czyimś przyjacielem niesie za sobą ryzyko łez a Kraina łez jest jedną wielką tajemnicą.

14 Początkowo tajemnicą dla Was - czytelników „Małego Księcia” mogły być jego wnioski. Teraz, gdy wiemy, że należy na wiele z nich patrzeć przez pryzmat pojęcia aforyzm, łatwiej rozpoznać wartości, o których bohater mówi. Są to: miłość, przyjaźń, przywiązanie, prawda. Kolejne etapy podróży Małego Księcia stanowią jakby przypowieści, które mają nas czegoś nauczyć. Symbole, którymi posłużył się Antoine de Saint-Exupery są trudne do zrozumienia tylko przez bardzo młode osoby bowiem książka pisana była z myślą o dzieciach. Tutaj pojawia się jednak istotne pytanie - czy tylko one powinny być czytelnikami utworu? Czy nie powinna to być również lektura dorosłych? Jak myślicie?

15 Zwróćmy uwagę na dedykację utworu: LEONOWI WERTH (
Zwróćmy uwagę na dedykację utworu: LEONOWI WERTH (...) LEONOWI WERTH gdy był małym chłopcem. Czy taka zmiana dedykacji nie sugeruje, że jest to książka, którą może przeczytać lub usłyszeć każdy – bez względu na wiek? Zbierzmy argumenty potwierdzające tę tezę:

16 „Mały Książę” utworem dla dorosłych pełna przenośni filozoficzna powieść, mnogość sentencji, świat przedstawiony składający się z symboli, których dziecko nie odnajdzie, komentarze Małego Księcia są wypowiadane „dorosłym” językiem, rozważania na temat sensu życia, śmierci, samotności zainteresują dorosłych czytelników. „Mały Książę” utworem dla dzieci interesujące kolorowe obrazki (taka jest większość wydań), baśniowość, dziecięcy bohater i jego spojrzenie na świat - pełne altruizmu, wrażliwości, opiekuńczości i dociekliwości, bezpośrednia treść i tematyka przygodowa skutecznie działająca na wyobraźnię dzieci.

17 Przecież nie stoi temu na drodze baśniowość „Małego Księcia”, o której można mówić ze względu na (UWAGA! Przypominamy sobie składniki utworu o charakterze baśniowym): - styl opowiadania charakterystyczny dla baśni, - czas i miejsca nieokreślone, - bohaterowie fantastyczni i realni, podobnie jak wydarzenia, - utwór zawiera pewne normy moralne i symbole, - wyraźny kontrast dobra i zła. Zaproponujmy więc lekturę tego wartościowego utworu innym.


Pobierz ppt "Materiały pochodzą z Platformy Edukacyjnej Portalu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google