Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ciąża Poród , połog.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ciąża Poród , połog."— Zapis prezentacji:

1 ciąża Poród , połog

2 Co się dzieje przed zapłodnieniem ?
Ciało kobiety przygotowuje się do przyjęcia nowego życia od pierwszego dnia miesiączki. Błona śluzowa macicy, zwana endometrium, utworzona w poprzednim miesiącu, ulega złuszczeniu i wydaleniu wraz z krwią. Na jej miejscu powstanie nowa wyściółka, która już za kilkanaście dni stanie się dla zarodka miękkim i wygodnym schronieniem.

3 Aby nastąpiło zapłodnienie, do komórki jajowej znajdującej się w jajowodzie, muszą dotrzeć plemniki. Zanim osiągną cel pokonają znaczną odległość oraz wiele przeszkód. Siła wytrysku nasienia przemieszcza plemniki w głąb pochwy, stamtąd przedostają się do wnętrza macicy. Dalej, płynąc za pomocą ruchów witek, dostają się do jajowodu, na końcu którego czeka ich przeznaczenie - dojrzała komórka jajowa.

4

5   Pierwsze dni po zapłodnieniu.
Po 12 godzinach od momentu poczęcia (wniknięcia plemnika do wnętrza komórki jajowej) w zapłodnionym jaju następuje wymieszanie i połączenie genów ojca z genami matki. Powstaje komórka, zwana zygotą, zawierająca 23 pary chromosomów. W każdej parze jeden chromosom pochodzi od jednego z rodziców.

6 Po około 36 godzinach od momentu poczęcia następuje mitoza - proces dzięki któremu pojedyncza komórka dzieli się na dwie jednakowe komórki. Te dwie komórki po kolejnych kilkunastu godzinach, również ulegają podziałowi, tworząc zarodek składający się z czterech komórek. Dzięki mitozie, po trzech dniach zarodek składa się z 16 lub 32 komórek, a po 4 dniach - z 60 do 70 komórek. W ciągu paru dni liczba komórek staje się na tyle duża, że tworzy okrągłą grudkę zwaną morulą, przypominającą wyglądem owoc maliny.

7 W miarę zwiększania się liczby komórek zarodek przesuwa się poprzez jajowód i około 3 dnia od poczęcia przedostaje się do wnętrza macicy. W tym okresie następuje przekształcenie embrionu w kuleczkę złożoną z komórek i wypełnioną wewnątrz płynem.

8 Twór ten nosi nazwę blastocysty lub blastuli
Twór ten nosi nazwę blastocysty lub blastuli. Jama blastocysty powoli powiększa się, część komórek przesuwa się na jeden z biegunów. Te właśnie komórki przekształcą się stopniowo w płód, pozostałe zaś utworzą błonę, która wraz z wodami płodowymi będzie osłaniała rozwijające się dziecko.

9 Między 7 a 9 dniem rozwoju zarodka, a więc w okresie kiedy składa się on z kilkuset komórek, dochodzi do zetknięcia ze ścianą macicy. Następuje nadtrawienie ściany i zarodek zagłębia się w niej - zagnieżdża się. Proces ten nazywa się implantacją zarodka. Naczynia krwionośne ściany macicy wypełniają się krwią, a jej gruczoły zaczynają aktywne wydzielanie hormonów.

10 Siódmego dnia po zagnieżdżeniu, zarodek wyglądający do tej pory jak kuleczka ulega pofałdowaniu tworząc kilka warstwy komórek. Z jednej warstwy komórek zwanej blastodermą rozwinie się zarodek, z drugiej zaś powstaną błony płodowe.

11   Gdy kobieta potwierdzi swoją ciążę przy pomocy testu ciążowego, badania krwi lub badania ginekologicznego, jest już zazwyczaj w czwartym, piątym lub szóstym tygodniu ciąży. Przypominamy, że początek ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki kobiety. Tak więc pierwszy trymestr ciąży rozpoczął się pierwszego dnia ostatniej miesiączki i będzie trwał do 13 tygodnia.

12 Zazwyczaj prawidłowo przebiegająca, donoszona ciąża trwa 40 tygodni co odpowiada dziewięciu miesiącom lub trzem trymestrom. Poniżej przedstawione są różne schematy według których dzielimy ciążę na tygodnie, miesiące, trymestry.

13 I trymestr - trwa od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do 13 tygodnia ciąży - pierwszy trymestr to 1, 2 i 3 miesiąc ciąży. II trymestr - trwa od 14 do 26 tygodnia ciąży - drugi trymestr to 4, 5 i 6 miesiąc ciąży. III trymestr - od 27 tygodnia ciąży do czasu porodu czyli 40 tygodnia ciąży - trzeci trymestr to 7, 8 i 9 miesiąc ciąży.

14 Każdy 3-miesięczny okres jest inny
Każdy 3-miesięczny okres jest inny. W czasie pierwszego trymestru formują się główne narządy dziecka. W drugim trymestrze dziecko rozwija się i doskonali, jego ruchy stają się wyraźnie wyczuwalne. W trzecim trymestrze dziecko rośnie i przygotowuje się do przyjścia na świat.

15 W piątym tygodniu ciąży rozwija się zgrubienie nazywane smugą pierwotną.
Wytacza ona główną oś ciała przyszłego dziecka, wzdłuż której rozwinie się niebawem kręgosłup.

16 Szóstego tygodnia ciąży rozwija się zaczątek układu nerwowego.
Wzdłuż smugi pierwotnej pojawia się zagłębienie. Brzegi tego zagłębienia zbliżają się do siebie i powstaje cewa nerwowa, z której rozwinie się rdzeń kręgowy i nerwy obwodowe. Kilka dni po powstaniu cewy nerwowej istnieją już zaczątki mózgu i rdzenia kręgowego dziecka. Pojawiają się również zaczątki oczu.

17

18 Około siódmego tygodnia ciąży zarodek ma zaczątki 40 par mięśni położonych wzdłuż osi ciała.
Powstają też zaczątki 33 kręgów, które tworzą kręgosłup. Pojawiają się wypustki kończyn, najpierw ramion a później nóg, które wyglądają jak króciutkie płetwy. Jednocześnie powstaje zawiązek serca i naczyń krwionośnych zaopatrujących wszystkie tworzone odcinki ciała. Mięsień sercowy rozpoczyna przepompowywanie krwi w obrębie zamkniętego układu krążenia małego zarodka, a substancje odżywcze, które przedostały się z organizmu matki do krwi płodu poprzez łożysko, umożliwiają dalszy jego rozwój.

19

20 Pod koniec siódmego tygodnia ciąży u zarodka można rozróżnić wątrobę i nerki, ale na razie nie pełnią one swych funkcji. Zaczynają się tworzyć: tarczyca, pęcherzyk żółciowy i śledziona. Formuje się klatka piersiowa zawierająca zalążek płuc.

21 W ósmym tygodniu ciąży serce bije już bardzo zdecydowanie, jego pracę można zaobserwować przy pomocy badania USG. Rozwija się ucho środkowe odpowiedzialne za słuch i utrzymanie równowagi. Ze względu na bardzo szybko rozwijający się mózg, głowa płodu jest na tym etapie nieproporcjonalnie duża w stosunku do innych części ciała. Zarysowuje się kształt szyi, widoczne stają się usta, zaczynają rozwijać się nozdrza. Zarodek zaczyna wykonywać pierwsze ruchy, jednak będą one jeszcze przez kilka tygodni niewyczuwalne dla matki.

22

23 W dziewiątym tygodniu dziecko osiąga długość 2 cm
W dziewiątym tygodniu dziecko osiąga długość 2 cm. Rozwój soczewki oka dobiega końcowi, dziecko zaczyna wykazywać wrażliwość na dotyk. Grzbiet prostuje się, a ogon stopniowo zanika. W dalszym ciągu kształtują się mięśnie, szczęka, żuchwa, a żebra i kręgi kostnieją. Zarasta podniebienie

24 Ciąża - trzeci miesiąc.    Od 10 tygodnia rozpoczyna się trzeci miesiąc ciąży i jest to ostatni miesiąc pierwszego trymestru ciąży. Po jego zakończeniu uformowane będą wszystkie główne narządy dziecka.

25 12-ty tydzień oczy przesuwają się z bocznych części głowy ku przodowi. Twarz coraz bardziej upodabnia się do twarzy człowieka. Kończyny rosną bardzo szybko. Szkielet intensywnie kostnieje. Wszystkie szczeliny twarzy, będące pozostałościami skrzeli, zarastają. Żołądek przesuwa się na swoje miejsce i powstają warstwy mięśniowe przełyku, żołądka i jelit. Ukształtowane są już duże naczynia krwionośne.

26 W 12 tygodniu ciąży serce jest już ostatecznie ukształtowane
W 12 tygodniu ciąży serce jest już ostatecznie ukształtowane. Pompuje krew do ciała płodu, a także dwiema tętnicami pępowinowymi do łożyska, które stanowi już odrębny narząd

27 Trzynasty tydzień ciąży jest ostatnim tygodniem trzeciego miesiąca ciąży.
Jest to też ostatni tydzień pierwszego trymestru, od następnego tygodnia zaczyna się drugi trymestr ciąży.

28 Głowa dziecka jest nadal duża w stosunku do innych części ciała, ale zaczyna być ruchoma. Ciało płodu wyprostowuje się. Zanika błona pomiędzy palcami dłoni i stóp. a na ich końcach pojawiają się paznokcie. Maleńki dzieciaczek otoczony jest około płynem owodniowym, który umożliwia mu nieskrępowane ruchy i swobodny rozwój.

29 Pod koniec pierwszego trymestru płód jest małą, w pełni ukształtowaną, ważącą 30 g i mierzącą 7,5 cm długości, istotą ludzką.

30 Czwarty miesiąc ciąży to początek drugiego trymestru.
Licząc ciążę w tygodniach miesiąc ten będzie trwał od 14 do 18 tygodnia ciąży.

31 Na przełomie trzeciego i czwartego miesiąca ciąży występuje jedno z prawdziwie zdumiewających zjawisk rozwoju. W tym okresie narządy wewnętrzne, mięśnie i układ nerwowy ulegają zróżnicowaniu i rozpoczyna się wytwarzanie między nimi połączeń. Teraz więc, kiedy mózg wysyła sygnały, mięśnie odpowiadają na nie i płód porusza nóżkami, obraca stopy i zgina paluszki.

32 Delikatne rączki płodu mogą zginać się w stawach łokciowych i nadgarstkach, a dłoń zaciska się w piąstkę. Duża główka osadzona na krótkiej szyi wykonuje niewielkie obroty. Oczy są jeszcze stale zamknięte zrośniętymi powiekami, twarzyczka płodu wykonuje jednak grymasy, porusza gałkami ocznymi, marszczy się, porusza wargami i otwiera usta.

33 W czwartym miesiącu ciąży serce płodu musi przepompować dziennie około 30 litrów krwi. Mięsień sercowy jest już silny i jego skurcze są regularne. Przy pomocy specjalnej słuchawki przyłożonej do brzucha matki, rodzice mogą wysłuchać bicia serca ich dziecka. Serce to bije od 120 do 160 razy na minutę, to jest około dwa razy szybciej niż serce matki.

34 Skóra jest w tym okresie cienka, luźna i pomarszczona, jej barwa czerwona lub różowa wskutek prześwitywania naczyń krwionośnych.Na czubkach palców dłoni i stóp wytwarzają się poduszeczki dotykowe, podobne poduszeczki powstają na dłoniach i stopach. Powstają układy bruzd i listewek skórnych, które będą stanowić o kształcie unikalnych odcisków palców.

35 Płuca płodu są obecnie zapadnięte i nieczynne
Płuca płodu są obecnie zapadnięte i nieczynne. Nie ma w nich jeszcze pęcherzyków płucnych, maleńkich, elastycznych woreczków, które wypełniają się powietrzem i opróżniają przy oddychaniu. Pęcherzyki zostaną całkowicie uformowane dopiero po urodzeniu, ale ogólny zarys budowy płuc jest już zakończony.

36 Piąty miesiąc ciąży. W piątym miesiącu ciąży rozwój narządów jest już tak zaawansowany, że mogło by się wydawać, że płód jest zdolny do przeżycia poza organizmem matki. Nie jest to jednak możliwe. Przed osiągnięciem szóstego miesiąca płuca, skóra i przewód pokarmowy płodu nie są przystosowane do samodzielnego życia, nie ma też żadnego zabezpieczenia regulacji temperatury ciała płodu.

37 W piątym miesiącu u płodu rozpoczyna sie proces wymiany zużytych komórek na nowe. Dotyczy to przede wszystkim skóry. Gruczoły łojowe wydzielają tłustą maź, która zmieszaniu ze złuszczonymi, martwymi komórkami nabłonka skóry, tworząc serowatą masę, zwaną mazią płodową. Masa ta tworzy ochronną pokrywę osłaniającą delikatną skórę płodu przed zetknięciem z wodą i rozpuszczonymi składnikami mineralnymi, zawartymi w płynie owodniowym.

38 W ciągu piątego miesiąca długość dziecka mierzona od czubka głowy do tyłka osiąga 19 cm, a waga około 230 g. Płód zawieszony jest w około trzech-czwartych litra płynu owodniowego. Co około 3 godziny płyn owodniowy podlega całkowitej wymianie z osoczem krwi matki. Jego rola polega nie tylko na stworzeniu osłony mechanicznej, poduszki tłumiącej ewentualne urazy, ale również i na utrzymaniu właściwej temperatury ciała płodu.

39 Pod koniec tego miesiąca ciąży szkielet składa się w znacznej mierze z twardej tkanki kostnej.
W tym czasie powstaje owłosienie oraz wyrastają brwi. Włosy na głowie płodu osiągają taką długość, że można by je obcinać, gdyby był bezpośredni dostęp do dziecka.

40 szósty miesiąc. W szóstym miesiącu płód szybko rośnie, odległość od czubka głowy do tyłka osiąga cm, a waga około 700g. Płód staje się miniaturowym człowieczkiem o proporcjach ciała zbliżonych do proporcji ciała dziecka po urodzeniu.

41 Szósty miesiąc We wcześniejszym okresie, przed szóstym miesiącem rozwoju, kiedy głowa była opuszczona na pierś, a brzuszek sterczał ku przodowi, narządy wewnętrzne płodu były ułożone ciasno. Teraz, gdy płód urósł i rozwinął się, narządy wewnętrzne uległy przesunięciu i zajęły swoje ostateczne miejsce.

42 Siódmy miesiąc ciąży. Jeśli w tym miesiącu ciąży nastąpił by poród, istnieje 10 % szansy przeżycia dziecka po urodzeniu, co zależy głównie od opieki nad wcześniakiem. Takie dziecko jest jeszcze nie samodzielne i wymaga dodatkowej opieki, mającej zastąpić czynności organizmu jego matki.

43 Siedmiomiesięczny płód ma przeciętnie 30 cm w pozycji siedzącej (wymiar ciemieniowo-siedzeniowy) i waży g. Puszysty meszek, który miesiąc wcześniej pokrywał całą skórę, jest teraz ograniczony do pleców i ramion. W dalszym ciągu rosną włosy głowy, u niektórych płodów mogą być dość długie. Podczas tego miesiąca ciąży zauważono, że płód może ssać kciuk, czasami dziecko po urodzeniu może mieć stwardnienie skóry na kciuku spowodowane wielotygodniowym jego ssaniem.

44 ósmy miesiąc. W ósmym miesiącu ciąży szybkość przyrostu wagi płodu oraz matki ulega zmniejszeniu. Dziecko znajdujące się w brzuchu matki waży od 1800 do 2200 g i ma ok. 33 cm długości od szczytu głowy do tyłka.

45 Dziecku urodzonemu w ósmym miesiącu oddychanie sprawiało by wciąż jeszcze trudności.
Przyczyną ich było by jednak nie tyle niedostateczny rozwój ośrodków oddechowych w mózgu, ile pęcherzyków płucnych. Muszą one być odpowiednio przekształcone, aby mogły wypełniać się powietrzem i służyć wymianie tlenu i dwutlenku węgla pomiędzy powietrzem i krwią. Ośmiomiesięcznym wcześniakom trzeba podawać tlen, aby zabezpieczyć przeżycie.

46 Dziewiąty miesiąc ciąży.
W dziewiątym i ostatnim miesiącu ciąży dziecko jest mniej ruchliwe niż poprzednio. Spowodowane to jest tym, że jest tak duże, iż praktycznie wypełnia całą będącą do dyspozycji przestrzeń.

47 Na początku dziewiątego miesiąca długość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi cm, całkowita zaś długość cm. Zazwyczaj waga urodzeniowa wynosi od 2,7 do 3,6 kg, zwykle chłopcy wykazują większą wagę. Waga przy urodzeniu zależy w pewnej mierze od sposobu odżywiania się matki. Nie należy dążyć do urodzenia bardzo dużego dziecka. Dlatego matka musi dbać o swoją dietę nie tylko z uwagi o wygląd zewnętrzny, ale też ze względu na możliwość uniknięcia trudności przed porodem i w czasie porodu

48 W okresie 10-14 dni przed porodem macica obniża się.
Ta zmiana pozycji płodu odczuwana jest przez matkę zwykle jako ulga. Oddychanie staje się łatwiejsze dzięki zmniejszeniu ucisku na przeponę i płuca. Matka w tym okresie może odczuwać lekkie skurcze macicy. Skurcze te pomagają dziecku w przyjęciu dziecku właściwej pozycji przed porodem.

49 Moment narodzin jest momentem przełomowym dla poczętego 9 miesięcy wcześniej życia, stanowi przejście z chronionej egzystencji w łonie matki do niezależności fizjologicznej. Matka przestaje dostarczać tlenu, przetworzonego w jej organizmie, gotowego do przyswojenia pożywienia, i zapewniać wydalanie zbędnych produktów przemiany materii, zapewniać właściwą temperaturę, chronić przed urazami i zakażeniami. Płód musi stać się samodzielnym organem - dzieckiem.

50 Poród trwa przeciętnie od 7 do 12 godzin, w przypadku pierwszej ciąży może trwać nieco dłużej od 16 do 18 godzin . Czynność porodowa rozpoczyna się skróceniem i rozszerzeniem szyjki macicy. Ujście szyjki macicy, mające zwykle średnicę 1,5 cm, rozszerza się do ok. 10 cm.

51 W momencie rozpoczęcia akcji porodowej mięśnie szyjki rozluźniają się, a płód zaczyna przedostawać się przez szyjkę. W tym samym okresie pochwa zaczyna wydzielać śluz zawierający dużą ilość glikogenu (złożony wielocukier), który jest rozkładany na glukozę, a następnie na kwas mlekowy. Ten ostatni ma właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu drogi rodne zostają zdezynfekowane przed porodem. W momencie rozpoczęcia rozszerzania się szyjki pojawiają się pierwsze skurcze macicy, tzw. bóle przepowiadające. Są one pierwszym objawem zbliżającego się terminu porodu

52 Początkowo skurcze macicy są łagodne, mało bolesne, trwają sekund i pojawiają się co minut. Potem występują one coraz częściej, w odstępie od 3 do 5 minut, stają się coraz silniejsze i trwają dłużej.

53 Rozwiązanie, poród właściwy
Okres rozwiązania, to znaczy ten okres, w którym odbywa się właściwy poród, może trwać od 30 minut do 2 godzin. Jego początkiem jest moment, w którym główka dziecka przechodzi przez szyjkę do macicy. W tym czasie bóle (skurcze macicy) trwają około 1 minuty i występują co 2-3 min. We wczesnym okresie tej fazy akcji porodowej błona owodniowa pęka i wody płodowe odchodzą.

54

55 Urodzenie popłodu Łożysko rodzi się w ślad za dzieckiem, zwykle około 5 minut po jego urodzeniu. Wydalenie łożyska może trwać do pół godziny. Bezpośrednio po tym macica przyjmuje swój poprzedni kształt i przesuwa się ku górze. W tym też czasie występuje krwawienie z pochwy. Oddzielenie łożyska od ściany macicy następuje samoistnie. Wydalenie jego wraz z błonami płodowymi może być wspomagane parciem matki, podobnie jak w czasie porodu.

56 Przygotowanie dziecka do przyjścia na świat.
Przełomowy moment w życiu jakim jest poród wymaga specjalnych przygotowań przez płód. Wszystkie układy i narządy organizmu muszą podjąć samodzielną czynność, każdy z osobna i w połączeniu, wspólnie z pozostałymi. Przyjrzyjmy się bliżej przygotowaniom na tę chwilę.

57 Regulacja temperatury
Ośrodek regulujący temperaturę jest u noworodka mniej sprawny niż u osoby dorosłej. W ciągu ostatniego miesiąca ciąży u płodu rozwija się podściółka tłuszczowa pod skórą, stanowiąca warstwę izolacyjną, chroniącą przed utratą ciepła. Temperatura ciała noworodka jest w momencie urodzenia równa temperaturze ciała matki. Bezpośrednio po urodzeniu spada o około 1 stopień Celsjusza. Po upływie kilku godzin podnosi się ponownie i osiąga taką samą wartość jak u dorosłego.

58 U płodu krew z prawego przedsionka serca jest w znacznej części kierowana do lewego przedsionka i omija krążenie płucne. Utlenienie krwi następuje przez wymianę z krwią matki. W momencie urodzenia otwór międzyprzedsionkowy zaczyna ulegać zamknięciu, a coraz więcej krwi płynie do płuc. Przy nierównomiernym przepływie krwi przez oba przedsionki dwie fałdy przegrody międzyprzedsionkowej nakładają się na siebie, a następnie zrastają.

59 W momencie urodzenia tętno dziecka wynosi od 125 do 130 na minutę.
Zapotrzebowanie na tlen powoduje wzrost wytwarzania krwinek czerwonych i hemoglobiny. Wzrost ten utrzymuje się przez parę dni następnie liczba krwinek czerwonych i stężenie hemoglobiny we krwi osiągają wartość podobną do tych, które występują u dorosłego. Czas krzepnięcia krwi bezpośrednio po urodzeniu jest nieco wydłużony i dlatego podaje się witaminę K, aby zapobiec krwotokom u noworodka.

60 Wątroba noworodka, która reguluje stężenie barwników żółciowych we krwi (bilirubiny), nie jest jeszcze całkowicie dojrzała i nie może spełniać sprawnie swojej czynności. Dlatego też u około połowy noworodków występuje przejściowa żółtaczka w 3 lub 4 dniu po urodzeniu.

61


Pobierz ppt "Ciąża Poród , połog."

Podobne prezentacje


Reklamy Google