Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Echa historii w utworach Adama Mickiewicza

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Echa historii w utworach Adama Mickiewicza"— Zapis prezentacji:

1 Echa historii w utworach Adama Mickiewicza

2 Echa historii w utworach Adama Mickiewicza
„Razem ze strun wiela Buchnął dźwięk, jakby cała janczarska kapela Ozwała się z dzwonkami, z zelami, z bębenki. Brzmi polonez Trzeciego Maja!”

3 Echa historii w utworach Adama Mickiewiczacc
„Nie zmylił się mistrz taki! On umyślnie trąca Wciąż tę zdradziecką strunę, melodyję zmąca, Coraz głośniej targając akord rozdąsany; Przeciwko zgodzie tonów skonfederowany; Aż Klucznik pojął mistrza, zakrył ręką lica I krzyknął: Znam! znam głos ten!to jest Targowica!”

4 Echa historii w utworach Adama Mickiewicza
„Było to za Kościuszki czasów; Pan popierał Prawo trzeciego maja i już szlachtę zbierał, Aby konfederatom ciągnąć ku pomocy, Gdy nagle Moskwa zamek opasała w nocy”.

5 Echa historii w utworach Adama Mickiewiczacc
„Słychać tysiące coraz głośniejszych hałasów, Takt marszu, wojna, atak, szturm, słychać wystrzały, Jęk dzieci, płacze matek ....Tak mistrz doskonały Wydał okropność szturmu, że wieśniaczki drżały, Przypominając sobie ze łzami boleści Rzeź Pragi, którą znały z pieśni i z powieści

6 Echa historii w utworach Adama Mickiewiczacc
„Lecz strun coraz przybywa, już rozpierzchłe tony Łączą się i akordów wiążą legiony, I już w takt postępują zgodnymi dźwięki, Tworząc nutę żałosną tej sławnej piosenki: O żołnierzu tułaczu, który borem, lasem Idzie, z biedy i głodu przymierając czasem, Na koniec pada u nóg konika wiernego, A konik nogą grzebie mogiłę dla niego”

7 Echa historii w utworach Adama Mickiewicza
„Bracia! Ogłosił wam ksiądz na ambonie Wolność, którą cesarz- król przywrócił w Koronie, A teraz Litewskiemu Księstwu, Polszcze całej Przywraca …

8 Echa historii w utworach Adama Mickiewiczacc
„Aż gdy na Dąbrowskiego starzec oczy zwrócił, Zakrył rękami, spod rąk łez potok się rzucił. Jenerale!- rzekł- ciebie długo Litwa nasza Czekała ... długo, jak my Żydzi Mesjasza”

9 Echa historii w utworach Adama Mickiewiczacc
„Lecz wódz, choć w żołnierskiej odzieży, Jakie piękne dziewicze ma lica? Jaką pierś? – Ach, to była dziewica, To Litwinka, dziewica- bohater, Wódz Powstańców – Emilija Plater”.

10 Echa historii w utworach Adama Mickiewiczacc
„Kiedy ziemię despotyzm i duma szalona Obleją, jak Moskale redutę Ordona: Karząc plemię zwycięzców zbrodni zatrute, Bóg wysadzi tę ziemię, jak on swą redutę”


Pobierz ppt "Echa historii w utworach Adama Mickiewicza"

Podobne prezentacje


Reklamy Google